Miloš Holeček bojuje za vilu vytrvale, teď překvapivě získal na svou stranu zastupitele.

Miloš Holeček bojuje za vilu vytrvale, teď překvapivě získal na svou stranu zastupitele. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Plot přesvědčil zastupitele, aby otočili názor na nelegální vilu

  • 153
Všichni musí dodržovat zákony, a proto musí jít vila Miloše Holečka k zemi, tvrdila řadu měsíců rezolutně pardubická primátorka. Dům stojí v rozporu s územním plánem. Na posledním zastupitelstvu však část členů radniční koalice otočila. Přesvědčilo je povolení na stavbu plotu i lidský rozměr.

Když se o možnosti zachránit načerno postavenou vilu hlasovalo v květnu, pro bylo jen 16 zastupitelů. Ale v úterý u stejného bodu zvedlo ruku 21 politiků.

Na zvratu šest týdnů starého rozhodnutí se aktivně podílelo hned jedenáct členů koalice, které primátorka Štěpánka Fraňková šéfuje, z toho čtyři členové jejího sdružení pro Pardubice.

"Nikomu jsme neříkali, jak má hlasovat," uvedla Fraňková, která ale své kolegy varovala před tím, aby dávali majiteli vily šanci.

Holečkova vila

Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek
Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek
Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek
Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek

Miloš Holeček začal svou vilu s bazénem stavět v pardubickém parku Na Špici v roce 2008 bez povolení. Navíc na pozemku, který není stavební parcelou a jehož větší část je v územním plánu vedena jako rekreační zeleň. Už v průběhu stavby zaplatil za porušení zákona pokutu 200 tisíc, ta však stavbu nelegalizuje. Stavební úřad vydal rozhodnutí, že musí dům za 10 milionů do konce září odstranit. Tomu chtěl soudně zabránit, ale nepodařilo se. Nyní má už jen pár týdnů na to, aby vilu sám zboural. To však neudělá, a tak mu ji úřady zabaví a začnou chystat demolici.

"Pan Holeček se nám už minulý víkend chlubil, že má 21 hlasů. Moc jsem tomu nevěřil, přece jen poslední hlasování bylo nedávno a to měl jen 16 zastupitelů. A v úterý večer najednou bác a on těch potřebných 21 hlasů skutečně měl," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Nebyl zdaleka sám, kdo nedokázal úterní verdikt pochopit. "Moc mě zajímá, jak bude svůj obrat vysvětlovat těch pět zastupitelů, kteří úplně změnili názor," uvedl další náměstek Martin Bílek.

MF DNES oslovila všech pět zastupitelů, kteří hlasovali jinak než v květnu. Tři argumenty byly velmi podobné. Aleš Vavřička z ČSSD i zastupitelé za ODS Petr Franc a Petr Klimpl prý obrátili kvůli tomu, že se dozvěděli o tom, že stavební úřad povolil Holečkovi kolem jeho pozemku postavit plot.

"To byla pro mě nová informace, která mě přesvědčila. Jinak své názory měním jen velmi nerad," uvedl Petr Klimpl.

Informace o plotu ovšem zase tak nová není. MF DNES na tuto skutečnost několikrát upozornila už od roku 2009, kdy se o případu pana Holečka začalo psát.

"Holečka mi líto není, ale jeho manželky"

Jiný, výhradně lidský argument předkládá bývalý náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

"Osobně jsem viděl, jak moc těžce to nese jeho rodina. Holečka mi líto není, ale jeho manželka byla psychicky těžce narušena, takže jsem si řekl, že to nestojí za to, abych se podílel na neštěstí v rodině," uvedl.

Anna Kučerová z ČSSD zase řekla, že měnit názory je lidské a že se dozvěděla nové informace o celém případu, i když třeba celé vedení města zdůrazňuje, že nic nového na radnici nezaznělo.

V každém případě Miloš Holeček se dušuje, že žádný tlak na zastupitele nevyvíjel. "Na nikoho jsem netlačil. Vážím si odvahy těch jednadvaceti, kteří zvedli ruku v můj prospěch," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video