Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PROFIL: Do čela školství míří psycholog, jehož úkol bude nic neměnit

  17:15aktualizováno  17:15
Ze Strakovy akademie na Hrad v tuto chvíli míří obálka se jménem pravděpodobného budoucího ministra školství Stanislava Štecha. Pokud prezident na dvaašedesátiletého psychologa kývne, pro české školství se toho mnoho nezmění. Dosavadní náměstek zřejmě vklouzne do běžecké stopy své předchůdkyně a do říjnových voleb bude jen „dotahovat“ rozdělanou práci.

Stanislav Štech, ČSSD | foto:  František Vlček, MAFRA

„Čas, který zbývá, je skutečně časem na dotažení těch věcí, které paní ministryně zahájila, a které byly posunuty poměrně daleko. Není možné, abychom to finále vypustili, a trendy, které jsou podle mého soudu pozitivní, nedokončili,“ řekl Štech novinářům v pátek poté, co jej premiér Bohuslav Sobotka označil za nástupce končící ministryně Kateřiny Valachové.

Soustředit se tak v následujících měsících bude především na finální prosazení kariérního řádu pro učitele a na boj o velkorysejší rozpočet resortu školství na příští rok, jehož současný návrh z pera exministra financí Andreje Babiše se Štechovi ani Valachové vůbec nezamlouvá.

Končí hlava zakletého resortu

Profil Kateřiny Valachové

Na nového ministra také připadne úkol vyjednat vyšší platy pro vysokoškolské učitele, které jim Valachová přislíbila. A v neposlední řadě pak bude nová hlava resortu dohlížet na situaci v českém sportu, v němž to po vypuknutí dotačního skandálu ze začátku května stále bublá. Připomeňme, že právě švindlování s dotacemi, z něhož je podezřelá náměstkyně Simona Kratochvílová a šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta, bylo důvodem, proč Kateřina Valachová rezignovala na svoji funkci (o kauze čtěte zde).

Klidný vzdělanec, jenž bojoval za inkluzi

Stanislav Štech ministerstvo školství dobře zná, již třetím rokem zde pracuje po boku Valachové. Koneckonců to byl právě Štech, o němž v roce 2015 Sobotka uvažoval jako o možném ministrovi. Po ostudném závěru Chládkova působení spojeném s šikanováním a sexuálním obtěžováním jeho podřízených, však premiér nakonec do čela resortu obsadil ženu, právničku Kateřinu Valachovou. A Štech se stal politickým náměstkem a jedním z jejích nejbližších spolupracovníků.

Stanislav Štech

Studoval na československé sekci Carnotova lycea ve francouzském Dijonu. Absolvoval psychologii na Filozofické fakultě UK, kde také získal tituly PhDr. a CSc., docent a později profesor pedagogické psychologie.

Od roku 1983 působí na katedře psychologie pražské pedagogické fakulty, věnuje se výuce pedagogické a školní psychologie. Byl členem Akademického senátu UK (1991-94), vedoucím katedry psychologie Pedagogické fakulty UK (1993-2010) a členem vedení Pedagogické fakulty UK (1997-2003).

V letech 2003 až 2015 byl prorektorem UK. Byl členem řady vědeckých rad v ČR či na Slovensku.

Ve své kanceláři na Malé Straně pak pracoval zejména na - svého času - hojně diskutované inkluzivní novele školského zákona a její implementaci do praxe. Jestliže je Valachová někdy přezdívaná „matkou inkluze“, pak Štech je otcem této myšlenky.

Vystudovaný profesor psychologie žil část života ve Francii a Itálii, díky čemuž plynně hovoří tamními jazyky. Kromě toho ovládá další tři řeči. Sedmnáct let vedl katedru psychologie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a působil v několika zahraničních výzkumných ústavech.

Bývalý člen KSČ je v současnosti nestraník. Před dvěma lety však neúspěšně kandidoval do Senátu za sociální demokracii. Krátce také působil jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky pro oblast vzdělávání.

Lidé ze Štechova okolí vyzdvihují jeho klidnou povahu, schopnost naslouchat jiným názorům a kriticky diskutovat. „Byl velmi vstřícný. Vždy, když bylo potřeba, řešil se mnou pracovní věci i o víkendu. Na ministerstvu byste těžko hledala někoho, kdo by na něho měl výrazně negativní názor,“ řekla pro iDNES.cz jeho bývalá kolegyně, která si nepřála být jmenována.

Stanislav Štech je ženatý, má dvě děti a blíže nespecifikovaný počet vnoučat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, bez proudu jsou tisíce domácností

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který ve čtvrtek odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek...

Najdete na iDNES.cz