Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se Čunek nestydí? ptá se v knize Petr Fischer

  10:03aktualizováno  10:03
Proč se Čunek nestydí, ač by měl? ptá se ve své knize novinář Petr Fischer. A odpovídá: protože maska je plochá, nemá odstup, není schopna sebereflexe. Je schopná říkat cokoliv.

Jiří Čunek. Proč se nestydí? To se v knize Veřejné osvětlení ptá novinář Petr Fischer. | foto: Michal Šula, MF DNES

Existuje množství žurnalistů-komentátorů, kteří - přes úctu k jejich usilovné práci - už nedokážou překvapit. Když nechceme, nemusíme jejich texty již ani číst - a stejně víme, o čem jsou, jak ti autoři formulují a snad i argumentují. Ne že by takoví "průhlední“ komentátoři neměli čtenáře. Mají, a kolik!

Vypočitatelný komentátor totiž ve svém publiku budí důvěru a jistotu: ať se děje, co se děje, drží se osvědčeného stanoviska. Mnoho čtenářů to ocení: každý den se v novinách mohou na vlastní oči přesvědčit, že svět je pořád takový, jaký býval a jaký ho chtějí mít - vždyť i náš komentátor píše dneska jinými slovy to, co už psal včera, předevčírem, před rokem. Ujišťuje nás, že věci jsou takové, jaké se jeví i nám. To uklidní...

Podívat se na věc jinak

Petr Fischer (1969), svého času komentátor Lidových novin a českého vysílání rozhlasové stanice BBC, v současnosti pilně komentující šéf kulturní rubriky Hospodářských novin a stálý spolupracovník časopisu A2, do té výše zmíněné skupiny "jistot“ nezapadá. Jeho texty se překvapením nevyhýbají. Naopak: jsou přímo postaveny na odhalování překvapujícího a neobvyklého. Nebo jinak řečeno: Fischer píše proto, aby čtenáře upozornil na úhly pohledu, které bychom mohli jinak nechat bez povšimnutí. Také proto jeho příjemně nepředvídatelné texty lépe odolávají stárnutí, třebaže jsou napsány pro periodika - ať tištěná či internetová.

O knize: Veřejné osvětlení

Petr Fischer: Veřejné osvětlení; obal knihy
Veřejné osvětlení. Postmoderní morálka, postmoderní politika

Předmluva Miroslav Petříček. Sociologické nakladatelství - SLON, Praha 2008, 200 stran, doporučená cena 249 korun.

V nedávno vydaném výboru Fischerových textů, nazvaném Veřejné osvětlení, to platí především o úvahách shrnutých do prvního ze dvou oddílů knihy - Postmoderní morálka. Tady autor bezpečně uniká z mantinelů novinářské každodennosti a krátkodechosti - už tím, jak se ke svým námětům staví. Propojuje uměleckou kritiku s filozofickou analýzou a publicistickým postřehem. Na prostoru "pouhého“ sloupku se pak u něho mohou sejít třeba filozofové Jankélévitch a Derrida, legendární jihoafrický biskup Tutu nebo jihoafrický romanopisec Coetzee. Uznávám, že někomu podobné srocení intelektuálních veličin může způsobovat bolení hlavy.

Ve Fischerův prospěch je třeba říci, že jeho texty - byť se nevyhýbají myšlenkovým zkratkám, přeskokům a parakotoulům - vždy vyzařují nakažlivý tvůrčí požitek. Nakažlivý i pro toho, kdo ve studiu filozofie pořádně nedošel ani k Heideggerovi a poslední film Dána Larse von Triera ještě nějak nestačil zhlédnout.

Příklad teflonového Čunka

Fischerova pronikavost a originalita jsou v úvahách o morálce patrné, avšak při psaní o politice je lze přece jen lépe dohlédnout. Vpravdě postmoderní jsou totiž především politické úvahy zařazené do Veřejného osvětlení - a to v dobrém slova smyslu! Žádná ideologie tu nestojí na piedestalu, žádná politická osobnost nemá předplacenu nedotknutelnost - a žádný pohled není apriorně vyloučen. Důkazů nalezneme v knize mnoho, vyberme jeden.

Maska se nestydí, upozorňuje Petr Fischer v titulku úvahy nad památnou tiskovou konferencí, na níž lidovecký předseda Jiří Čunek vysvětloval, proč pobíral sociální dávky. Proč se nestydí? ptá se Fischer. Odpovídá: protože maska je plochá, nemá odstup, není schopna sebereflexe. Je schopná říkat cokoliv.

Postmoderní metodologický přístup se totiž u Fischera nevylučuje s tím, že je komentátorem s hlubokým smyslem pro morálku (neplést s loajalitou k jakékoli straně či ideologii!). Do stejného zorného pole se mu dostávají nejen "teflonový“ Čunek, nýbrž i další tuzemské veřejné figury, třeba legendární "maska“ české polistopadové politiky, tenista a dlouho tajený sponzor ODS Milan Šrejber.

V tomto poli pak, díky Fischerem nastavenému "veřejnému osvětlení“, můžeme podrobně sledovat, kterak politik-maska - vyzbrojen absolutní neschopností sebereflexe - hladce překonává sebevětší morální překážku. Že je to vždy k naší škodě, ať dotyčný politik pochází z jakékoli strany, už Petr Fischer pochopitelně ani dodávat nemusí.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...Najdete na iDNES.cz