Prodávané systémy nadchnou rychlostí, ale nepotěší malou pamětí

Kdo si dnes koupí nový počítač, nebude zklamán jeho výkonností, ale měl by počítat s dalšími výdají za příslušenství. Konkurenční boj největších výrobců procesorů stáhl ceny i velmi výkonných verzí dolů, na druhou stranu ceny pamětí neklesají, a proto mívají sestavy stále minimální operační paměť. Průměrné ceny v ostatních kategoriích počítačových součástí se nemění, ale díly jsou mnohem výkonnější než dříve.

Mnoho zájemců o počítač nemá ani nejmenší představu o tom, kolik zaplatí za nový. Srovnání na následujících řádcích přináší ceny hlavních typů sestav a nejdůležitějších komponent v cenících většiny prodejců výpočetní techniky. Ceny u sestav jsou uvedeny formou rozmezí včetně DPH. Konkrétní konfigurace počítačů se u jednotlivých výrobců liší, proto cenový rozsah pokrývá částky obvyklé u dané výkonnostní kategorie. Luxusní a velmi drahé značky byly vynechány, aby nezkreslily udaje u běžnějších - například profesionální špičkové monitory EIZO stojí dvakrát až třikrát více než konkurenční modely. Při nákupu je dobré, aby zájemce porovnal několik firem v e svém okolí. Ceny stejných součástí se totiž liší do té míry, že u celé sestavy mohou činit rozdíl mnoha tisíc korun. Při posouzení vhodného dodavatele je také třeba prověřit záruční podmínky - velcí prodejci počítačů jsou zpravidla dražší než drobní prodejci, ale mohou být při případných reklamacích solidnější. Cenné vodítko při koupi také poskytnou zkušenosti těch, kteří si už počítač koupili.

Celé sestavy

Cenové hladiny jednotlivých kategorií se za posledního půl roku příliš nezměnily, roste však výkon, který si zájemce pořídí. Velmi ostrý konkurenční boj mezi Intelem a AMD prudce srazil ceny procesorů a harddisky dnes nabízejí ohromující kapacitu za přijatelné peníze. Ceny pamětí zůstávají spíše stejné. Nabízené sestavy proto ve většině případů poskytnou zcela dostačující výkon procesoru, ale je pravděpodobné, že u nich bude třeba rozšířit paměť a přidat další zařízení (mechanika ZIP, faxmodem, CD-RW apod.)

Nejméně výkonné

Nejjednodušší sestavy slouží pro surfování po internetu, psaní textů, kancelářské práce a podobně. Nejsou vhodné pro náročný provoz, jako je zpracování videa či hraní počítačových her. Kapacita paměti 32 MB je naprosto minimální a postačuje pouze pro základní aplikace - pro praktické využití je doporučeno minimum 64 MB. Typická konfigurace: procesor Celeron 400 MHz, 32 MB paměti, 6 GB disk, CD ROM a doplňky (bedna, klávesnice, myš). Typická cena se pohybuje mezi 15 000 až 19 000 Kč bez monitoru včetně DPH.

Středně výkonné

Středně výkonné sestavy představují kompromis. Jsou sestaveny ze součástek s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Dovolují spouštět většinu programů, i když nejnáročnější aplikace nefungují zcela plynule. Vyhoví požadavkům doma a v malé firmě. Typická konfigurace: procesor Celeron 566 MHz, středně výkonný grafický akcelerátor, 64 MB paměti, 10 GB disk, CD ROM a doplňky (bedna, klávesnice, myš). Typická cena se pohybuje mezi 23 000 až 30 000 Kč bez monitoru včetně DPH.

Výkonné

Tato třída počítačů je snem hráčů počítačových her a postačí i pro nejnáročnější aplikace. Vysoká cena ji ovšem činí dostupnou jen movitějším zájemcům. U počítačů této kategorie je obvyklé, že si konkrétní konfiguraci vybírá zákazník sám - ceny nejlepších grafických karet a nejvýkonnějších procesorů se radikálně liší a typizované sestavy jsou zde spíše výjimkou. Typická konfigurace: procesor Pentium III nebo AMD Athlon 700 MHz, výkonný grafický akcelerátor, 128 MB paměti, 15 GB disk, DVD ROM nebo CD-RW a doplňky (bedna, klávesnice, myš). Typická cena se pohybuje mezi 30 000 až 45 000 Kč bez monitoru včetně DPH.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video