Proces s Hučínem a krátká lekce angličtiny - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proces s Hučínem a krátká lekce angličtiny

  22:37
Při laxním přístupu českých médií ke stále neveřejnému soudnímu procesu (jehož další stání proběhne 25.-28. července u Okresního soudu v Přerově) proti důstojníkovi BIS Vladimíru Hučínovi, se stále větší část informací-chtivého obyvatelstva opět obrátí, tak jako za totality, k zahraničním sdělovacím prostředkům.
Soudní síň

Soudní síň - Soudní síň - ilustrační foto. | foto: MF DNES

A jistě neodejdou s prázdnou, neboť v zahraničí je právě o tento případ zvýšený zájem. Myslím, že se tedy hodí zavčas se seznámit s některými anglickými slovíčky a frázemi, které lze v reportážích z Přerova očekávat.

Ačkoli kauza Hučín probíhá už pátým rokem, je možné, že v úvodu informací o průběhu dalšího stání u soudu v Přerově, si reportéři položí otázku o čem ten proces vlastně je. V tom případě si nejspíš hned odpoví, že ten proces je o natural law, tedy o přirozeném právu. Právu, které vychází ze zásad slušného chování a soužití, jež mají být základem a podstatou všech zákonů vskutku civilizované společnosti. Společnosti, v níž jsou si obě strany před zákonem rovny.

Je také možné, že v těsné návaznosti na natural law bude zmíněna miscarriage of justice. Nebylo by divu, protože k selhání systému spravedlnosti došlo hned v počátku procesu, rozhodnutím ukrýt činnost soudu a projednávané okolnosti před zraky veřejnosti překlasifikováním na neveřejné jednání, i když všechny tzv. tajné skutečnosti, o kterých se jedná, jsou volně přístupné (a hojně navštěvované) na internetu, zrovna tak jako komentáře k průběhu jednotlivých jednání. Na toto selhávání spravedlnosti doplácí nejen pan Hučín, ale postupně i všichni jeho příznivci a přátelé, a vytvářením precedentu vlastně celá společnost.

Při komentářích o průběhu jednotlivých stání se novináři jistě pokusí o popis jednání předsedajícího soudce. Nejspíš k jeho jménu připojí příslovce unfit nehodící se (pro zastávanou funkci) nebo dokonce infamous, které už šesté vydání kapesního anglicko-českého slovníku z roku 1964 překládá jako potupný, bezectný, hanebný. Při popisu jeho počínání, kdy opakovaně upírá žalované straně možnost vyjádřit se, kdy napřed vykázal veřejnost ze soudní síně, pak proti tomu nepřipustil ani jedinou námitku obhajoby a nakonec vykázal veřejnost z celé soudní budovy, přičemž došlo k hrubému násilí, je možné očekávat slova unjust nespravedlivé, prejudiced předpojaté, unfair nepoctivé, partisan jednostranné, corrupt zkorumpované, unreasonable nepřiměřené.

Pro státní zástupkyni naproti tomu bude nejspíš stačit jediné přídavné jméno, vlastně jakoby dvě, po vzoru němčiny spojené do jednoho. Bloody-minded se někdy objevuje s pomlčkou a někdy bez ní, ale vždy označuje někoho, kdo je záměrně krutý či nepříjemný. Normálně je toto slovo, používané spíše v hovorové angličtině, velice důrazné, více než jak zní v českém překladu, takže by jistě bylo použito, i když by zdaleka nevyjádřilo situaci, kdy se státní zástupce chová jako krvežíznivá šelma, jako vlk, který se zakousnul do oběti a drží ji a nepustí.

Když už tak jde řeč o psech, je třeba zmínit se o tom, že v tomto dlouhém procesu je Vladimír Hučín bezesporu underdog. Ve zmíněném slovníku do tlusté kapsy je uváděn překlad smolař, strana poražená, podřizující se, ale dnešní význam je spíše ten, u něhož se očekává, že prohraje, kdo má jen nepatrnou šanci na vítězství. Asi tak jako měl David v boji s Goliášem.

Zahraniční reportéři jistě nepominou fakt, že Vladimír Hučín je po soudech vláčen už pátým rokem, že jeho problémy se vlastně táhnou neuvěřitelné čtvrté desetiletí, a že ty nejstarší se týkají režimu, který byl ZÁKONEM prohlášen za zločinný, a kterého jsme se oficiálně zbavili před více než patnácti lety. S největší pravděpodobností se tedy v reportážích z Přerova setkáme i s frází Justice delayed is justice denied, neboli spravedlnost odkládaná je spravedlnost upíraná.

Tato fráze, tak jako dříve zmíněná přirozená spravedlnost, je nejen součástí jazyka, ale především součástí právního vědomí anglicky mluvících zemí. V češtině jsem marně hledal nějakou obdobu této pěkné jazykové hříčky, ukazující nejen krásu stručnosti angličtiny, ale především automatické očekávání činnosti zákonů v každodenním životě. Každý jazyk je zrcadlem společnosti, která ho používá. Je možné, že právě toto právní vědomí, nebo lépe řečeno jeho nedostatek, je důvodem toho, že se soud s Vladimírem Hučínem vlastně koná.

Protože reportéři jsou přesvědčením šťouralové, pozastaví se, jak už jsem řekl, jistě nad tím, jak jenom je možné, že se tento proces táhne tak dlouho. Při bližším pohledu jim určitě neujde mechanismus záměrného protahování procesu - vždy je svoláno jednání na několik dní, během nichž je provedeno několik rozhovorů, a pak je jednání přerušeno na několik měsíců. Výsledkem je nejenom neuvěřitelně dlouhý proces, ale také snížená možnost obhajoby využít všech získaných informací efektivně, protože její fyzické možnosti zpracovávat informace a udržovat je čerstvé jsou nepochybně menší, než neomezené možnosti státního aparátu. Tuto situaci umožňuje loophole v zákonech (v přímém pojetí štěrbina ve zdi, zde použito v přeneseném významu jako právní klička umožňující únik). Že takové záměrné protahování sice není výslovně zakázáno, ale i tak je v příkrém rozporu s listinou práv, a tedy v důsledku nezákonné, zjevně nevadí nikomu, nejméně ze všech ombudsmanovi (nezávislý úředník povolaný parlamentem či jinou ústavoprávní institucí k vyšetřování stížností občanů na porušení práva vládou nebo jejími institucemi).

Selhání poslanců a senátorů (na něž se z titulu jejich funkce nevztahuje vyloučení ze soudní síně, platící pro běžné občany), až na nepatrné výjimky, vytrvale dávající ruce pryč od všeho, co se týká pana Hučína, bude zřejmě s poukazem na opičí moudrost postaveno do kontrastu se rčením charity starts at home. Ne že by nás jejich jednání nějak překvapovalo, ono je totiž vždy jednodušší horovat proti bezpráví páchaném na druhé straně zeměkoule, než proti tomu, k němuž dochází doma. Ale dobročinnost má začínat doma, zvláště jste-li volenými reprezentanty lidu, a je-li například vaším úkolem rozpoznat, zda se lidská práva dodržují či porušují.

V čem vlastně spočívá domnělé provinění obžalovaného Vladimíra Hučína? V tom, že upozorňoval na nebezpečí, které žádný občan při plném vědomí nemůže přehlédnout. Nebezpečí namířené proti samé podstatě demokratického státu a vycházející ze strany bývalých i současných komunistů, levicových extrémistů navlečených do kabátů barev tak rozmanitých jak rozkvetlá jarní louka. Nebezpečí, které bylo loni oficiálně potvrzeno - organizací, která Hučína žaluje. Zdá se vám snad být absurdním kocourkovem to, že proces i přesto pokračuje? Zahraniční novináři použijí pro popis takového stavu nejspíše slovo Kafkaesque, což bude zvláště přiléhavé, neboť kde jinde než v zemi Franze Kafky by mělo dojít k bezpráví hnanému šílenou mašinérií neomalené anonymní byrokracie, že ano.

Není tedy divu, že reportéři, sledující okolnosti procesů vedených proti panu Hučínovi, dospějí nakonec nejspíš k tomu, že stát, který o sobě vyhlašuje, že je demokratický, se ve skutečnosti chová jako prachobyčejný opovrženíhodný bully (násilník, surovec, ten kdo zastrašuje) rozzuřený tím, že Hučín není žádný pushover (v hovorové řeči otloukánek, který si nechá všechno líbit), ale naopak, že se i přes neuvěřitelnou převahu státu brání jako chrabrý český lev, ačkoli je z Moravy.

Už jsem se zmínil o kráse stručnosti angličtiny. To, že angličtina je skoro vždycky stručnější než čeština potvrdí snad každý textař, který se kdy pokoušel o překlad anglické písničky. Neplatí to ale vždy. Jednou z těch čestných výjimek je act of random kindness, česky jednoduše dobrý skutek. Ten můžete udělat i vy, třeba tím, že se přijdete přesvědčit na vlastní oči, co se to vlastně v tom Přerově ZA VAŠE PENÍZE děje. Nebo že se na to zeptáte svého poslance. (Je poslancem ZA VAŠE PENÍZE.) Bylo by přece hanba spoléhat na zahraniční reportéry při získávání informací o něčem, co se děje u nás doma, nemyslíte?!

Autor:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  21:34

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23