Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath stráví Vánoce na svobodě. Hrozba trestu se však nijak nezmenšila

  18:43aktualizováno  18:43
Už bezmála pět měsíců běží proces s Davidem Rathem a dalšími deseti obžalovanými, během kterých zazněla řada důkazů. Ty podle obžaloby mají jasně dokazovat vinu středočeského exhejtmana. Soudy i přesto Ratha pustily po roce a půl z vazby. Jaká je šance, že se do vězení vrátí?

David Rath poprvé přišel k soudu bez eskorty (úterý 3. prosince 2013). | foto:  František Vlček, MAFRA

"Stojím proti obrovské mašinerii, jsem moucha na zašlápnutí. Dovoleno je všechno," prohlásil v srpnu tehdy stále ještě vězněný poslanec. Od té doby ještě několikrát zopakoval, že se prý stal obětí politického soupeření a "nové justice".

Svoji obhajobu od začátku staví hlavně na několika tvrzeních: ze své pozice na tendry neměl a ani nemohl mít vliv. Zakázky předražené nebyly a nikomu nevznikla škoda. A konečně, že odposlechy, o něž se obžaloba opírá, byly pořízeny nelegálně. Policie ruku v ruce se státním zastupitelstvím prý navíc část z nich stále tají a drží si je jako "eso v rukávu".

Co hraje pro Ratha, jsou znalecké posudky. Všechny, včetně těch policejních, v zásadě konstatovaly to samé: že ceny zakázek skutečně nepřesahovaly obvyklé ceny. Na základě jednoho z nich dokonce Středočeský kraj, který se ještě na jaře hlásil jako poškozený, dospěl ke zcela opačnému názoru.

Fotogalerie

Pro Ratha nic překvapivého. Jako hejtman se údajně o výsledcích veřejných zakázek dozvídal jako jeden z posledních. A přestože byl v krajské hierarchii na nejvyšším postu, možnost, jak by mohl cokoliv ovlivnit, neměl.

"Pokud paní doktorka Pancová nebo pan doktor Kott, a podtrhuji pokud, operovali mojí osobou, tak čistě teoreticky, protože já jsem pro to nemohl, ale ani nechtěl a nedělal nic, co by nějak vybočovalo z chodu krajského úřadu," řekl například Rath po svém propuštění v rozhovoru pro iDNES.cz (celý si ho můžete přečíst zde).

Problematické odposlechy

Ačkoliv politik i jeho obhájci vytrvale tvrdí, že odposlechy nejsou zřetelné a přepisy, které jsou ve spisu, neodpovídají, budou to možná právě ony, které mu obrazně řečeno zlomí vaz.

Zatímco v nahrávkách z kanceláře Kateřiny Pancové, jež zabraly takřka sedm z osmi prosincových jednání, je o "Davim" nebo "hejtmanovi" řeč víceméně okrajově, v těch, které policie zachytila ve vile v Rudné, už figuruje osobně.

A i přesto, že je přesvědčený o své nevině, není to pro Davida Ratha příliš příjemné poslouchání. Nejen proto, že nabourávají verzi o tom, že v souvislosti se zakázkami neměl žádné slovo.

Poslechněte si, jak jsou slyšet odposlechy z kanceláře Kateřiny Pancové

"Když vyhlásíme zakázku na řekněme tři sta milionů dva dny před platností novýho zákona,o kterým všichni říkaj, že je úžasnej, bude to problém," uvažuje nahlas Rath. "Daleko chytřejší je dát zadání čtrnáct dní předem, měsíc se nic neděje, v tichosti se to dosoutěží, nikdo se neptá, jestlis to dělala podle starýho nebo novýho," navrhoval například Kateřině Pancové v jednom z odposlechů, jak vyhlásit tendr.

Ještě zásadnější však jsou úseky, kdy podle žalobce Petra Jiráta dochází k rozdělování úplatků, nebo provizí či králíků, jak se jim v této kauze říká. "Takže to bude jedna třetina," říká na jednom z nich Rath. "Jo, ještě, máš to v těch eurech," odpovídá někdejšímu hejtmanovi další obžalovaný Petr Kott, když mu předává "dárečky". Podle obžaloby je řeč o přibližně čtyřmilionovém úplatku za zakázku na zdravotnické technologie v kolínské nemocnici.

Jinde se zase Rath baví s Pancovou o Buštěhradu. Tehdejší ředitelka kladenské nemocnice mu oznamuje, že "to" je připravené a "ona (spolupracující obviněná Ivana Salačová, pozn. red.) to udělá za proplacení falešné faktury".

Rozsudek? V květnu, možná až v červnu

Rathovi tak nadále hrozí teoreticky až dvanáctiletý trest, z celé jedenáctičlenné skupiny tedy jednoznačně nejvyšší. "Pan obžalovaný je podle našeho názoru v tuto chvíli reálně, skutečně ohrožen trestní sazbou odnětí svobody od pěti do dvanácti let," připomněl soudce Robert Pacovský začátkem října.

Každopádně do konce procesu zbývá stále několik měsíců. Minimálně několik týdnů totiž po Novém roce zabere přehrávání zbývajících odposlechů a čtení e-mailů, které si mezi sebou obžalovaní vyměňovali. Zbývá také dovyslechnout desítky svědků, jen obžaloba jich navrhuje téměř osmdesát. David Rath a jeho advokáti už oznámili, že budou chtít také předvolat další lidi.

A tak, ačkoliv se původně hovořilo o únoru, je už víceméně jisté, že se soud s celou skupinou okolo bývalého hejtmana protáhne až o několik měsíců. Rozsudek by soudce Pacovský mohl přečíst odhadem v květnu, možná dokonce až v červnu.

To bude ve výsledku špatný signál zejména pro už zmíněný Středočeský kraj. Dotační úřad totiž pozastavil vyplácení peněz na zdravotnické zakázky, které zmiňuje obžaloba. Znovu by je uvolnil, pokud by padl pravomocný osvobozující rozsudek.

S jedním významným ale. Verdikt by musel zaznít do konce příštího roku, což se nyní vzhledem k vytíženosti justice zdá jako málo pravděpodobné. V případě, že se tak sestane, doplatí kraj "ze svého" okolo 260 milionů korun.

Poslechněte si reakci Davida Ratha na miliony v krabici od vínaHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...Najdete na iDNES.cz