Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: čtvrtek 30. října 2003
16:17
Největší jednací sál Vrchního soudu v Praze se už zcela vylidnil. Končíme on-line reportáž. Děkujeme za pozornost.
16:05
Manželka Karla Srby byla z rozsudku zklamaná. "Věřila jsem, že se soud bude znovu zabývat dokazováním. Místo toho se spokojil s argumenty krajského soudu. To mi je líto," řekla reportérům MF DNES a iDNES.
16:00
Obhájce obžalovaných hned u východu ze soudní síně obklopili novináři. "S rozsudkem nesouhlasíme, podáme příslušná dovolání k Nejvyššímu soudu a bude-li to potřeba i k Evropskému soudu pro lidská práva," řekl Srbův obhájce Široký. Na otázku, zda si skutečně myslí, že je možné v Česku člověka pravomocně odsoudit neprávem, odpověděl: "Justiční omyly se staly a dějou se stále."
15:53
Při odchodu z jednacího sálu odcházeli obžalovaní v poutech. Karel Srba se obrátil na kamery a zvolal: "Nesouhlasím!" Srbovi zůstalo za objednání vraždy 8 let
15:51
Obžalovaní se naposledy radí se svými právníky. Ze soudní síně odešel pouze Slavík, který vyvázl s podmínkou.
15:50
Soudce ukončil veřejné zasedání v odvolacím řízení v kauze Srba.
15:47
Soud zrušil propadnutí věci v případě zabavených zbraní u Srby. Zároveň soudce udělil pokutu Slavíkovi za to, že získal peníze z prodeje semtexu.
15:46
Přestože podle soudu šlo vesnický způsob likvidace člověka, spáchali trestný čin. Protože neměli peníze, nevěděli, jakým způsobem to spáchat.
15:44
Motivem Tomšovicové bylo podle soudu zalíbení se Srbovi. Oproti tomu Volf a Novotný měli na vraždě novinářky jen majetkový prospěch.
15:41
Všichni se podle soudu podíleli na přípravě nájemné vraždy, proto jsou tresty tak vysoké.
15:39
Volf, Tomšovicová i Novotný podle soudu svou trestnou činnost v podstatě přiznávají. "Volf se dokonce zajímal o to, kdy mu budou vyplaceny peníze," uvedl soudce.
15:37
Soud: "Máme za to, že krajský soud důkazy prošetřil řádně."
15:35
"Obžalovaní Srba a Tomšovicová své předchozí výpovědi téměř shodně zopakovali. Nejedná se v žádném případě o trestnou činnost, kterou by policie vyprovokovala. Všechny podstaty trestného činu u obžalovaných byly naplněny," prohlásil předseda soudu.
Srba vyslechl verdikt. Více fotografií zde
15:32
Soud rozhodl, že se rozsudek zrušuje jen v propadnutí věci zabavených Karlu Srbovi. Soud potvrdil předchozí rozsudky krajského soudu co se týče výše trestu odnětí svobody. Jiřímu Slavíkovi, který prodal Semtex, navíc přidal jen pěněžitou pokutu 25 tisíc korun.
15:32
Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných trest nezměnil. Srba dostal za objednání vraždy novinářky Slonková osm let. Srbovi zůstalo za objednání vraždy 8 let
15:31
Obžalovaní vcházejí do soudní síně. Justiční stráž jim sundavá pouta.
15:27
Obhájci a novináři netrpělivě čekají před soudní síní. "Rozsudek se nedá odhadnout. Pořád zůstává spousta otázek a nejasností. Každý tvrdí něco jiného," řekl iDNES obhájce Tomšovicové Vladimír Jirsa.
14:31
Předseda senátu Jiří Lněnička, který přelíčení vede, výslechy uzavřel. Přelíčení proběhlo bez větších komplikací. "Rozsudek oznámím v 15:30," řekl suše a vyhlásil do té doby přestávku.
14:26
Eva Tomšovicová: "Nesouhlasím, že bych byla zadavatelem vraždy. Nikdy jsem na policii žádná jména neuváděla, jen jsem odpovídala na otázky, že jména neznám. Navíc jsem v době přípravy byla za Srbou v Chorvatsku, kde jsem mu tlumočila určité zprávy."
14:23
Tomšovicová zaskočila auditorium sebejistotou, s jakou prezentovala své názory. Mluvila bez zaváhání. "Jsem ochotna podstoupit jakékoli posudky, půjdu i na detektor lži, udělám cokoli.... abych dokázala, že nejsem chorobná žena, která připravovala vraždy," řekla do očí Srbovým obhájcům, kteří se během přelíčení několikrát snažili shodit její svědectví.
14:21
Před soud předstoupila obžalovaná Tomšovicová. "Nemohla jsem být organizátorem vraždy. Novotný mě ani neinformovalk o tom, kdy bude oběť zavražděna. Já jsem nic o likvidaci novinářky nevěděla," uvedla.
14:20
Srba vystupoval před soudem sebevědomě, měl pevný hlas. Zopakoval, že není vinen. Nepůsobil dojmem, že to je zdrcený člověk.
14:18
"Přesto všechno věřím, že tento soud uváží všechny skutečnosti, které svědčí o mé nevině, a že mě konečně propustí z vazby," zakončil svou závěrečnou řeč Srba.
14:17
Karel Srba: "Už 15 měsíců jsem bezdůvodně ve vazbě. Takový proces nemá s demokracií nic společného. Je to exemplární příklad pro celý národ. Vůbec nechápu, proč mě Tomšovicová obvinila z přípravy vraždy."
14:03
Přelíčení postoupilo do další fáze. Po žalobci a obhájcích nyní slovo dostali obžalovaní. Jako první hovoří Karel Srba.
13:52
Obhájce Jířího Slavíka, který měl podle obžaloby prodat Tomšovicové Semtex: "Žádám zproštětní obžaloby. Můj klient nic nespáchal."
13:46
Obhájce Petra Volfa: "S ohledem na svědky bylo dokonání činu nemožné a mého klienta ani nenapadlo, že by mohl být vykonán. Jen svou lehkomyslností a neuvážeností dopustil, aby byl s touto záležitostí jakkoli spojen."
13:27
Obhájkyně Michala Novotného: "Žádám, aby soud vzal na vědomí, že není potřeba použít vyšší právní kvalifikace. Skutečnost, že můj klient hledal člověka nezpůsobilého k takovému jednání, svědčí o tom, že nevěřil, že bude čin vykonán a pouze to předstíral. Žádám, aby soud dal trest na spodní hranici zákonné sazby."