Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Proč vznikly boule na D11 firma i stát tají, viníka prý studie nenašla

  • 89
Opravy nebezpečných boulí na šest let staré dálnici z Prahy na Hradec Králové se vyšplhají na 100 milionů korun. Odborníci z ČVUT vypracovali studii, která měla najít viníka nepovedeného projektu. Nikoho konkrétního ale údajně neobjevili. Opravy tak zaplatí půl na půl stavební společnost Skanska a stát.

Všechny zúčastněné strany se pro jistotu rozhodly, že výsledky studie zůstanou pečlivě střeženým tajemstvím. Slib mlčenlivosti dodržuje také Ludvík Vébr, který vedl pětičlenný tým odborníků z katedry silničních staveb ČVUT.

"Když takový posudek zpracováváme, jsme vázáni mlčenlivostí, takže bohužel nemohu sdělit žádná fakta," omlouvá se Vébr, jenž připouští, že hledání skutečného viníka bylo nesmírně namáhavé: "K takovým závadám většinou nedojde pouze jediným vlivem a platí to i v tomto případě. Řekněme, že se něco zanedbalo už při stavbě, i průzkumy ne všechno zhodnotily správně, vznikly tam nové stavby a všechny okolnosti se spojily. Vlivů je víc, píšeme o tom poměrně obšírně, ale bohužel se nemohu vyjadřovat."

Kdo může za boule

Nebezpečné vlnění na šest let starém úseku dálnice D11 u Dobřenic způsobila spodní voda a prameny. Zásadní chyba nejspíš vznikla už při průzkumech lokality, kde ještě v 18. století stála soustava rybníků.

Z výsledků zprávy hydrogeologického průzkumu pak zřejmě vycházeli i stavebníci, kteří komunikaci ani zářezové svahy před průsaky spodní vody a vydatnými prameny dostatečně nezabezpečili.

Jasné je, že vlnění u Dobřenic, kde nyní stavební stroje pracují nejen na vozovce, ale i na zborcených zářezových svazích, způsobila spodní voda a silné prameny. Vébrova slova jen podporují domněnky, že v počátcích zásadně chybovali odborníci na hydrogeologický průzkum.

Potrestaný by měl být i projektant

"Přikláním se k názoru, že by měl být trestán i projektant," říká krajský radní a starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil, jenž má podezření, že viník zůstane inkognito naschvál.

"Takový posudek z nejvyšších míst by měl být závazný. Když se ukáže, že nedokáže odhalit viníka, buď je velmi slabý anebo někdo zapříčinil, aby tak jednoznačný nebyl," míní Uchytil, podle něhož by bylo logické, kdyby případ poničené dálnice skončil u soudu: "Na tuto silnici lze uplatnit reklamaci, ministerstvo dopravy by ji mělo naprosto tvrdě a jednoznačně uplatňovat a klidně dát vše k soudu."

U Dobřenic je nyní uzavřený celý pás dálnice o délce zhruba šest kilometrů. Frézy už v obou směrech zbrousily nebezpečné boule, teď se pracuje hlavně na podloží, další parta pak opravuje zářezové svahy, které se sesuly kvůli vydatným pramenům.

Boulím se dalo předejít větší pečlivostí už při stavbě

Dálnice, která se budovala před šesti lety, se prý nemusela uhýbat ani před bývalou soustavou rybníků, po jejichž někdejším dně vede. Problémem by nejspíš nebyly ani prameny vyvěrající na povrch. Projektování, průzkumy i stavba by však musely probíhat mnohem pečlivěji.

"Při takových stavbách se dá vyřešit skoro vše. Každý vodní režim krajiny, který byl vytvořen lidskou rukou, se může dál uzpůsobovat," uvádí předseda České asociace hydrogeologů Josef V. Datel. "Pokud problémy na dálnici skutečně způsobila podzemní voda, existují drenáže a podobná opatření, díky nimž se místo vysuší."

První vlny se na zánovní komunikaci objevily zhruba před dvěma roky, ale na odstranění příčin se pracuje až teď. "Zaměříme se hlavně na odvedení spodní vody," říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video