Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč rozumím primátorce Chomutova

  1:00aktualizováno  1:00
Přiznám se hned: stala jsem se na tři roky skrytou rasistkou. Zpět, ta věta, kterou v soukromí tu a tam vyslovím, je na papíře příliš tvrdá a přehnaná, takže znovu a přesněji: v určitém období, které trvalo zhruba tři roky, jsem se přistihla při xenofobních pocitech.

Vím, že lidé ze sociálního dna to mají těžší. Už proto, jak velké předsudky oné „slušné společnosti“ musí překonat. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kdyby se mě tehdy zeptali stejně, jako se kolega zeptal primátorky Chomutova, totiž zda mám ráda Romy, nejspíš bych odpověděla, že ne.

Bydlela jsem tři roky na špatné adrese, v problémové čtvrti. Nedokázala jsem se přizpůsobit nepřizpůsobivé většině, jejíž podstatnou součástí byli Romové, přičemž styl života této většiny, ať už byla v převaze početní či jen slyšitelné, mé přizpůsobení vyžadoval. Po třech letech jsem utekla.

Nikdy předtím jsem ony pocity neměla a stejně tak ani potom. Už zase odpovídám, že mám Romy ráda, respektive nerozlišuji. Ale taky jsem šťastná, že už tam nebydlím.

Mé pocity z oné doby nejsou nic, nač bych byla pyšná. Je známé, že život v ohrožení, aniž musí jít nutně o ohrožení života, probouzí přízemní pudy a negativní vlastnosti. Třeba netoleranci. Nebo lpění na majetku. ("Má můj byt v takové čtvrti ještě nějakou hodnotu?") Závist. ("Já jsem do večera v práci, oni nedělají nic a žijí z dávek z mých daní.") Taky snobství. ("Bydlím na špatné adrese, tu mi ostatní asi závidět nebudou.")

Mimochodem, nezáviděl mi ji kupodivu ani nikdo z těch, kteří mají jinak plná ústa slov o nutnosti pomáhat bližním, tedy i nepřizpůsobivým.

Obdivuji lidi, a mám jich pár i mezi kolegy, kteří v takovém prostředí umějí žít, mít jeho obyvatele rádi a najít v nich to dobré, jež bezpochyby existuje. V teple nové, neproblémové adresy si říkám, že bych to třeba taky dokázala. Alespoň si to myslím. Tehdy jsem věděla. Že ne.

Co ale nesnáším, jsou salonní řeči kavárenských intelektuálů, kteří nikdy nebydleli v prostředí, k němuž se bohulibě vyjadřují. Tudíž zároveň fandím primátorce Chomutova – za to, že ví.

Vystačí si bez primitivních řečí o použití dynamitu a la Liana Janáčková, a hlavně – něco dělá. I když se její postupy vůči nejnepřizpůsobivějším z nepřizpůsobivých zdají drsné.

Že prý je její "obrana slušných lidí" populismus. Ale ještě nebezpečnějším je extremismus. Příliš snadno se může odporný spolek holých a tupých hlav stát poslední, jakkoli falešnou nadějí lidí, kteří už nevědí, kudy kam, a pro něž nikdo neudělal nic. Stokrát je přesvědčujte, že mají být tolerantní, že vinni nejsou jen ti, vedle nichž je těžké žít... Jejich pocity jim nezakážete. Vím to, pane Kocábe.

Vím také, že lidé ze sociálního dna to mají těžší. Už proto, jak velké předsudky oné "slušné společnosti" musí překonat. Ano, potřebují pomoc, pomoc však není totéž co všeobecná milost, jež pro jiné neplatí.

Trvalé omilostnění jedněm nepomůže, v těch druhých vyvolává pocit nespravedlnosti, zvlášť pokud úřady nepořádek jedněch vytrvale přehlížejí, zatímco pro druhé vymýšlejí nesmyslné vyhlášky o tisícových pokutách za uplivnutí žvýkačky na chodník.

I když exekuce dávek neplatičům samy o sobě problém nevyřeší, za jedno chomutovské primátorce děkuji: že nezavírá oči.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz