Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vyhodil Gross Šarapatku?

  1:00aktualizováno  1:00
Dva dlouholetí blízcí spolupracovníci premiéra Grosse opouštějí Úřad vlády. Zdeněk Šarapatka i Pavel Přibyl odcházejí nedobrovolně. Nečekaný vývoj nabrala ve středu aféra kolem nejasného odchodu jednoho z nejbližších spolupracovníků premiéra Stanislava Grosse z Úřadu vlády.

Zdeněk Šarapatka, o němž je řeč, se ve středu odpoledne sešel s premiérem a po schůzce MF DNES řekl: "Pan premiér mi řekl, že jsem musel odejít kvůli obavám, že jsem vynášel informace, konkrétně o panu Přibylovi."

Bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl byl přinucen opustit svůj post poté, co MF DNES připomněla jeho minulost před rokem 1989: Přibyl byl šéfem roty bicího komanda, rozhánějícího protikomunistické demonstrace.

Premiér Gross MF DNES potvrdil, že se s Šarapatkou skutečně sešel - jednoznačně však odmítá jeho verzi. "Pokud takovou interpretaci dal, je to poměrně zkreslené. Ani omylem nebyla důvodem kauza Přibyl," řekl Gross.

Celý příběh tak zůstává dál zahalen řadou nejasností. Jaká jsou jeho základní fakta? Šarapatka se minulý týden po dovolené dozvěděl, že bude muset odejít z funkce šéfa sekce předsedy vlády - jednoho z nejdůležitějších postů v aparátu premiéra, kam jej Gross jmenoval teprve v srpnu.

Šarapatka se domnívá, že za jeho nuceným odchodem stojí právě Přibyl. Minulý čtvrtek Šarapatka Hospodářským novinám řekl, že byl odposloucháván: "Před třemi nedělemi jsem potkal na ministerstvu vnitra Přibyla, který mi vyčítal, že jsem stál za jeho odvoláním. Řekl mi: Nesu Standovi výpisy z obsahu tvých telefonátů, jasně to dokazují. Ať si s tím premiér dělá, co chce," řekl Šarapatka.

Úřad vlády Šarapatkovu verzi od počátku odmítal - důvodem jeho odchodu byla podle oficiálního sdělení "reorganizace", po níž na Šarapatku už nezbylo místo. Nový šéf Úřadu vlády Aleš Šulc popřel, že by byl Šarapatka odposloucháván, zároveň však potvrdil důležitou skutečnost: Přibyl si nechal předložit výpis čísel, která Šarapatka ze svého služebního mobilu vytáčel.

Jak něco takového mohl Přibyl udělat poté, co přestal být šéfem Úřadu vlády, Šulc nedokázal vysvětlit: "Nevím, jak se k tomu dostal. Já se do toho raději nepletu," řekl Hospodářským novinám.

Podle Šarapatky premiér na středeční schůzce přiznal, že se mu výpisy dostaly do rukou: "Popřel, že by mě někdo odposlouchával. Ale z výpisů prý usoudil, že jsem informace o Přibylovi skutečně mohl vynést," říká Šarapatka.

Gross to popírá a trvá na tom, že důvodem odchodu Šarapatky je reorganizace: "Na někoho to muselo padnout. Kdyby se každý choval jako Šarapatka, byli bychom na tom s redukcí státní správy špatně," tvrdí Gross.

Jisté však je, že "redukce" Úřadu vlády zatím probíhá poněkud neklidně. Přibyl i Šarapatka, po několik let Grossovi nejbližší spolupracovníci, ho oba k 1. lednu opouštějí po skandálech. "Člověk stále přemýšlí, kde dělá chyby. Za poslední čtyři roky jsem udělal asi 500 personálních rozhodnutí a při tak velkém množství se tam chyba může objevit," řekl Gross.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz