Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč soud měřil vyměněným dětem dvojím metrem? diví se právníci

  3:03aktualizováno  3:03
Údiv nad verdiktem soudu v kauze zaměněných dětí neskrývají právníci oslovení MF DNES. Přestože v třebíčské porodnici vyměnili děti oběma rodinám, soudce Michal Ryška přiřkl manželům Čermákovým odškodné 2,1 milionu, zatímco Brožovi a jeho partnerce Trojanové 1,2 milionu korun.

Jaroslava Trojanová s Nikolkou a Jaroslava Čermáková s Verunkou | foto: David Neff

Brožovi a Trojanové v jeho očích přitížilo, že si přivydělali vystupováním v televizích, otáleli s odhalením záměny, když už znali výsledek testu DNA. A Broža – tím, že získal biologickou dceru – podle soudce utrpěl ze všech nejmenší trauma.

"Vůbec jsem to nečekala, myslela jsem, že dostanou stejně. Soudce podle mě hodnotil i věci, které s případem nesouvisejí. To, jestli se někomu rozpadá nebo nerozpadá manželství, je proměnná záležitost. Za rok už to může být jinak," míní advokátka Hana Marvanová.

Odškodnění je nefér, míní babička

Brožovi dostanou o 900 tisíc méně než Čermákovi

Proč jedna rodina dostala víc než druhá, nerozumí také například místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. "Copak lze na lékárnických vahách vážit míru utrpení? " Do takového rozhodnutí lze podle něj dát jakoukoliv míru fantazie, protože jde o nevyzkoušenou půdu. Podobný názor má i advokát Miloš Hoff.

Jeho kolega Richard Novák, který obhajoval například Barboru Škrlovou, si naopak myslí, že soudce rozdíly adekvátně zdůvodnil. "Myslím, že soudce ví, co dělá, protože situace těch rodin nebyla totožná."

Vše o záměně miminek v třebíčské porodnici čtěte zde...

Celková částka mohla být podle Nováka i vyšší, protože "šlo o velký průšvih ze strany nemocnice a měla by to pocítit". Marvanová i Kučera upozorňují na nepoměr odškodnění ve srovnání třeba s úmrtím. "Tam by se částky měly náležitě navýšit," míní Marvanová.

"Jaké trauma jsou dvě zdravé děti oproti zmrzačení nebo nepovedenému porodu?" ptá se Kučera.

Všichni oslovení právníci se nicméně shodují v jednom: Jde o průlomový rozsudek, který prošlapává justici cestu do budoucna.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Za zneužívání nezletilých tanečnic dostal šéf souboru dvouletý trest

(Ilustrační snímek)

Za pohlavní zneužívání nezletilých tanečnic poslal soud na dva roky do vězení vedoucího strakonického souboru. Podle...

Ruský hacker, kterého chtějí USA, v českém vězení umírá, píše Izvestija

Rusky Hacker

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, který čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebo Ruska, v pankrácké věznici trpí, napsal...

Najdete na iDNES.cz