Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VZP prodá výstavný palác své vlastní akciovce a bude jí platit nájemné

  18:37aktualizováno  18:37
Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla zbavit některých budov. Prodej ale skrývá nejméně jeden paradox. Nejvýstavnější palác, který pojišťovna mezi prodávanými nemovitostmi uvádí, totiž prodá sama sobě, respektive vlastní akciové firmě. Sídlo v centru Brna přitom neopustí a akciovce bude platit nájem.

Pobočka v srdci Brna. Tuto budovu VZP prodá vlastní akciové společnosti. Poté v ní bude platit nájem. | foto: Google - Street View

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se nyní snaží prodat celkem devatenáct nemovitostí za bezmála 400 milionů korun. Mezi nimi i moderní pětipatrovou administrativní budovu, kde má kanceláře i přepážky pro pojištěnce. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí 17. prosince projednala správní rada pojišťovny.

Sídlo se nachází v brněnské Benešově ulici, tedy v samotném srdci města. Pojišťovna už rozhodla, že jej prodá za 135 milionů korun. Kupcem bude její akciová firma Pojišťovna VZP, jež se živí komerčním připojišťováním. VZP je jejím jediným akcionářem.

Pojišťovna v paláci zůstane, stát ji to bude ročně 11,3 milionu

VZP nyní využívá 95 procent budovy. Až ji prodá, prostory neopustí. Naopak v nich bude platit nájemné. Každý měsíc bezmála jeden milion korun. "Celkové měsíční nájemné činí 937 334,55 korun," vyčíslil mluvčí VZP Jiří Rod.

Prodej nemovitostí

Které nemovitosti už letos VZP prodala:

Ústí nad Labem, Bratislavská ulice, budovy, prodány firmě PH-real za 19 milionů
Hradec Králové, Sušilova, podíl na nemovitosti prodán spoluvlastníkovi za 10,7 milionu
Č. Budějovice, Lannova třída, budova, prodána firmě Dozer za 18,7 milionu
Praha 4, U Zeleného ptáka, byt 1+kk, prodán obyvatelce Prahy 4 za 1,3 milionu

U kterých nemovitostí o prodeji jedná a předpoklad, za jakou cenu je prodá:

Benešov, Husovo náměstí, 14,6 milionu
Beroun, Pod Kaplankou, 11 milionů
Brno-město, Benešova ulice, 135 milionů
Bruntál, Komenského, 15,8 milionu
Č. Lípa, Čsl. armády, 1,5 milionu
Jablonec n. Nisou, Budovatelů, 6,5 milionu
Jeseník, Josefa Hory, 10,6 milionu
Jihlava, Farní, 8,6 milionu
Jindřichův Hradec, Balbínovo náměstí, 10,5 milionu
Karviná, Poštovní, 8 milionů
Kutná Hora, Hornická, 29 milionů
Nový Jičín, Hřbitovní, 12 milionů
Olomouc, Lazecká, 33,3 milionu
Pelhřimov, Pražská, 8,8 milionu
Prachatice, Primátorská, 14 milionů
Rokycany, Jiráskova, 3,8 milionu
Strakonice, Mírová, 6,8 milionu
Vsetín, Smetanova, 2,7 milionu
Vyškov, Dobrovského, 17,6 milionu

Zdroj: Informace k prodeji nemovitostí pro členy správní rady VZP

Pozn.: Částky jsou zaokrouhleny na jedno desetinné místo.

Pojišťovna si za tyto peníze pronajme necelé tři tisíce metrů čtverečních kancelářských prostor, 766 metrů čtverečních skladovacích a provozních prostor a k tomu 34 garážových stání.

Ačkoliv si VZP pronajme prostory od vlastní firmy, žádnou úlevu na nájemném mít nebude. "Výše nájemného je potvrzena znalcem jmenovaným soudem a  je v místě a čase obvyklá," uvedl Rod.

"Žádné zvýhodnění nebylo možné, protože jsme spřízněné společnosti a symbolické nájemné by okamžitě napadl finanční úřad a další instituce," řekl iDNES.cz ředitel Pojišťovny VZP Robert Kareš.

VZP za jeden metr čtvereční kancelářských prostor zaplatí Pojišťovně VZP 260 korun měsíčně. Jitka Kvartková ze společnosti Cushman & Wakefield potvrzuje, že taková částka odpovídá tržnímu nájmu u kanceláří nejvyššího standardu. "Nominální nájemné se v centru Brna pohybuje mezi 10 až 12 eury měsíčně," řekla iDNES.cz Kvartková.

V přepočtu tedy stojí metr čtvereční 250 až 300 korun. "Konkrétní podmínky každé jednotlivé nájemní smlouvy závisí na řadě činitelů jako například délka nájemní smlouvy, velikost pronajaté plochy a podobně," upozornila Kvartková.

To, co VZP za budovu dostala, vydá na nájemném za 12 let

Kareš iDNES.cz neuvedl, jak dlouho bude pojišťovna budovu využívat. Vzhledem k tomu, že je to velká pobočka, lze předpokládat dlouhodobý pronájem.

Ten v sobě skrývá dva paradoxy. Pronájmem své "matce" se Pojišťovna VZP zbaví možnosti získat peníze mimo systém veřejného zdravotního pojištění a režii jeho fungování (VZP nesmí pronájem hradit přímo z prostředků určených na zdravotní péči, ale z peněz určených na její provoz). VZP pak za 12 let do nájmu investuje tolik, kolik dostala za prodej budovy od své "dcery".

Na peníze, které VZP své Pojišťovně pošle, si zpětně může sáhnout jen v dividendách, tedy podílu na zisku. VZP je jediným akcionářem, dividendy se podle Kareše pohybují ročně mezi 15 až 20 miliony korun.

Zeštíhlení VZP

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda z pojišťovny postupně odešlo 800 zaměstnanců a pojišťovna tomu také začala přizpůsobovat síť svých poboček. "Místo třinácti krajských ředitelství má dnes VZP šest regionálních poboček a počet manažerů na všech stupních řízení klesl o více než 33 procent," tvrdí Rod. Právě proto uvolněný majetek pojišťovna prodává.

Obě strany tvrdí, že obchod je vzájemně výhodný. Akciovka investuje volné prostředky a VZP zase naplní závazek organizaci zeštíhlet. "VZP na jednu stranu potřebuje peníze, my jsme zase potřebovali někam umístit část pojistně-technických rezerv, proto jsme se rozhodli budovu koupit," popsal Kareš.

"Je to transparentní operace, na které není nic špatného. VZP tu budovu neprodává sama sobě, protože my máme naprosto oddělené činnosti. Dceřinná společnost si na to vydělala svojí komerční činností, nejde o peníze z veřejného zdravotního pojištění," hájí prodej Kareš.

Vilu prodali levněji, než ji koupili

VZP nyní hledá kupce i pro další pobočky. Například v Kutné Hoře, Prachaticích, Vsetíně nebo Jihlavě. Lidové noviny už dříve upozornily, že budovy prodává pojišťovna pod cenou. Například vilu v Litoměřicích koupila VZP v roce 2004 podle LN za 10,3 milionu korun a do oprav následně investovala 43 milionů. Loni však objekt VZP prodala jen za 11,53 milionu korun firmě Forklift, jejímž jednatelem je člen regionální buňky ODS Jaromír Mareš.

I ze seznamu aktuálně prodávaných nemovitostí vyplývá, že pojišťovna se některých zbavuje za nižší cenu, než za kterou je pořídila. Například Regenhartovu vilu v Jeseníku si pojišťovna pořídila za 19,5 milionu, prodat ji chce za 10,5 milionu. Český rozhlas Radiožurnál přitom upozornil, že VZP do opravy vily investovala 38 milionů korun.

Mluvčí pojišťovny tvrdí, že vyšší ceny nebylo možné dosáhnout. První elektronické aukce s vyvolávací cenou 16,5 milionu se nikdo nezúčastnil. Pojišťovna proto cenu vily snížila a kupce našla až v polovině listopadu a připravuje se podpis kupní smlouvy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

Soud zamítl žalobu šumavského parku, Kreuziger mu nemusí prodat pozemky

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Bývalému cyklokrosaři Romanu Kreuzigerovi staršímu se otevřela cesta k částečné obnově vesničky Zhůří na Šumavě....

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...Najdete na iDNES.cz