Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mazák z SAS a stranický buřič. David Davis vede Británii na cestě z EU

  19:31
Jednou z nejdůležitějších postav jednání o brexitu je David Davis. Konzervativní politik, který za Británii dojednává podmínky vystoupení z EU, se svými názory netají. Několikrát se už kvůli tomu střetl i se svojí vlastní stranou.
David Davis

David Davis | foto: Profimedia.cz

Sedmašedesátiletý David Davis platí na britské scéně za euroskeptika a realistu. I proto mu premiérka Theresa Mayová svěřila funkci ministra pro brexit. Politologové se shodují, že dokáže pro svou zemi vyjednat nejlepší možné podmínky. V minulosti se nebál svými názory jít proti smýšlení konzervativců, za což si vysloužil přezdívku „Monsieur Non“ (Pan Ne).

Roky jednání a skok do neznáma. Jaký je jízdní řád cesty Británie z EU?

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše je těžké spekulovat o přesných důvodech nominace Davise na takto důležitý post. „Lze se však domnívat, že svou roli sehrála Davisova pozice coby dlouhodobého euroskeptika a stálice v pravicovém křídle konzervativní strany,“ sdělil Kruliš serveru iDNES.cz

Připomněl, že Davis byl v letech 1994 až 1997 ve vládě Johna Majora ministrem pro evropské záležitosti. „V roce 2005 se také utkal v posledním kole s Davidem Cameronem o pozici lídra konzervativců. Vyzvednutí Davise z pozic backbencherů (řadových poslanců, pozn. red.) na pozici ministra se proto nabízelo jak z hlediska sjednocení strany, tak i pro jeho dřívější angažmá,“ dodává Kruliš.

Davisovým úkolem nyní bude vytvoření týmu odborníků, kteří zajistí proces vyjednávání brexitu po technické stránce. „Bude muset ale pracovat i s dalšími ministerstvy a jeho postavení by tak mohlo spočívat zejména v technicko-koordinační roli. Politická rozhodnutí budou ponechána širokému výboru vlády pro problematiku brexitu, kterému předsedá premiérka,“ vysvětluje Kruliš. Roli Davise to však nijak nezmenšuje.

Od studií do SAS a zpět

Davis se narodil 23. prosince 1948 svobodné matce a o jeho výchovu se starali prarodiče. Se svým biologickým otcem se Davis setkal jen jednou a matka si později vzala za muže Ronalda Davise, tiskaře s židovskými kořeny. Rodina se přestěhovala do Londýna, kde Davis strávil v chudé čtvrti Wandsworth.

David Davis na letošní konferenci konzervativců.
David Davis a David Cameron během volby stranického lídra v prosinci 2005.

Základní i střední školy opouštěl s výbornými známkami. Na univerzitu to však nestačilo. Živil se jako pojišťovací agent a peněz neměl nazbyt, což mu bránilo v dalším studiu. Vstoupil proto do armády, kde se zařadil do 21. pluku SAS.

Po skončení služby v armádě nastoupil na univerzitu ve Warwicku. Zaměřil se na studium výpočetní techniky a molekulárních věd, pomáhal zakládat studentské rádio. Následovaly tituly z obchodní akademie v Londýně a úspěšná studia na Harvardu.

Chceme, aby cizinci do Británie přicházeli i nadále, říká velvyslankyně

Během studií na Warwicku potkal svou manželku Doreen, se kterou má tři děti. V roce 1973 se stal předsedou Federace konzervativních studentů, což měl za pár let zúročit při vstupu do vysoké politiky. Davis však nejprve zamířil do soukromého sektoru. Sedmnáct let pracoval v nadnárodním potravinářském koncernu Tate & Lyle, kde se vypracoval až do nejvyšších řídicích pozic, píše The Independent.

Do strojeného a odměřeného manažera měl daleko. Služba v SAS v něm probudila zájem o dobrodružství a extrémní sporty. V oblibě měl paragliding, lezení po horách či pilotování malých letadel, uvádí BBC.

Orodování za EU a bitva s Cameronem

K vysoké politice poprvé přičichl v roce 1987, kdy se za konzervativce dostal do parlamentu. V roce 1994 se stal ministrem pro evropské záležitosti ve vládě Johna Mayora, připomíná server Financial Times. Už předtím se zasadil o podepsání Maastrichtské smlouvy, kterou vznikla Evropská unie. Davis tak činil i přes svůj euroskepticismus a popudil si tím velkou část konzervativců.

Za vlády labouristy Tonyho Blaira zastával funkci stínového ministra vnitra a prosazoval zavedení trestu smrti pro sériové vrahy. Svými ostrými vystoupeními dopomohl k odstoupení dvou labouristických ministrů.

Theresa Mayová a David Davis. Foto z července letošního roku, kdy Mayová začínala ve funkci britské premiérky.

V roce 2005 se Davis ucházel o předsednictví Konzervativní strany. Dlouho byl považován za favorita, v průzkumech vedl i nad Davidem Cameronem. Ublížil mu však projev na stranickém sjezdu. Britská média mu vytýkala, že působil, jak by mu ho sepsal tým poradců a Davis do něj „nevložil ani kus sebe“. Zkušený politik působil nejistě, svou řeč si zřejmě ani jednou neprošel. (kompletní projev v angličtině najdete zde).

Situaci nedokázal zachránit ani v debatě BBC, kde podle komentátorů podal lepší výkon než Cameron, který nakonec v závěrečném duelu zvítězil (jakým systémem konzervativci volí předsedu se dozvíte zde).

Střelba do vlastních řad

V roce 2009 vzbudil Davis kontroverze výrokem, že Velká Británie nechává mučit své vězně v zahraničí. Argumentoval případem Rangzieba Ahmeda. Tvrdil, že britská rozvědka měla důkazy, které Ahmeda usvědčovaly z terorismu. Přesto ho nechala odcestovat do Pákistánu, kde ho se svolením britských tajných služeb mučila místní policie.

Křišťálová Lupa 2016

Po volbách v roce 2010 mu Cameron mu nabídl účast v koaliční vládě s Liberálními demokraty, Davis však odmítl a neváhal kritizovat kroky vlády - například rozpočtové návrhy ministra financí George Osbornea.

Kritiku si vysloužil odmítavým postojem ke sňatkům homosexuálů. Obával se, že se svatby budou odehrávat v kostelích. „Očekávám, že to vzbudí kontroverzi, ale myslím si, že většina lidí by nechtěla, aby jejich děti měly menšinovou sexuální orientaci. Chtějí přeci mít nějaká vnoučata,“ prohlásil tehdy Davis, podle BBC. Svá slova později mírnil. Cejch odpůrce homosexuálních sňatků mu však zůstal.

Až do červnového referenda o vystoupení Británie z EU zůstával Davis stranou politického pletichaření. Vyjednáváním podmínek brexitu pro něj může být cestou do předních řad konzervativců. V případě neúspěchu mu však hrozí pád do politického zapomnění.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Zákon o změně pohlaví je připravený, hlásí Blažek. Piráti chtějí „ze středověku“

7. května 2024  10:30

Ústavní soud v úterý zrušil sporná ustanovení o změně pohlaví. Nově od polovinu roku 2025 už nebude...

Polskou vládu chtěl někdo špehovat, tajné služby našly odposlouchávací zařízení

7. května 2024  9:39,  aktualizováno  10:13

Polské bezpečnostní služby objevily odposlouchávací zařízení v místnosti, kde má být zasedání...

Putin se na okázalé inauguraci ujme dalšího mandátu, čekají se změny ve vládě

7. května 2024  10:11

Přímý přenos Ruský prezident Vladimir Putin při úterní okázalé inauguraci v Kremlu zahájí svůj šestý mandát v...

Žákům v Berlíně se vymkla tiktoková výzva s dušením. Dívka upadla do bezvědomí

7. května 2024  10:03

Na berlínské základní škole Hunsrück ve čtvrti Kreuzberg dva žáci škrtili dívku tak dlouho, až...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...