Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se husitů dneska tak štítíme? Vždyť k tomu nejsou k pádné důvody!

  8:47aktualizováno  8:47
Esej „odpíchlý“ od nedávno vydaných tří titulů, které spojuje téma husitství a historika Petra Čorneje, napsal pro „papírovou“ Kavárnu MF DNES editor komentátorského oddělení tohoto deníku Rostislav Matulík. V následujících odstavcích najdete autorovu krátkou úvahu, která v deníku své místo již nenašla a v níž se autor letmo ptá, proč asi česká společnost cítí k husitům takovou odtažitost.

Z obalu knihy Petra Čorneje Světla a stíny husitství | foto: NLN

Postoj většinové české společnosti k husitství dnes velmi výstižně symbolizuje výrok prince Karla Schwarzenberga, který v roce 1889 odmítl plán umístit na budovu Národního muzea bustu mistra Jana Husa s tím, že jeho následovníci byli „bandou lupičů a žhářů“. Dnes s ním překvapivě souhlasí většina Čechů, kterým vztah k jediné opravdu heroické fázi českých dějin zásadně komplikují některé překážky.

Jednak jsou to celá desetiletí komunistické propagandy, která z husitství vytěžila „bojové tradice“, odřízla jej od jeho vlastních duchovních i myšlenkových kořenů, udělala z husitů proletáře usilující o lepší zítřky a tento stav zakonzervovala nešťastnou filmovou trilogií Otakara Vávry. Husité coby předchůdci revolučního hnutí v ní byli prezentováni bezmála jako ateisté, blábolící cosi o „pravdě“ – ostatně režisér Vávra dokázal o necelých třicet let později udělat na objednávku „nevěřícího kněze“ i z Komenského. Navíc filmovými scénami připomínajícími spíše splašený První máj lidem vtloukl do hlav dojem, že husitství bylo záležitostí luzy, nikoli také krále a velké části šlechty.

Knihy doličné

Tituly, na základě kterých Rostislav Matulík napsal svůj esej

Petr Čornej: 30. 7. 1419
První pražská defenestrace – Krvavá neděle uprostřed léta
Havran, Praha, 2010, 200 stran, doporučená cena 198 korun.

Petr Čornej: Světla a stíny husitství
(Události – osobnosti – texty – tradice). Výbor z úvah a studií
Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2011, 482 stran, doporučená cena 399 korun.

Robert Novotný, Petr Šámal (editoři): Zrození mýtu
Dva životy husitské epochy
Vydal Ladislav Horáček – Paseka, Praha a Litomyšl 2011, 504 stran, doporučená cena 490 korun.

Další, i když subtilnější překážkou, je jistá odtažitost subkultury Církve československé husitské. Tím se samozřejmě nechceme dotknout řady kvalitních až výjimečných osobností této církve – chceme říci pouze to, že černý talár s rudým kalichem dnes oblékají faráři a farářky ve funkcionalistických kostelích, vybavených kolumbárii, rozptylovými loučkami a připomínajících spíše požární zbrojnice nebo zednářské lóže. Celá tato dnes již zestárlá a unavená modernizující tradice naneštěstí také přispívá svým dílkem k nesrozumitelnosti husitství.

Další segment společnosti – řekněme liberálně a levicově smýšlející mládež – má zase problém s tím, že k husitství nalezly svérázně kýčovitou interpretační cestu skinheadské kapely Patria a Orlík, metalový Arakain, „křižák“ Daniel Landa, a další heavymetalové a powertrashmetalové skupiny. Těžko se pak vysvětluje, že se četbou Aloise Jiráska nebo Petra Čorneje člověk nehodlá kvalifikovat mezi „nácky“.

Obal knihy Petra Čorneje 30. 7. 1419 - První pražská defenestrace

Obal knihy Petra Čorneje 30. 7. 1419 - První pražská defenestrace

A problémem je i s tou četbou. Zatímco špičkových historických knih je u nás dost (stačí připomenout monumentální syntetickou Husitskou revoluci Františka Šmahela z roku 1993), u beletristů je tomu jinak. S výjimkou polského spisovatele fantasy knih Andrzeje Sapkowského (1948) se od časů originálně, byť již zastarale fabulujícího Václava Erbena (1930-2003) nenašel domácí autor, který by se nebál vtáhnout husity do děje a přiblížit je tomu zbytku mladších ročníků, který ještě nezapomněl číst. Potenciál zde přitom je – příběh vojevůdce, který rozhýbal v boji proti přesile „mobilní hrady“, waggenburgy, jak se vozovým hradbám říká v Německu, by mohl mít dokonce fantasy potenciál a zaujmout. Leč nezajímá.

Ach, vy husité 21. století - Obyvatele Trokavce přijeli v jejich boji proti

Ach, vy husité 21. století - Obyvatele Trokavce přijeli v jejich boji proti americkému radaru podpořit názoroví přízněnci v husitských krojích (17. března 2007)

A máme-li porozumět důvodům, pro které Češi husitství odmítají, musíme nalézt odpověď ještě na poslední otázku. Jak je možné, že zatímco trauma roků 1938 a 1968 dodnes vzbuzuje nekonečné spory o to, zda jsme se raději neměli bránit přesile, v jediném případě, kdy k tomu opravdu došlo, navíc s šokujícím vítězným výsledkem, se stavíme jednoznačně na stranu bezohledné invazní armády?

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz