Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte nás prodloužit hraniční kontroly, píše šest zemí Evropské komisi

  12:55aktualizováno  14:52
Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Rakousko a Švédsko žádají Evropskou komisi, aby povolila prodloužení kontrol na státních hranicích uvnitř Schengenu. Migrační krize a neschopnost EU chránit své vnější hranice ohrožuje bezpečnost a veřejný pořádek v celé Unii. Země v dopise žádají, aby se mimořádná opatření mohla prodloužit na dva roky.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Kontroly mají jednotlivým státům zajistit lepší kontrolu proudu válečných uprchlíků a ekonomických migrantů. Ve společném dopise šesti zemí se uvádí, že ty státy Schengenu, které žádná omezující opatření ještě nepřijaly, by měly mít možnost zavést kontroly s platností až na dva roky, pokud to budou považovat za nutné.

Kontroly na vnitřních hranicích Schengenu dosud zavedlo osm z 26 členských zemí. Jednotlivé státy postupují podle článku 25 hraničního kodexu, který za mimořádných okolností umožňuje opatření zavést nejvýše na osm měsíců.

Německo tohoto limitu dosáhne už v květnu, Švédsko v červenci a Dánsko v září letošního roku. Kontroly v jednotlivých zemích před časem zmapoval reportér iDNES.cz (čtěte zde).

Schengenský hraniční kodex

V mimořádných situacích ohrožujících celkové fungování prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích z důvodu přetrvávajících závažných nedostatků týkajících se ochrany vnějších hranic (...), a pokud tyto situace představují závažnou hrozbu pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost (...), mohou členské státy znovu zavést ochranu vnitřních hranic (...) na dobu nepřesahující šest měsíců.

Tato doba může být nejvýše třikrát prodloužena o další období nejvýše šesti měsíců, pokud mimořádná situace trvá.

Evropské nařízení č. 562/2006, článek 26

Země teď Evropskou unii žádají, aby mohla ochrana platit až dva roky, a to podle článku 26 téhož kodexu. Na rozdíl od aktuálně platných opatření, která je možné vyhlásit v případě ohrožení bezpečnosti uvnitř jednotlivých států, se tento článek dá využít jedině tehdy, když je ohrožen veřejný pořádek a bezpečnost v celém schengenském prostoru a ohrožuje jeho fungování.

Podle unijních předpisů o tom musejí rozhodnout hlavy států a vlád na zasedání Evropské rady, kterým to doporučí Evropská komise na základě žádosti členských zemí. Společný dopis šesti států je tedy prvním krokem, nyní se k němu budou muset vyjádřit eurokomisaři a nakonec Evropská rada.

„Do Evropy stále přichází velký počet migrantů a my musíme hlídat, kdo vstupuje do naší země přes německo-dánskou hranici,“ uvedla pro server The Local dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová, která plánuje strávit pondělí na hraničních přechodech Fröslev a Padborg v jižním Jutsku.

Na požadavek šestice státu reagoval i český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Oni reagují na přesvědčení, že nejsou schopni zvládnout příval migrantů. Tohle jsou opatření, která vyplývají z logiky věci, jsou důsledkem toho, že celkový systém není dostatečně funkční,“ řekl Zaorálek během jednání kabinetu.

S přechodnými opatřeními bude EU bojovat až do chvíle, než bude existovat celkový funkční systém, ve kterém bude na sto procent garantována ochrana vnější hranice, uvedl Zaorálek. „Já bych se spokojil s tím, že bychom využili tohoto roku. Že bychom řekli, že během toho roku postupně výjimky odstraníme a budeme vědět, že žijeme v prostoru, který je stoprocentně chráněn,“ řekl ministr.

Dopis je v souladu s našimi plány, uvedla Komise

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová v pondělí uvedla, že dopis je zcela v souladu s březnovým plánem komise na obnovu schengenského prostoru ke konci letošního roku.

„Komise oznámila, že nejpozději k 12. květnu chce mít připravené rozhodnutí, které umožní prodloužení hraničních kontrol podle schengenského hraničního kodexu, tedy v evropském rámci,“ řekla novinářům.

Fotogalerie

Žádost členských zemí je podle ní podporou vlastních plánů komise a právě členské země budou nakonec o jejím návrhu rozhodovat.

Příliv desetitisíců uprchlíků do zemí na severu a západě Evropy výrazně omezily ploty vystavěné na hranicích zemí na oblíbené balkánské migrační trase.

K dalšímu omezení přílivu migrantů přispěla březnová dohoda EU s Tureckem, na jejímž základě jsou migranti, kteří přijdou nelegálně do Řecka a nepodají si zde řádnou žádost o azyl nebo jim je taková žádost zamítnuta, vraceni zpátky na turecké území.

Statistiky Mezinárodní organizace pro migraci nicméně ukazují, že celkový počet běženců, kteří připlouvají do Itálie či Řecka, byl za první čtyři měsíce letošního roku stále vyšší než ve stejném období loni.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz