Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč tolik rozruchu

  15:19aktualizováno  15:19
Při pozorném sledování událostí posledních týdnů je jasné, že pánové z vedení ODS nemají čisté svědomí. Pokud by ho totiž měli, proč by dělali tolik povyku? Ze všech případů vyberu jen dva aktuální. Kauza KOŘISTKA a LTO.

Kauza KOŘISTKA začala v okamžiku, kdy se pokoušel tehdy ministr vnitra Stanislav Gross sestavit novou vládu a kdy se připravovalo vládní prohlášení a následně žádost o vyslovení důvěry. Do parlamentu přišli noví lidé - mimo jiných i pan Kořistka, kterého velice dobře znali někteří pohlaváři ODS.

Nabízí se tedy úvaha ... ZNÁME HO TAK CO HO ZKUSIT „ULOVIT“? NĚCO MU NABÍDNEME A KDYŽ PAK BUDE TVRDIT, ŽE JSME NĚCO NABÍZELI, TAK TO KATEGORICKY POPŘEME. Ale za darmo ani kuře nehrabe a jít do něčeho osobně by byla politická sebevražda. Tak byli vysláni na schůzku dva do té doby poměrně neznámí lidé - tedy veřejnosti moc neznámí. Pan Kořistka si to nenechal pro sebe a po pár dnech (slyším už námitky proč s tím nešel ven hned - ale závažná rozhodnutí je třeba dělat s chladnou hlavou a bez emocí) to oznámil policii.

A stalo se co se stát muselo. Předseda ODS i další veřejně označovali pana Kořistku za lháře a člověka bez zábran, kterému není radno věřit a přísahali, že žádný slib úplatku ani ničeho jiného nepadl. Potom se ale ptám - pokud mají všichni svědomí opravdu tak čisté, proč pánové Dalík a Večerek odmítli podstoupit zkoušku na detektoru lži a prohlašují, že je to zbytečné? Nemají náhodou opravdu co skrývat? Prohlášení, že detektor lži nemůže být použit u soudu jako důkaz je sice hezké, ale proč se tedy brání oba pánové tomu, aby podstoupili tuto zkoušku?

Že tato kauza ODS před volbami do krajských zastupitelstev asi dvakrát nepomůže je jasné, ale to si mělo vedení ODS rozmyslet dřív, než na schůzku s panem Kořistkou někoho posílali. A že tam byl nejbližší spolupracovník předsedy ODS jistě není z jeho osobního rozhodnutí. A pokud ano, potom by to jen signalizovalo, že si v této straně dělá každý svoji vlastní politiku a levá ruka neví co dělá pravá.

Kauza LTO vznikla po odvysílání pořadu na ČT1 „Můj přítel vrah“, kde byl rozhovor s panem Večeřem, který byl za účast v aféře s LTO odsouzen na 12 let. V rozhovoru, který ČT poskytl uvedl několik skutečností, které asi málo kdo čekal a hlavně – která se nehodila do krámu ODS. Reakce ze strany ODS na sebe nenechala dlouho čekat.
Premiér Gross prohlásil, že nechá celou záležitost prošetřit.

To je určitě správné rozhodnutí, protože padne-li nějaké obvinění, mělo by se vždy prošetřit a dokázat, zda se nezakládá na pravdě. Reakce ze strany ODS? Snad jako první zareagoval překvapivě prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, který v Jablonci nad Nisou se snažil celou záležitost zlehčit a přesvědčit o tom, že se tehdy nic takového ani náhodou nemohlo stát. Vedení ODS se pochopitelně přidalo a dnes (1.10.) v rozhovoru zveřejněném na portálu Seznam pan Langer prohlásil: „Vadí mi, že se premiér stará o vyšetřování a ne o policisty, kteří do kauzy byli také zapojeni a někteří z nich možná byli do LTO zapleteni."

Nemám právnické vzdělání, ale pokud se má podle pana Langera ministerský předseda starat o policisty, kteří jsou nebo byli do kazy zapojeni, musí se logicky zajímat také o vyšetřování, protože jak jinak lze prokázat vinu či nevinu politiků jmenovaných panem Večeřem nebo policistů, kteří do věci mohou být zapleteni?

Situace v ODS prostě není v posledních dnech asi snadná a někteří pánové z jejího vedení jsou zjevně zneklidněni. Pokud mají čisté svědomí, nemusejí se jistě bát. Je pouze na policii, aby vše řádně prošetřila a podala důkazy o vině či nevině.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz