Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vyšinutí Číňané útočí na malé děti? Mstí se za svůj neúspěch

  10:35aktualizováno  10:35
Tři útoky během tří dnů, vždy proti nevinným a bezbranným dětem. Vyděšená Čína se ptá, co se to děje, copak jsme se zbláznili? Experti soudí, že násilné běsnění může být zoufalou snahou vynutit si pozornost v drsné společnosti, jejíž tempo a stoupající nároky stále více obyvatel rychle se rozvíjející země nezvládá.

Čínští lékaři ošetřují jedno z dětí pobodaných ve městě Čung-sin (29. dubna 2010) | foto: AP

Násilné zločiny nejsou v Číně příliš rozšířené. A teď hned tři brutální útoky proti malým dětem během tří dnů. Nožem a kladivem. A aby toho nebylo dost: koncem března ubodal rozběsněný chlapík, jehož právě pustila k vodě přítelkyně, k smrti osm školáků.

Děs. Nové fatální zprávy dokonce na chvíli utlumily hrdou soustředěnost Číňanů na grandiózní šanghajské Expo. Copak jsme zešíleli? ptají se šokovaní lidé. Proč se najednou dějí takové brutality a proč jsou jejich terčem ti nejmenší?

Sociologové i psychologové se shodují v jednom: může za to stále sílící tlak v drsné až kruté společnosti výrazně zaměřené na úspěch a na peníze, který někteří jedinci často nezvládnou.

Útočníci spadají do dvou kategorií - jde jednak o duševně nemocné lidi a jednak o ty, kteří se ve společnosti cítí odstrčeni. Často je to kombinace obojího.

Plačící matka jednoho z pobodaných dětí v čínském městě Čung-sin (29. dubna 2010)Čínští policisté prezentují způsoby zkrocení školních násilníků (29. dubna 2010)

Neúspěšní a frustrovaní

Muž, který se minulý týden nepříčetně vrhl na školáky v jihočínské provincii Kuang-tung a osmnáct jich pořezal, je typickým příkladem. Býval učitelem, kvůli duševní chorobě ho však před čtyřmi lety poslali na zdravotní dovolenou. Násilník to cítil jako nespravedlnost, chtěl se společnosti za "příkoří" nějak pomstít.

Stejný motiv převládl i u dalšího outsidera, dvaačtyřicetiletého bývalého lékaře Čeng Min-šenga. Ten údajně zhrzený neúspěchy v profesním a partnerském životě ubodal k smrti osm dětí, které mířily do základní školy ve městě Nan-pching na jihovýchodě Číny. U soudu (předminulý týden byl popraven) v slzách vyprávěl, jak jím pro soustavné neúspěchy pohrdala jeho bohatá rodina.

Sedmačtyřicetiletý útočník z Ťiangsu nemohl podle čínského tisku dlouho zavadit o práci, byl frustrovaný a naštvaný na všechny kolem. Muž údajně navíc přišel o všechno v pyramidových hrách. "Chtěl jsem se pomstít společnosti," přiznal prý zoufalec na policii.

Čínští lékaři ošetřují jedno z dětí pobodaných ve městě Lej-čou (28. dubna 2010)

Čínští lékaři ošetřují jedno z dětí pobodaných ve městě Lej-čou (28. dubna 2010)

Čína, s více než 1,3 miliardy obyvatel nejlidnatější stát světa, nyní prochází jednou z nejzásadnějších ekonomických transformací v historii světa. Součástí náročného procesu jsou zmatky a obrovské majetkové přesuny. Bohatí bohatnou a chudí mají pocit, že jsou přehlíženi.

Čínská tržně orientovaná společnost je opravdu drsná, nenechte se mýlit komunistickým nátěrem. Nemají tam žádnou záchrannou síť pro nezaměstnané, nemocné či staré. Někteří, ponechaní bez naděje v systému, kde ti s konexemi se mají až zázračně dobře, v sobě tísnivé pocity křivdy tak dlouho dusí, až exploduje vražedné násilí.

Čína se navíc o duševně nemocné moc nestará. Ten, kdo takto onemocní, je ve "slušné" společnosti stigmatizován, "ztratil tvář". Podle nedávné studie čínských a amerických vědců se téměř nikomu ze 173 milionů dospělých, kteří v Číně trpí nějakou mentální poruchou, nikdy nedostalo profesionální pomoci.

Pro ty naštvané, vnitřně zuřící, mohou být útoky na děti zoufalou snahou o stržení pozornosti na vlastní problémy a nespravedlnosti. Mnohdy také kopírují své předchůdce. "Za tyhle útoky můžeme vinit především drastické sociální změny," řekl pro list Times Jü Ťiangžung z Čínské akademie sociálních věd.

Poslední útoky

28. duben, město Lej-čou
Muž nožem zaútočil na skupinu školáků a 18 jich pořezal. Stalo se tak před školou po skončení vyučování.
29. duben, provincie Ťiang-su
Tři dospělé a 28 dětí zranil nožem muž, který útočil v mateřské škole.
30. duben, město Wej-fang
Muž se vrhl s kladivem na předškolní děti v mateřské škole, pět jich zranil, pak se upálil.
23. březen, provincie Fu-ťien
Muž ubodal nožem osm dětí v základní škole, další poranil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Najdete na iDNES.cz