Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč změny? Důvodů je dost.

  9:40aktualizováno  9:40
V USA proběhla v posledních týdnech řada pozoruhodných změn: například tradiční přesnost a správnost sčítání hlasů voličů je zpochybňována, soudní moc zasahuje do přepočítávání volebních lístků, demokraté končí nejen ve funkcích prezidenta a viceprezidenta, ale i státního tajemníka a v mnoha dalších, zatímco republikáni se chystají jednat doma i v zahraničí lépe nebo jinak.

G. W. Bushovi respektive C. Powellovi není důvod v tom ohledu nevěřit. Komentátoři sdělovacích prostředků mají žně, někteří jsou dokonce rozčileni: neuměli si totiž představit, že A. Gore nebude zvolen.

Zaměříme-li se na hledání příčiny, uvědomíme si, že nová definice sexu, výsledky balkánské politiky, slabost při dohadování s Rusy a neúspěchy mírotvorného úsilí na Kavkaze, v Palestině či v Irsku už dávno podněcují ke změně zahraniční politiky USA.

Jak odchod státní sekretářky s končícím prezidentem, tak zejména nezvolení demokraty nominované dvojice kandidátů v prezidentských volbách, obojí je tedy žádoucí, byť pro jejich nekritické obdivovatele téměř mrzuté až rozčilující.

Pokud jde o právní aspekty, Nejvyšší soud USA nedovolil "nestejné nakládání s ručně sčítanými hlasy". K tomu zbývá jen souhlasně dodat, že přece různé metody mají také různé chyby systematické i náhodné. Následné komplikace by tedy byly nedozírné.

Navíc: těsný výsledek s malým rozdílem totiž platí vždy, zejména však tehdy, je-li jej dosaženo podle předem stanovených pravidel a právních norem. Na tom soudy nemohou nic měnit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz