Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prodělá město sto milionů?

  9:43aktualizováno  9:43
Praha - Představitelé radnice zvažují, zda by neměli prodat většinu akcií společnosti Pražské služby, které patří například spalovna tuhého komunálního odpadu v Malešicích. Pokud se však město k tomuto kroku odhodlá, může na této transakci i výrazně prodělat, protože smlouva mezi Prahou a Fondem národního majetku přikazuje městu, že jeho podíl ve společnosti nesmí klesnout pod 51 procent. I podle střízlivého odhadu by sankce za porušení smlouvy překročila sto milionů korun, ale možná by se mohla vyšplhat ještě výše.

Radní Zdeněk Kovářík, který je zároveň členem představenstva Pražských služeb potvrdil, že se na město loni obrátila společnost Private investors, která skoupila přibližně 20 procent akcií Pražských služeb. "Praha vlastní přes 70 procent akcií této společnosti a Private investors má zájem koupit většinu. My jsme ovšem na dobudování spalovny použili státní peníze a pokud bychom se zbavili majoritního podílu, zaplatili bychom Fondu národního majetku velkou část z toho, co stát do spalovny investoval. Kolik, to by bylo věcí jednání, ale bylo by to určitě více než sto milionů korun," uvedl radní Zdeněk Kovářík.

Ten se sice prodeji většinového podílu nebrání, ale pokud by pražské služby byly privátní firmou, muselo by město podle něj vymyslet jiný mechanismus plateb za spalování odpadu, než má dnes. "Smlouvy jsou postaveny tak, že smluvním partnerem města je firma, kde má město většinu. Pokud by byl partnerem někdo jiný, museli bychom na to reagovat i ve smlouvách," dodal Kovářík.

Předseda představenstva Private investors Dušan Tejkal ještě loni radnici navrhoval, aby město prodalo kontrolní balík akcií. Včera však konstatoval, že jeho firma jenom zastupuje zastupuje klienta, který se snaží přinést do Pražských služeb know how, ale zájem o většinový podíl nemá. "Jméno klienta, kterému jsme už prodali asi 20 procent akcií nejsem oprávněn sdělit. Mohu ale říci, že společně s klientem uvažujeme o tom, že bychom společně s Prahou akcie spíše prodávali a hledali strategického kupce," řekl Tejkal.

Lucie Králová z tiskového oddělení FNM však potvrdila, že by převod akcí Pražských služeb nebyl jednoduchý. "Praha má s fondem smlouvu z roku 1993, podle které získala bezúplatným převodem 61% akcií Pražských služeb. Po dobu patnácti let ale nesmí Praha ztratit majoritu ve společnosti. V případě porušení smlouvy je město povinno vrátit fondu 61 procent akcií Pražských služeb," sdělila.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz