Proč zapírat, nic se neutají, říká nová mluvčí

  • 4
Nová vládní mluvčí Anna Stárková, již si vybral premiér Špidla a přijal ji i zbytek kabinetu, bere svou novou funkci jako výzvu. "Myslím, že je to jedna z věcí, které se neodmítají," odpověděla bývalá televizní reportérka a někdejší mluvčí ministerstva průmyslu těsně po své první vládní tiskové konferenci.

Má skutečnost, že jste přijala nabídku od této vlády, něco společného s vašimi politickými sympatiemi?
Ne. Já jsem se celou dobu, jak v televizi, tak na ministerstvu průmyslu, přísně držela toho, že se pokusím být profesionálem bez jakéhokoliv politického zabarvení. Politické názory nikdy neměly na moji práci vliv. To samé hodlám dodržet i na Úřadu vlády.

Někteří mluvčí ve státních službách spíše zapírají, než mluví. Ke kterému stylu se přikláníte vy?
Myslím si, že zásadní úlohou každého mluvčího je, aby si dokázal vytvořit vlastní názor z informací, které se dozví. A ten názor musí pak umět dobře a srozumitelně předat přes novináře lidem. Za tu chvíli, co jsem tady, a za těch pár dní, kdy jsem mnohokrát mluvila s panem premiérem, jsem zjistila, že on to cítí stejně. Jeho představa o komunikaci s veřejností je taková, že by vláda měla být maximálně vstřícná. Navíc, všichni víme, že tady neexistuje něco, co by se dalo utajit. Nemá tedy smysl něco zapírat, i kdyby to bylo pro dobro té věci.

Je to velká změna oproti stylu, jakým zde pracoval bývalý mluvčí, dnešní poslanec Libor Rouček, a jak komunikovala minulá vláda?
Vůbec se necítím kompetentní posuzovat mediální politiku minulé vlády. Jsem ale přesvědčena, že pan Rouček udělal, co mohl. Dokonce si myslím, že dělal mnohem víc, než se po něm jako úředníkovi žádalo.

Dříve, jako novinářka, jste například od ministerstva průmyslu požadovala informace, které třeba nechtělo zveřejňovat. Jako mluvčí na stejném úřadě jste pak byla vystavena podobnému tlaku, který jste dříve sama vyvíjela. Jaké bylo překročit tuto linii?
Všechno je to o lidech. Když jsem přišla na ministerstvo, hodně mě překvapil přístup pana ministra Grégra. Myslím, že byla chyba, jak na něj média nahlížela. Řekl mi: Nikdy vám nebudu nic zakazovat a nikdy vám nebudu nic poroučet, ale musíte si být vědoma následků, které může přinést to, co řeknete. Byla jsem hodně překvapená, jak to ministerstvo jako úřad funguje perfektně. A byla jsem mile překvapena i otevřeností těch úředníků, kteří byli profesionály.

Váš nový šéf Vladimír Špidla je pověstný tím, že časně vstává. Jak se to projevuje na Úřadu vlády?
Mám pocit, že na práci tohoto úřadu se to velmi projevilo. Ale já sama s tím nemám žádný problém. Stejně tak jako pan premiér je velmi pracovitý člověk, i ministr Grégr byl velmi pracovitý. Porady dlouho do noci nebo příprava materiálů brzy ráno tam byly běžnou záležitostí.

Víte, z jakých důvodů si pan premiér jako mluvčí vybral právě vás?
Když se na zasedání vlády rozhodovalo, zda mě kabinet do funkce potvrdí, Vladimír  Špidla k tomu řekl v podstatě dvě věty. Dlouho prý bedlivě pozoroval výkonnost tiskových mluvčí jednotlivých resortů. A rozhodl se prý podle toho, co slyšel, viděl a měl možnost si ověřit. Věřím, že jiný důvod v tom nebyl a je to pro mě pocta. 

Anna Stárková, mluvčí Úřadu vlády, které šéfuje sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla. (24. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video