Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se některé děti rodí předčasně?

  14:17aktualizováno  14:17
Naděje, že bude definitivně vyjasněna "záhada" předčasného porodu, opět padla. Ani při poslední, rozsáhlé klinické studii se americkým vědcům nepodařilo definovat spolehlivý způsob, jenž by toto riziko dokázal předpovědět. "S dnešními technologiemi je téměř nemožné určit, zda se dítě narodí předčasně, či nikoliv," citoval časopis The New England Journal of medicine zklamanou Nancy S. Greenovou, výkonnou ředitelku The March of Dimes. Tato vlivná zdravotnická agentura investovala do celého výzkumného programu více než osm milionů dolarů. Zdá se, že bezúspěšně.

Předčasný porod, s ním souvisící nízká porodní hmotnost a celková nezralost mohou být příčinou vážných zdravotních problémů dítěte. Jak dítě ochránit? Je třeba včas rozeznat signály oznamující předčasný porod a případně mu také zabránit.

Při zmiňované studii měla skupina žen k dispozici domácí monitory, jež měřily děložní kontrakce, a autoři také zapisovali údaje z ultrazvukových vyšetření. Souběžně také prováděli testy na fibronectin, což je mimobuněčný protein, jehož přítomnost ve vaginálním nebo děložním sekretu bývá obvykle po 22. týdnu těhotenství známkou blížícího se porodu.

Zvláště od této metody se očekávaly takřka převratné výsledky, ale - předpoklady se nepotvrdily. Vědci museli opět konstatovat, že se jim nepodařilo vytipovat ženy, které by eventuálně měly porodit dříve - tedy před 37. týdnem těhotenství, a ženy, které čeká porod v normálním termínu (okolo 40. týdne). Třebaže mnohé biologické signály napovídají o předčasném porodu, nelze je absolutně zobecnit a použít v jednom konkrétním případě.

Deset procent nedonošených
Bohužel jsme znovu na začátku cesty, a co je horší, předčasných porodů přibývá," zdůrazňuje doktorka Greenová. Podle informací The March of Dimes počet nedonošených dětí stoupl v USA od roku 1980 o 23 procent. Dnes se tam každých deset minut narodí 250 nezralých dětí, za rok je to přes 400 tisíc novorozenců - tedy deset procent všech narozených.

"České údaje" dosahují podstatně menších hodnot - nejen v absolutních číslech, ale i v procentuálním vyjádření. Přes pět tisíc dětí, jež se u nás každý rok narodí dříve a s nízkou porodní hmotností (do 2,5 kilogramů), představuje okolo 6 procent  všech novorozenců.

A toto číslo se více než třicet let takřka nemění. Zatímco v roce 1960 přišlo na svět 6,1 % nedonošených dětí, v roce 1988 to bylo 5,4 % a 5,8 % v roce 2000.

"Z rozdílu mezi americkými a českými čísly bych nečinil žádné závěry. Jsou neporovnatelná, protože jsou neporovnatelné podmínky, v nichž se děti rodí," říká Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky u pražského Apolináře.

"I čeští lékaři se snaží předčasným porodům zabránit. Dokud nebude známa příčina nebo nebudeme umět poznat spolehlivě známky, které by nás na tuto hrozbu včas upozornily, nebudeme ani my úspěšní," dodává doktor Calda.

Nebezpečný příchod na svět
Proč je předčasný porod tak nebezpečný? "Pokud miminko váží okolo jednoho kilogramu nebo i méně, je pro něj už sám porod akutním stavem. Není schopné bez okamžité lékařské pomoci přežít," říká Martin Čihař, vedoucí lékař z novorozeneckého oddělení pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Děti s extrémně nízkou porodní hmotností mají především velmi nezralé plíce a často nejeví ani potřebu po porodu dýchat. První snahou lékařů je tedy zajistit řízené dýchání, stabilizovat krevní oběh a teplotu, posléze dodat nitrožilně výživu, řídit vyprazdňování střev atd. První dny života jsou doslova bitvou za jeho záchranu.

A dětské tělíčko se v inkubátoru či na speciálně vyhřívaném lůžku ztrácí ve změti hadiček a přístrojů. Neonatologie, tedy péče o novorozence, udělala v posledních desetiletích obrovský pokrok. Skutečnou revolucí bylo zavedení tzv. plicního surfaktantu. Látku, jejímž nedostatkem nedonošené děti trpí, lékaři aplikují do jejich plic, a tím je stabilizují.

Život? Bez postižení?
"Když jsem před dvaceti lety začínal, více než třetina dětí s porodní váhou od 1 do 1,5 kilogramu umírala. Ty, které přežily, se potýkaly s trvalými zdravotními následky," říká doktor Čihař. "Dnes je umíme léčit, úmrtnost v této váhové skupině klesla pod pět procent, a hlavně, tyto děti mají jen vzácně trvalé problémy. Pokud nejsou zatíženy zásadními komplikacemi, obvykle své opoždění ještě v předškolním věku doženou."

Na druhé straně není podle doktora Čiháka stále na místě optimismus u dětí s extrémně nízkou porodní váhou. I když se sotva půlkilové dítě podaří udržet při životě, riziko trvalého postižení je vysoké. Jsou ohroženy krvácením do mozku, nebezpečím je každá infekce, častou komplikací prasknutí plíce.

Také Nancy S. Greenová varuje: spousta předčasně narozených dětí trpí celý život vadami zraku či poruchami dýchání, postižen bývá centrální nervový systému. Až polovina dětí s mentálním postižením se v USA narodila předčasně. A mezi těmi, jež do jednoho roku od porodu zemřou, nedonošené představují opět většinu.

Riziko je sociální
"Velmi bychom chtěli pomoci dětem, aby se rodily zdravé a také žily zdravý život, proto musíme na prvním místě zaměřit své zkoumání na prevenci, a tedy i odhalení zákonitostí předčasného porodu," nevzdává se naděje doktorka Greenová.

Vědci rozeznávají dnes už celou škálu rizikových faktorů. Dříve než před 37. týdnem přicházejí na svět například dvojčata nebo děti, jejichž matky několikrát samovolně potratily.

Podle statistik patří v USA k ohrožené skupině lidí i ženy tmavé pleti: jeden z pěti Afroameričanů se rodí předčasně. "To ovšem není dané fyziologickými anomáliemi rasy, ale spíše nízkým sociálním statutem," vysvětluje doktor Calda. "Některé matky mají horší výživu, vykonávají těžší práce, trpí nejrůznějšími infekčními chorobami, mají mnoho dětí, jsou někdy ohroženy alkoholem a drogami, a hlavně méně často nebo vůbec nenavštěvují gynekologickou poradnu. Sociální situace je možná jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů ovlivňujících předčasné porody. A také je nejméně definovatelný."

Úspěch za dlouho
Proč najednou odteče plodová voda? Proč se předčasně ohlásí děložní kontrakce?
Vědecký tým Charlese J. Lockwooda z Newyorské univerzity sledoval těhotenství 3000 žen a definoval 26 znaků, jež provázejí předčasné porody a s nimi souvisící infekce a hormonální změny.

Doktor Lockwood je přesvědčen, že když se tyto znaky zachytí a popíší u konkrétní rodičky, je téměř jisté, že se schyluje k předčasnému porodu. A je tedy možné mu zabránit. Jinými slovy je přesvědčen, že jeho tým je na správné cestě k odhalení záhady. "Zbývá ovšem dlouhá, velmi dlouhá cesta, kterou budeme muset urazit," říká.

Deprese přispívá k předčasným porodům
Lékaři už dlouho zdůrazňují, že duševní stav matky významně ovlivňuje průběh těhotenství. Jak se to může projevit, ukázal rozsáhlý výzkum v univerzitní nemocnici ve francouzském městě Caen.

Výzkumný tým, který vedl Jacques Dayan, sledoval 634 těhotných žen a prokázal, že ty z nich, jež trpěly depresí či úzkostnými stavy, měly dvakrát vyšší pravděpodobnost předčasného porodu.

Lékaři o tom informovali v odborném časopise American Journal of Epidemiology. Tomuto riziku se však dá vyhnout. Většina stavů deprese nebo úzkosti se dá léčit i během těhotenství," zdůraznil Dayan.

Sůl extra pomáhá nedonošeným
Když se předčasně narozeným dětem přidává do stravy v prvních dvou týdnech života sůl, těší se lepšímu duševnímu zdraví ještě ve třinácti letech. Že děti narozené o osm a více týdnů dřív vyloučí v moči více sodíku, než děti, ktré přišly na svět v řádném termínu, už se ví dlouho. I to, že umělé doplnění soli jim okamžitě prospívá.

Proto také nedonošenci už zcela běžně dostávají sodík navíc. Když londýnští vědci sledovali dvě skupiny předčasně narozených dětí až do věku 13 let, ukázalo se, že děti s přídavkem soli dosáhly o 10% vyššího skóre vIQ testech než děti bez soli a dopadly lépe i vpaměťových a jazykových testech. Podle zprávy zveřejněné v lékařském časopise Fetal and Neonatal Edition se tak jasně prokázala nejen okamžitá, ale i dlouhodobá výhoda doplňování soli.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Australané zatkli údajného špiona KLDR, chtěl prodat zbraně či uhlí

Muž v Austrálii čelí obviněním, že domlouval obchody pro KLDR

Australští policisté zatkli muže ze Sydney, kterého viní z domlouvání obchodů pro Pchjongjang, včetně prodeje...

V anglickém Birminghamu v noci bouralo šest aut, zemřelo šest lidí

Při hromadné nehodě v Birminghamu zahynulo šest lidí (17.12.2017)

Při hromadné nehodě v anglickém Birminghamu zemřelo v noci na neděli celkem šest lidí. Další utrpěli zranění, přičemž...

Teroristé chystali atentát v Petrohradu, Rusové ho zmařili díky CIA

Ruské bezpečnostní složky zatkly teroristickou skupinu, která chystala atentáty...

Teroristé plánovali útok na Kazaňskou katedrálu a další místa v Petrohradu. S odvoláním na Kreml o tom v neděli...Najdete na iDNES.cz