Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prodi se neshodl s poslanci

  14:47
P r a h a - Předseda Evropské komise Romano Prodi, který je na návštěvě Česka, se po čtvrtečním jednání s Milošem Zemanem setkal s prezidentem Václavem Havlem a zavítal i do sněmovny. Čeští poslanci v čele s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem se neztotožnili s názorem představitelů Evropské unie kvůli ochraně pracovního trhu jejích dosavadních členů. Státy EU totiž požadují sedmileté omezení přílivu pracovníků z nynějších kandidátských zemí. S Havlem se Prodi shodl na tom, že nic nebrání vstupu České republiky do EU v první vlně.

Rozhovor s Romanem Prodim: Rozšířením EU... chceme ukončit století tragédií

Klaus po jednání poslanců s předsedou Evropské komise Romanem Prodim novinářům řekl, že se ve zmíněné věci úplně neshodli.

Prodi a komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen podle Klause označují sedmileté omezení za malou věc a detail, který nebude mít kvantitativně velký rozsah. "My jsme ho ubezpečili, že to nepovažujeme za detail, nepovažujeme to za malou věc," uvedl předseda sněmovny.

Čeští poslanci podle něj sdílejí závěr Prodiho a Verheugena, že omezení nemusí být kvantitativně významné. "Ale kvalitativně, psychologicky, symbolicky to považujeme za jednu ze čtyř hlavních svobod, na kterých byla myšlenka EU postavena," uvedl Klaus k volnému pohybu pracovníků.

Prodi: Už v roce 2004 můžete být členy EU
Do unie by Česká republika mohla vstoupit už v roce 2004. Čechy však po přijetí s největší pravděpodobností čeká několikaletý zákaz práce v členských zemích.

Svým českým partnerům to sdělili předseda Evropské komise Roman Prodi a evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Vrcholní představitelé EU se přijeli přesvědčit, jak Praha postupuje v přípravách na vstup do unie.

Premiér Miloš Zeman ve čtvrtek naznačil, že na přechodné období pro zájemce o práci v zemích EU zřejmě přistoupí. "Záleží ale, jak bude dlouhé. Jestli potrvá dvě hodiny, dva týdny, dva měsíce, pak říkám ano," prohlásil s nadsázkou. "Ale pokud to bude dvacet let, jako navrhuje v Rakousku pan Haider, tak bez zaváhání říkám ne."

Prodi i Verheugen shodně připustili, že osobně nejsou přesvědčeni o nutnosti zákazu práce pro obyvatele nových zemí. Zároveň však řekli, že z psychologického a politického hlediska je to nutné.

"Musíme brát ohled na veřejné mínění v Rakousku a Německu," řekl Prodi. Právě tyto dvě země přišly jako jediné v unii s požadavkem, aby přechodné období trvalo celých sedm let. Unie jako celek se zatím nedohodla.

"Musí to být přijato všemi patnácti státy EU," připomněl Verheugen, který se kloní k variantě, že po dvou letech může být zákaz přehodnocen.

"My jsme jasně říkali, že sedmiletý odklad jedné ze základních myšlenek, proč vůbec evropská integrace vznikla, tedy volný pohyb osob po Evropě, je nepřijatelný," řekl Václav Klaus.
Více ZDE.

Prodi při návštěvě Prahy zopakoval, že věří ve vstup Česka do EU v roce 2004. "V minulých měsících jste udělali obrovský pokrok," řekl Prodi. Neopomněl však vyjmenovat problémy, které komplikují cestu Česka do Evropy. Jde zejména o potřebu reformy státní správy a soudnictví, potírání korupce a problém stoupajícího schodku rozpočtu.

Pro zákaz práce v EU není důvod
Problém, který neexistuje. To je otázka volného pohybu pracovních sil pro nové členské země, nebo spíše obav, které ze záplavy levné pracovní síly mají některé země EU. Alespoň co se Čechů, Maďarů či Slovinců týče.

Kvůli obavám Německa a Rakouska chce vzít unie na sedm let po vstupu lidem z nových členských zemí jedno ze základních práv občanů zemí EU, a to právo volně se pohybovat, pracovat a žít v kterékoli zemi unie. A to přesto, že většinu zemí unie tento problém vůbec netrápí a některé země, jako například Irsko nebo Nizozemí, by příliv pracovních sil z východu přivítaly.

S důrazným požadavkem sedmiletého zákazu přišel koncem roku německý kancléř Gerhard Schröder, k jehož návrhu se rychle připojil i jeho rakouský protějšek Wolfgang Schüssel. "Německo a Rakousko jsou otázkou volného pohybu pracovních sil přímo a bezprostředně dotčeny," uvedl Schüssel.

Přitom sami němečtí a rakouští činitelé připouštějí, že se u většiny kandidátských zemí jedná o umělý problém a svým požadavkem pouze vyhovují iracionálním obavám svých voličů. Připustil to v rozhovoru pro MF DNES i Evropský komisař Romano Prodi. "I Německo má veřejné mínění," konstatoval lakonicky Prodi.

To, že jde ze strany Berlína a Vídně o populistický tah, potvrzují i nezávislí odborníci. "Svým návrhem chtěl kancléř Schröder ukázat, že bere na zřetel obavy Němců z rozšíření Evropské unie," uvedl v rozhovoru pro náš list Eckart Stratenschulter, ředitel Evropské akademie v Berlíně.

Obavy z přílivu většího počtu pracovních sil jsou částečně oprávněné u jediné kandidátské země - Polska. V Polsku je totiž práce v cizině, převážně v Německu, už mnoho let zcela normální věcí. Podle odhadů, protože statistiky nejsou schopny postihnout tu většinu Poláků, kteří dělají v cizině načerno, jich nyní pracuje v zahraničí na jeden milion. Na druhou stranu už nyní na sto tisíc Poláků dostalo díky svému původu německý pas, a mohou nejen ve Spolkové republice, ale po celé unii pracovat zcela legálně.

Naopak zcela neopodstatněné jsou podle sociologických průzkumů obavy z Čechů a Maďarů.

Oproti Polákům jich dnes pracuje v cizině zanedbatelný zlomek, a to by se nemělo změnit ani po vstupu do unie.

Především Berlín si však kvůli svým těsným vztahům s Varšavou nemůže dovolit ukázat na Poláky prstem, a proto se v případě Prahy a Budapešti uchyluje k uklidňujícím vytáčkám.

"Jsem přesvědčen, že tento problém by se měl řešit dvoustrannými smlouvami mezi Německem a Českou republikou či Polskem," uvedl před nedávnem v rozhovoru pro MF DNES státní tajemník německého ministra zahraničí Christoph Zöpel. "Jestliže se ukáže, že sociologické studie mají pravdu, pak by mělo být přechodné období zrušeno nebo zkráceno," dodal Zöpel.

Premiér Miloš Zeman se v Praze setkal s předsedou Evropské komise Romanem Prodim (5. dubna 2001).

Premiér Miloš Zeman se v Praze setkal s předsedou Evropské komise Romanem Prodim (5. dubna 2001).

Zleva ministr zahraničí Jan Kavan, předseda Evropské komise (EK) Romano Prodi a komisař Evropské unie pro rozšíření Günter Verheugen hovoří s premiérem Milošem Zemanem během jejich setkání v Praze (5. dubna 2001).

Předseda Evropské komise Romano Prodi se setkal v Praze s prezidentem Václavem Havlem (6. dubna 2001).

Předseda Evropské komise Romano Prodi se setkal v Praze s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem (6. dubna 2001).

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  18:02

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

Učiteli nepřidáme, zaplatíme školníka. Peníze pro pedagogy použijí školy jinak

10. května 2024

Premium MŠMT slibovalo přidat učitelům až na 130 procent platu. Aby se ředitelé škol vyhnuli propouštění,...

QR kód vedl k zubaři. Policie hned první den řeší desítky falešných lístků na MS

10. května 2024  17:56

S pátečním začátkem hokejového šampionátu přicházejí i první podvedení fanoušci, kteří si zakoupili...

Izrael chystá v Rafáhu menší akce, aby nedráždil USA. Hamás myslí na comeback

10. května 2024  11:57,  aktualizováno  17:53

Izrael plánuje v částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy provést několik oddělených vojenských operací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...