Proč se Japonsko blíží politickému zemětřesení

  12:45
Japonsko dnes čelí doma i v zahraničí problémům, jejichž závažnost nemá od konce druhé světové války obdoby. Japonská veřejnost přesto projevuje pozoruhodnou apatii.

Protesty proti opětovnému spuštění 3. reaktoru v japonské jaderné elektrárně Ohi (1. července 2012) | foto: Reuters

Dvě hlavní politické strany v zemi, vládnoucí Demokratická strana Japonska (DPJ) a Liberálně demokratická strana (LDP), si nedávno zvolily lídry, na což však obyčejní Japonci reagovali kolektivním pokrčením ramen. Je však pravděpodobné, že japonský politický systém se nebude u veřejnosti setkávat s lhostejným přístupem dlouho.

Sliby v troskách

DPJ se poprvé dostala k moci v září 2009 s ambiciózním programem, jenž sliboval rozsáhlou reformu státní správy, nulové zvyšování daní a volnější ruku v japonském spojenectví se Spojenými státy. Kvůli nezkušenosti a nekompetentnosti této strany na všech úrovních politického rozhodování – ke kterýmžto nedostatkům se přidala i nevídaná devastace po velkém zemětřesení z 11. března 2011 – však první dva kabinety DPJ vedené Jukiem Hatojamou a Naotem Kanem zanechaly tyto sliby v troskách. V důsledku toho několik desítek zastupitelů pod vedením věčného rebela Ičiró Ozawy opustilo DPJ a založilo si novou odtrženeckou opoziční stranu.

Snímky společnosti Tepco ukazují náraz tsunami ve Fukušimě. (11. března 2011)

DPJ si nyní znovu zvolila za předsedu současného japonského premiéra Jošihika Nodu, a to navzdory jeho velmi nízké popularitě. Strana má dnes těsnou většinu v dolní komoře a prostou většinu v komoře horní (která přijala kritickou rezoluci vůči Nodovi), takže sama nedokáže prosadit fiskální a jinou legislativu nezbytnou k řízení státu. V důsledku toho premiér pouze provádí „údržbu“, a i to jen díky tomu, že se s hlavními opozičními stranami dohodl na rozpuštění dolní komory. A ačkoliv nespecifikoval, kdy přesně to udělá, pro vládu DPJ tím začala koncovka.

Šinzó Abe je zpět

Šinzó Abe jako japonský premiér

Konkurenční LDP, která až do roku 2009 několik desetiletí téměř nepřerušovaně vládla, se však projevila jako neefektivní opoziční strana. Nedokázala překonat nedůvěru obyvatel pramenící ze své dlouhodobé symbiózy s byrokraty a ze servility vůči USA a nedokázala přivést DPJ v zákonodárném sboru k zodpovědnosti. Místo toho LDP, která se nedokázala posílit a přilákat k sobě spojence, čas od času volí pokrytecký přístup – například když umožnila DPJ schválit nepopulární, ale nevyhnutelné a nezbytné zvýšení spotřební daně.

Ve snaze o posílení podpory veřejnosti využila prezidentská kampaň LDP intenzivnějšího pocitu krize, jehož středobodem jsou územní spory Japonska s Ruskem, s Jižní Koreou a naposledy i s Čínou, což je ze všeho nejznepokojivější. Strana si zvolila za lídra bývalého premiéra Šinzó Abeho, který je známý jako nejtvrdší ze zastánců tvrdé linie v národnostních otázkách, ale také jako člověk, který se podle názoru široké veřejnosti zachoval nezodpovědně, když se v roce 2007, pouhý rok po nástupu do úřadu, ze zdravotních důvodů nečekaně vzdal premiérského křesla. Jeho návrat vyvolal v zemi poněkud zvláštní pocit déja vu.

Protičínské protesty v Tokiu. Japonci chtějí, aby jim zůstaly ostrovy Senkaku.

Snad vy byste nás mohl zachránit

Japonská veřejnost tak nyní hledá stranu, která na sebe dokáže vzít úkol reformovat zemi, oživit ekonomiku a zvýšit národní bezpečnost. DPJ ani LDP se v žádné z těchto oblastí nejeví jako spolehlivé. V důsledku toho veřejnost upírá stále větší pozornost na nově založenou Stranu za obnovu Japonska (JRP) a jejího populistického lídra, starostu Ósaky Toru Hašimota, což je bývalý guvernér ósacké prefektury a syn méně významného člena jakuzy (japonské mafie).

JRP aspiruje na to, aby byla vládnoucí stranou nebo přinejmenším jazýčkem na vahách japonské politiky, avšak její agenda je téměř výlučně domácí, a pod Hašimotem navíc strana trpí nedostatkem talentovaných osobností. Bez obsáhlé agendy a odborných znalostí v zahraniční a bezpečnostní politice tato strana pravděpodobně ošklivě klopýtne, pokud se dostane k moci.

Je téměř jisté, že příští parlamentní volby nepřinesou žádné jednotlivé straně většinu. Vzhledem k ideologické, organizační a politické rozháranosti stran pak Japonsko vstoupí do období hluboké nejistoty, což nakonec povede k bezpříkladnému politickému otřesu.

Tato vyhlídka se může jevit jako překvapivá vzhledem k tomu, že Japonsko už od prasknutí ekonomické bubliny počátkem 90. let ztratilo dvě desetiletí. Po krátkém období vládnutí kabinetu bez účasti LDP však měly následné koaliční vlády až do roku 2009 ve svém jádru právě tuto stranu.

Tady studená válka neskončila

Úzkoprsý poválečný režim v Japonsku izolují zevnitř i zvenčí relativně neměnné geostrategické a ekonomické podmínky. Země je i nadále největším světovým věřitelem a pomalu, ale jistě eliminovala ze svého bankovního sektoru enormní objem nesplacených úvěrů. Ve východní Asii navíc nikdy neskončila studená válka, což si vyžádalo zachování bezpečnostního systému pod taktovkou Spojených států, jehož páteří je spojenectví mezi USA a Japonskem – spojenectví, které předpokládá přizpůsobivý politický systém v Japonsku. Odolnost, s jakou tento systém dokázal absorbovat obrovské otřesy – finanční krizi v roce 2008 a zemětřesení v roce 2011 –, je ostatně jedním z důvodů jeho přežití.

Jukio Hatojama (30. května 2010)

Americký prezident Barack Obama s japonským premiérem Jukio Hatojamou (13. listopadu 2009)

Japonsko tak zůstává všeobecně důvěryhodnou zemí, přinejmenším ve srovnání s USA a Evropskou unií. Zhodnocování jenu odráží názor trhů, že hospodářská pozice Japonska je silnější než pozice USA a EU, které se potýkají s vlastními závažnými strukturálními problémy. Díky obrovskému přebytku kapitálu a velmi nízkým úrokovým sazbám v době plíživé deflace má nyní Japonsko jedinečnou příležitost investovat do veřejné infrastruktury, školství, obrany a zahraničních projektů – tento vzmach lze přirovnat k britskému impériu na konci devatenáctého století.

Japonsko však nedokáže tyto příležitosti využít, protože jeho politický systém není schopen vygenerovat kompetentní vedení. Vzhledem k sílícímu napětí v Asii je otázkou, jak dlouho to může trvat. Vzestup Číny a relativní úpadek Ameriky představují pro Japonsko nejen ohrožení, nýbrž také příležitost – a možná i potřebný impulz – ke skutečné reformě.

Masahiro Matsumura je profesorem mezinárodní politiky na Univerzitě svatého Ondřeje (Momoyama Gakuin Daigaku) v Ósace.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:25

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Pomstím Palestinu, psal ve Francii podezřelý z únosu a znásilnění Židovky

25. dubna 2024  16:18

Policie ve Francii zadržela dvaatřicetiletého muže z pařížského předměstí Gennevilliers, který čelí...

Svědci mluvili až příliš, soud s Weinsteinem se zopakuje. Z vězení však nevyjde

25. dubna 2024  15:46,  aktualizováno  16:15

Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...