Prodeji radaru zabránil Powell

  • 278
Vývozu unikátních českých radarů Věra do Číny zabránil přímo americký ministr zahraničí Colin Powell. Ten se rozhodl udělat ne příliš častý krok: napsal osobní dopis premiéru Vladimíru Špidlovi a požádal ho, aby obchod zakázal.

"Je téměř jisté, že radarový systém bude zkopírován a dále rozšiřován z Číny," uvedl Colin Powell v důvěrném dopise, jehož obsah MF DNES zná.

Špidla nepopřel existenci takového dopisu, ale odmítl jej jakkoli komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," vzkázal Špidla po své mluvčí Anně Veverkové. Špidla se ihned po jeho přečtení rozhodl, že by se měla vzít zpět licence, kterou již dříve stát vydal firmě Omnipol.

Ta kontrakt, jehož první část měla hodnotu téměř 600 milionů korun, zprostředkovávala. Powell přišel v dopise s nejvážnějším podezřením, které mohl vůbec vyslovit, totiž že Čína by s radary nelegálně obchodovala.

V dopise se výslovně nepíše o žádné konkrétní třetí zemi, která by radary mohla od Číny získat, je však zřejmé, že Spojené státy mají na mysli země jako Írán nebo Severní Koreu.

Powell napsal Špidlovi: Zakažte vývoz radarů
Vláda se minulý týden rozhodla zastavit vývoz českých unikátních radarů Věra do Číny na naléhavou žádost amerického ministra zahraničí Colina Powella.
Powell v dopise Špidlu žádá, aby vývozu radarů do Číny zabránil. "Vážený pane ministerský předsedo, píši vám ve věci vývozu lokátorů Věra do Číny," zní první věta Colina Powella. Dopis je krátký a adresný.

Powell se nijak důvěrně s českým premiérem nezná, a tak v dopise nepoužívá ani žádné osobní sdělení. MF DNES byla s obsahem dopisu seznámena. Špidla jej odmítl komentovat.

Šéf americké diplomacie přišel se dvěma hlavními argumenty, proč by se měl celý obchod zastavit. Kromě obecně zmiňovaného rizika, že by radary mohly Číně pomoci sledovat u pobřeží americká vojenská plavidla, uvedl Powell i dosud neznámý a pro mnohé šokující argument.

Američané mají podle něho obavy, že by Čína radary nelegálně vyvezla do jiných zemí. "Je téměř jisté, že radarový systém bude zkopírován a rozšiřován z Číny," uvedl Powell.

A na jiném místě píše: "Systém Věra může ohrožovat naše vojenské síly u Tchaj-wanu." Dopis sehrál v celé kauze klíčovou roli. Než ze Spojených států přišel, schvalovaly celý obchod všechny rozhodující resorty.

Ministerstva průmyslu, obrany, vnitra a zahraničí, ale i tajné služby s vydáním licence na vývoz radarů do Číny původně souhlasily. Tajné služby dokonce záměr vyvézt radary do Číny dopředu konzultovaly se svými partnery v USA a Velké Británii.

"Takové konzultace proběhly, a i proto jsme dali projektu zelenou. Za dodržení určitých bezpečnostních opatření nebyly proti vývozu žádné výhrady," uvedl jeden ze zpravodajských důstojníků.

Připravovaný obchod nebyl před spojenci NATO nijak tajen. O radarech jednali v Číně postupně v roce 1999 nejdříve tehdejší šéf armády Jiří Šedivý, poté premiér Miloš Zeman a rok nato i ministr obrany.

Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo firmě Omnipol, která chtěla radary do Číny vyvézt, dokonce už v roce 1998 předběžný souhlas, aby mohla o kontraktu jednat.
Do Číny dovážejí strategická vojenská zařízení Spojené státy, Velká Británie, Itálie i Francie.

I proto způsobil Powellův dopis rozruch zejména v českých bezpečnostních složkách. Ty dosud od americké špionážní služby CIA žádné informace o případném zneužití radarů nedostaly.

Tak proč ten dopis? Buď jsou Powellovy informace tak čerstvé, že je CIA nestačila předat českým kolegům a musel to na poslední chvíli učinit Powell. Nebo jde o snahu vytlačit české firmy z obrovského trhu.

"Radiolokační systém je v Číně zastaralý a bude se muset obnovit. Budeme zvědaví, kdo nakonec tak obrovskou zakázku získá," řekl MF DNES úředník ministerstva průmyslu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video