Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se lidé bojí eskalátoru? Seznamte se s jeho kritickými místy

  8:10aktualizováno  8:10
Každý den využívají eskalátory v pražském metru statisíce lidí. Ve většině stanic se už podařilo vyměnit staré ruské a velmi rychlé eskalátory za nové a pomalejší. Ani tak ale podle DP nelze zabránit podobným nešťastným událostem, jako byla páteční nehoda. Šestiletý chlapec přišel na eskalátoru o tři prsty na noze.

Nové moderní schody se pohybují rychlostí půl metru až 0,6 metru za vteřinu. Staré ruské dvakrát rychleji. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Malý hrdina českého filmu Kolja se prodírá davem lidí na eskalátorech v metru, protože se bojí vystoupit. Nad rychlostí schodů však nemůže vyhrát a schody jej nakonec na svém konci vyplivnou. Bez újmy.

Scéna z filmu je většině z nás povědomá. Eskalátor je zvláštní zařízení, které odjakživa v lidech vzbuzuje respekt podobně jako výtah páternoster. Nakonec přiznejme si: kdo se v dětství pojízdných schodů nebál?

Jaké na nich hrozí skutečné nebezpečí?

Otec se chce s DP soudit

Eskalátor, který zranil dítě, je podle dopravce v pořádku

1. Nástup na jezdící schody

Nastupovat na eskalátor není tak problémové, jak by se mohlo zdát. Ovšem člověk by si měl dát pozor, aby na schody nevstoupil moc pomalu, protože mu pak schody pod nohama ujedou a on ztratí rovnováhu.

2. Madla jsou rychlejší než schody

Většina pražských eskalátorů se vyznačuje jednou velmi zápornou vlastností – a to je různá rychlost schodů a madla, jehož se lidé drží. Zpravidla je totiž gumový pás rychlejší než schody a stojícím lidem ujíždí pod rukama. Cestující tak přicházejí o svislý postoj těla, naklánějí se dopředu a hrozí, že upadnou. Lidé tak musí přehmatávat. Přitom každý pohyb rukou po pojízdném pásu není bez nebezpečí. Prsty se totiž mohou dostat pod gumu stejně, jako se to stalo před dvěma lety šestileté holčičce. Ta kvůli tomu přišla o jeden článek na ukazováčku.

3. Stroj může vtáhnout oblečení nebo boty

Potíž eskalátorů je v tom, že mají místa, kde se střetávají plochy, které se pohybují a které nikoli. Zatímco u nástupu a výstupu jsou ochranné lišty s drážkami, které brání tomu, aby člověku zajela noha do soukolí, na boční stěně žádná taková lišta není. A vlastně ani být nemůže.

Hrozí tedy, že člověku schody vtáhnou nohu do mezery u boční stěny. To se stalo například loni v září desetiletému chlapci ve stanici Náměstí Republiky.

Při jízdě také hrozí, že se do stroje zaplete člověku kus oblečení.

Velmi pozorní musí být rodiče, aby jejich děti neměly rozvázané tkaničky u bot nebo volně plandající pásky u sandálů. Nebezpečné jsou i dlouhé nohavice.

V Americe například stroj vtáhl jednomu cestujícímu kapuci, a když se ji snažil vytrhnout, přišel o ruku a vykrvácel.

4. Většina lidí se nejvíc děsí výstupu

Nejvíce se lidé zpravidla bojí vystupování z eskalátorů. Po páteční nehodě ve stanici metra Můstek mají možná vážný důvod.

Pojízdné schody zajíždějí pod jakýsi hřeben. Ten je na obou koncích eskalátorů a slouží k čištění stupňů od větších nečistot a rovnání dráhy každého jednotlivého schodu.

Pokud je však hřeben nedostatečně upevněn, je skoro jisté, že pod něj někomu zajede noha. Uvolněný hřeben však za páteční nehodou prý nestál.

Jak vystoupit, aby to bylo bezpečné? Důležité je nejprve vykročit a pak se teprve pustit madla.

5. Podpatek v drážce na schodech

Drážky ve schodech mají několik funkcí. Kromě zarovnání stupňů eskalátoru a odstraňování nečistot brání uklouznutí a také mají znemožnit, aby člověku sjela noha do soukolí. Není ale výjimkou, že v drážce uvázne ženám podpatek.

Jak se chovat

-  Nesedejte si na schody ani na madlo, kromě pádu hrozí, že vám zařízení vtáhne oblečení.

- Dejte pozor, aby se vaše boty nedotýkaly bočních stěn. Pozor na volné tkaničky či pásky u sandálů.

- Přidržujte se madla a dbejte, aby se držely i vaše děti. Stůjte ve směru jízdy.

Na eskalátorech je zakázáno i líbání

Jízda na pohyblivých schodech má celkem jasná pravidla, která stanovuje přepravní řád Dopravního podniku. "Na pohyblivých schodech v metru je cestující povinen přidržovat se pohyblivého madla a stát ve směru pohybu schodů," píše se v řádu. Cestující tak prakticky nemohou dělat nic, co by odpoutávalo jejich pozornost. Včetně sledování reklamních panelů umístěných podél schodů.

Chování cestujících na eskalátoru neustále sleduje bedlivé oko kamery a jejím prostřednictvím i dozorčí stanice, který může schody zastavit.

Jedete po pohyblivých schodech v metru a v opačném směru vás míjejí líbající se dvojice v objetí? Říkáte si – nic výjimečného? Ale ano, líbání na eskalátorech v metru je totiž zakázáno.

"Vím, že v přepravním řádu tato povinnost je, ale pokud vyloženě někdo neriskuje své zdraví nebo zdraví ostatních cestujících, tak to necháváme bez povšimnutí," uvedla dozorčí stanice na trase metra B, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Při jízdě na eskalátoru není také povoleno pokládat jakékoli předměty na stupně schodů nebo pohyblivá madla. Těžké batohy si tak cestující musí po celou dobu jízdy nechat na zádech.

Chůze po pohyblivých schodech je povolena jen ve směru jejich pohybu, pokud však nejsou plně obsazeny cestujícími.

Nebezpečné schody

Případy v Praze

Červenec 2009 Ve stanici metra Náměstí Republiky se při výstupu zaklínilo desetileté dítě do eskalátoru. Vyprostili je hasiči, mělo zraněný prst na noze.

Září 2008 Zhmožděnou nohu měl šestiletý chlapec, kterému ji schody zachytily na Národní třídě.

Září 2007 Šestiletá dívka přišla o článek ukazováčku, když strčila ruku pod pás eskalátoru.

Srpen 1978 Nehoda se stala již první den provozu trasy metra A. Po slavnostním otevření schody jedné ženě vtáhly kabát. Žena upadla a zranila se.

Nejhorší případy ve světě

Prosinec 1982 Ve stanici moskevského metra Aviamotornaja se přetrhl řetěz eskalátoru. To způsobilo pád a zranění téměř stovky lidí, z kterých 8 nepřežilo.

Říjen 2003 V Římě jedna britská turistka propadla do vnitřního soukolí stroje, které ji zcela rozdrtilo.

Únor 2005 V USA jeden cestující na schodech seděl. Do stroje se mu zamotala kapuce, a když se ji snažil vyrvat ven, eskalátor mu do svých útrob vtáhl ruku. Vykrvácel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz