Ted Cruz

Ted Cruz | foto: Profimedia.cz

Na kolena a modlit se, vyzývá Ameriku republikán Cruz. Zastaví Trumpa?

  • 433
Pokud někdo může zabránit Donaldu Trumpovi získat v boji o Bílý dům republikánskou nominaci, je to Ted Cruz. Premiant z prestižních škol sází na své řečnické umění a odpor k politikům ve Washingtonu. Jestli má uspět, budou ho muset podpořit neúspěšní republikánští kandidáti.

Pětačtyřicetiletý Cruz narozdíl od Trumpa vede kampaň smířlivěji a jeho slova neplní přední stránky amerických deníků. Jeho taktika je podle politologů jasně čitelná: snaží se vymezit proti současné vládě ve Washingtonu.

Průzkumy

Trump se na celostátní úrovni těší mimořádně vysoké popularitě, poslední průzkumy mu přisuzují podporu 41 procent republikánských voličů. Cruz, který je považován za jeho jediného vážného rivala, za ním zaostává o 22 procentních bodů. Žádný z ostatních republikánských kandidátů v sondáži stanice CNN nedosáhl dvouciferného výsledku.

Průzkumy z Iowy však neudávají žádného jasného vítěze. Podle sondáže Quinnipiacké univerzity v Connecticutu by pro Trumpa hlasovalo 31 procent iowských republikánů, zatímco pro Cruze 29 procent.

Zdroj: ČTK

„Jak tohle všechno vyhrajeme? Prostě nechceme, aby nám konzultanti z Washingtonu neustále říkali, co máme dělat,“ uvedl Cruz v rozhovoru pro server The Atlantic. Dodal, že pokud republikáni vyšlou do boje o prezidentské křeslo kandidáta ve stylu Johna McCaina nebo Mitta Romneyho, se zlou se potážou.

Podle Cruze lze letošní prezidentské volby přirovnat k roku 1980, kdy slavil úspěch republikánský kandidát Ronald Reagan. Velký politický vzor Cruze tehdy zvítězil díky důsledné obhajobě konzervativních hodnot. „Musíme udělat něco jinak. Obrátit se zpátky k lidem. O tom je moje kampaň,“ vysvětluje politik, který má podle časopisu New Yorker vizáž prodejce výpočetní techniky z osmdesátých let.

Voliči na tato slova slyší, byť se Cruz stále drží v průzkumech s relativně velkým odstupem za Trumpem. Cruz podle politologa Miloše Gregora dokázal přesvědčit část republikánských voličů, že zrovna on je jediným možným kandidátem, který může Trumpa porazit. „Mediální rámování primárek jako souboje mezi Cruzem a Trumpem má ve voličích vzbudit pocit, že nechtějí-li Trumpa, jejich jedinou alternativou je Cruz,“ uvedl odborník z Masyrykovy univerzity v Brně pro iDNES.cz.

Vynikající student a oceněný řečník

Pozice outsidera pro Cruze není ničím novým. Potomek americké matky a kubánského imigranta s americkým občanstvím musel už od dětství stavět na své nezměrné píli a cílevědomosti. Politickou cestu mu (narozdíl třeba od dalších republikánských kandidátů jako je Jeb Bush) nikdo nevyšlapával.

Ted Cruz má podle průzkumů podporu asi 20 procent voličů.
Cruz je jediným vážným protivníkem Donalda Trumpa.

Během studií na Princetonské univerzitě Cruz ve všech směrech vynikal, profesoři si ho pamatují jako jednoho z nejnadanějších studentů v ročníku. Ve zdejších debatních klubech si osvojil řečnické schopnosti a v roce 1992 ho dokonce vybrali jako nejlepšího řečníka roku. Po promoci Cruz šel ještě studovat práva na prestižní Harvardské univerzitě a opět měl brilantní výsledky.

Následovala právnická praxe a první kontakt s vysokou politikou. Zaučoval se v ní jako jeden z poradců Geroge W. Bushe v jeho kampani před prezidentskými volbami v roce 1999. V letech 2003 až 2008 politiku na čas opustil a působil jako právní zástupce Texasu, kde dohlížel na odvolání týkající se státu.

Do aktivní politiky se Cruz zapojil až v roce 2013, kdy se stal senátorem za stát Texas. „Tento nástup byl poměrně velkolepý, neboť se ihned zařadil mezi nejpopulárnější senátory a už od roku 2013 se spekulovalo, že by se letos mohl ucházet o prezidentský post,“ popisuje vstup Cruze do velké politiky Gregor.

Předzvěst souboje s Trumpem

Jeho doposud nejvýraznějším politickým počinem je zákon z roku 2014 umožňující zakázat zástupci OSN vstup do USA, pokud panuje podezření, že by mohl být špionem nebo teroristou. „Tento návrh, respektive zákon má základy v konkrétní události, kdy se íránským velvyslancem v USA měl stát Hamíd Abútalebí. Ten byl koncem 70. let členem skupiny, která obsadila americkou ambasádu v Teheránu a rukojmí z řad jejích zaměstnanců držela více než rok,“ vysvětluje Gregor.

Cruz začal o prezidentské kandidatuře přemýšlet už v roce 2014. Definitivně se rozhodl až 23. března loňského roku. Jak velí moderní marketingové trendy, voliče o tom informoval na Twitteru. „Doufám, že mě podpoříte,“ dodal. Zámořská média okamžitě začala spekulovat, zda se zařadí k republikánským favoritům. Tuto debatu však narušil příchod Donalda Trumpa, který během několika týdnů ovládl předvolební průzkumy.

Ted Cruz na setkání s voliči.

Cruz od počátku věděl, že prostořeký magnát bude silným soupeřem. „Už v létě 2015 varoval, že Trump na sebe přitahuje až moc pozornosti a na jeho předvolební mítinky chodí spousta lidí, proto není radno jej podceňovat,“ připomíná Gregor. Oba kandidáti s blížícími se primárkami přešli do roviny osobních útoků. Cruz například Trumpa osočil z toho, že se až příliš dobře zná s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Trump kontroval výrokem, že Cruze v politických kruzích nikdo nemá rád, v čemž má do jisté míry pravdu. Cruze má totiž v Kongresu pověst neústupného člověka, který jde svými výroky až za hranu a odmítá diskutovat s dalšími republikánskými senátory. Díky této pověsti může přijít o případnou podporu prominentních republikánů.

Proti potratům a Obamacare

Cruz se snaží na ostré výpady Trumpa reagovat co nejméně. Na setkáních s voliči využívá svých řečnických schopností, rázně přebíhá po pódiu a po vzoru motivačních řečníků přednáší o své vizi lepších Spojených států, které budou za jeho vlády opět založené na obyčejných a poctivých lidech, kteří ctí víru a „každé ráno začínají na kolenou v modlitbách“.

V rozhovoru pro časopis New Yorker prozradil, jak se staví k nejcitlivějším otázkám americké politiky. Je striktně proti potratům, jedinou výjimkou jsou pro něj případy, kdy je ohrožen život matky. Staví se proti sňatkům homosexuálů a je pro benevolentní pravidla držení střelných zbraní.

Legalizaci marihuany by podle něj měly mít v pravomoci jednotlivé státy, legalizaci na federální úrovni nepodporuje. V otázce přistěhovalců bojuje za prosazení prostředků, které cizincům pomohou vystoupit z ilegality a řádně žádat o udělení azylu.

Ted Cruz na setkání s voliči v Iowě
Ted Cruz na setkání s voliči.

„Určitě jsem pro zachování trestu smrti,“ uvedl k jedné z dalších diskutovaných otázek. Podporuje také výstavbu kontroverzního ropovodu KeystoneXL (více o něm zde). Globální oteplování je podle něj výplodem vědců, kteří ho dosud nepotvrdili jasnými důkazy. V zahraniční politice se striktně staví proti jaderné dohodě s Íránem, která je podle něj „katastrofou a tragédií“.

„Kanaďan“ v Bílém domě?

Samostatnou kapitolou jeho politiky je zarputilé odmítání Obamovy reformy zdravotnictví. Při jednání Kongresu o reformě se snažil blokovat schvalovací proces sáhodlouhým předčítáním kapitol z dětské knihy od Dr. Seusse či obsáhlých děl konzervativní myslitelky Ayn Rand.

Podle Gregora může Cruzovi u voličů uškodit i jeho názorová přelétavost. „Pokud se podíváme, jak se vyjadřuje k jednotlivým tématům bezpečnostní či zahraniční politiky, tak s pouze mírnou nadsázkou můžeme říci, že své názory mění podle toho, co zrovna vyjde v průzkumech,“ popisuje Gregor.

Prohnilý New York

Newyorčané se před pár dny opřeli do Cruze za jeho pokus získat body nešťastnou zmínkou o hodnotách New Yorku. "Všichni vědí, že hodnoty New Yorku jsou sociálně liberální, jsou pro potraty a homosexuální manželství. A jsou zaměřeny na peníze a média," prohlásil Cruz.

Hrdý demokrat a starosta New Yorku Bill de Blasio k výrokům uvedl: "Jsem zhnusen Cruzovou urážkou města a jeho občanů. Jde o to, že newyorským hodnotám naprosto nerozumí."

Guvernér státu New York Andrew Cuomo v rozhlasu prohlásil, že senátor Cruz "stihl za jedinou půlminutu urazit homosexuály, ženy a 18 milionů Newyorčanů". "Neznám newyorské hodnoty a nezná je ani on, protože New York v mnohém ztělesňuje to, co vytvořilo tento národ a co ho činí silným. Socha Svobody je v našem přístavu. Věříme v E pluribus unum," odkázal Cuomo na heslo „V jednotě je síla“ na americkém znaku.

Zdroj: ČTK

Trump se snaží využít v boji o přízeň voličů také Cruzův původ. Cruz totiž přišel na svět v roce 1970, kdy jeho otec pracoval v kanadském městě Calgary. Podle americké ústavy se může prezidentem stát pouze v USA narozený americký občan. Právní výklady však obvykle připouštějí, že do této kategorie patří i děti narozené americkým rodičům při pobytu v zahraničí.

Deset procent republikánských voličů nicméně v nedávném celostátním průzkumu uvedlo, že Cruze právě kvůli nejednoznačnému původu nebudou volit. Cruz opakované útoky svého soka zpochybňuje slovy, že má bezpečně ověřeno, že jeho rodný list mu nebude stát v cestě do Bílého domu.

Přízeň padlých kandidátů

Přestože Trump si drží v průzkumech úctyhodný náskok, Cruz stále má v primárkách šanci na vítězství. „Rozhodující bude, zda a kdy začnou z voleb odstupovat slabí kandidáti a ke komu se přesune podpora jejich voličů. V tuto chvíli kandiduje jedenáct republikánských kandidátů, z toho pouze tři mají nad 10 procent preferencí, zbylých osm si mezi sebe dělí víc než třetinu potenciálních voličů,“ vysvětluje Gregor.

Voliči kandidátů, kteří z volebního klání odstoupí, se tak budou muset přiklonit k Trumpovi či Cruzovi. Ten přitom před pár dny získal podporu voličů texaského guvernéra Ricka Perryho, který z klání odstoupil už v polovině září. Perry svého někdejšího soupeře otevřeně podporuje a pomáhá mu s kampaní.

Velkou roli v případném úspěchu hrají výsledky prvních primárek v Iowě a New Hamsphire. „Kdybychom chtěli najít případ kandidáta, který byl za republikány nominován, aniž by vyhrál v Iowě nebo New Hampshire, museli bychom pořádně do minulosti – naposledy to byl Barry Goldwater v roce 1964,“ uvádí Gregor.

První únorový den tak ukáže směr, jakým se budou letošní primárky ubírat. Pro Cruze mohou být nečekanou vzpruhou i prvním hřebíčkem do rakve jeho nadějí na zisk prezidentského úřadu. Předčasně se vzdávat nehodlá a sám se přirovnává k takovým velikánům americké historie, jakým byl Ronald Reagan či John F. Kennedy.

Podívejte se na promo video Teda Cruze k předvolební kampani:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video