Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se mění vzpomínky

aktualizováno 
Když se po letech setkají dva pamětníci téže události a vzpomínají, zdá se občas, že každý z nich mluví o něčem úplně jiném.
Když se po letech setkají dva pamětníci téže události a vzpomínají, zdá se občas, že každý z nich mluví o něčem úplně jiném. Člověk totiž v průběhu času nejenom zapomíná, ale - jak dobře vědí psychologové, historikové i životopisci - také přetváří své vzpomínky. Američtí vědci nyní přišli s biochemickým vysvětlením, proč tomu tak je. Dostali se i na stopu poznání, jak vzpomínky uměle měnit. Bylo by to však dobré?

Výzkumníci Karim Nader a Glenn Shafe z Newyorské univerzity o svých výsledcích informovali v prestižním vědeckém časopise Nature. Své výzkumy založili na pokusech s laboratorními potkany. Soustředili se na vzpomínky vyvolané stresem.

Přemazávané informace

Nader a Shafe postupně zjistili, že vzpomínka na strach se tvoří v malé části šedé mozkové hmoty ve spánkovém laloku zvířete. Tam totiž vznikají bílkoviny, které v mozku řídí ukládání informací. S využitím chemikálií, které brání vytváření těchto bílkovin v mozku, vědci poznávali, kdy a jak se informace ukládají do paměti. A dospěli k velmi podstatnému zjištění: pokaždé, když si mozek vybaví starou vzpomínku, ji také aktualizuje tak, aby odrážela novou životní zkušenost. A pak už změněnou vzpomínku uloží zpět do dlouhodobé paměti. Změna však není záměrná, není přímočaře podmíněna vůlí, ale závisí na biochemických procesech v mozku. Jinými slovy - zvíře si uloží do paměti vzpomínku na situaci, která v něm vzbudila strach. Když taková situace nastane příště, vzpomínku si vybaví, přetvoří ji podle nového obdobného zážitku, a znovu uloží. Nově ukládané informace při tom více či méně "přemažou" původní vzpomínku. Přestože toto poznání vychází z pokusů na zvířatech, výzkumníci soudí, že podobně jsou ovlivňovány i vzpomínky lidské.

Falešné vzpomínky

"Je to první dobré neurologické vysvětlení toho, jak je paměť aktualizována," zhodnotil výzkum Daniel Schacter z Harvardovy univerzity pro list New York Times. "Je opravdu mylné domnívat se, že když si jednou vytvoříte vzpomínku, zůstává navždy nezměněná," dodal. Proč se tak děje? V evolučním vývoji zřejmě vyhrála strategie, která nejenom umožňuje uchovávat vzpomínky, díky nimž se živočich může příště chovat poučeněji, ale současně také dovoluje, aby byly vzpomínky otevřeny novým, potřebnějším informacím. "Takto půjde lépe porozumět tomu, jak se do lidské mysli dostávají falešné vzpomínky, které neodpovídají skutečnosti, ale odrážejí to, čemu lidé chtějí věřit," soudí o výsledcích výzkumu Elizabeth Loftusová z Washingtonské univerzity v Seattlu. Když si člověk na něco vzpomene, je pak vyvolaná vzpomínka otevřena pro revizi a mohou se do ní vetkat správné, stejně jako špatné informace a hodnocení. Jakmile se to stane, člověk už pak neví, co původně byla pravda a co ne.

Manipulace s pamětí

Nader a Shafe předpokládají, že díky jejich výzkumu by mohlo být časem možné vymazávat traumatické vzpomínky. Jak by to vypadalo? Lékaři by měli pacienta, jemuž vzpomínka na nepříjemný zážitek v minulosti narušuje duševní zdraví. Přiměli by jej, aby si na nepříjemný zážitek naposledy vzpomněl, a poté by mu podali lék, který v mozku zabraňuje vytváření bílkovin řídících nové uložení vzpomínky. Nepříjemný zážitek by byl pryč - do paměti by se už znovu neuložil. Oba výzkumníci však zdůrazňují, že jejich závěry jsou teprve prvním krokem k poznání biochemických reakcí, které ovlivňují, jak mozek upevňuje i mění vzpomínky. Okamžitě se však ozvali i kritici. "Představa, že budeme lidem vymazávat traumatické vzpomínky, je děsivá," napsala listu New York Times vědecká pracovnice Marylene Cloitreová. "Bylo by snad pro nás lepší, kdyby například lidé, kteří přežili nacistický holocaust, zapomněli, co se stalo? Byli bychom jako kultura odsouzeni k tomu, abychom bez poučení opakovali naše méně žádoucí chování? To by přece byla nekonečná noční můra!"


Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz