Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč psi střeží nevěsty z bogotské smetánky

  0:01aktualizováno  0:01
Zachtělo se vám kráčet chrámovou lodí jako elegantní bogotská nevěsta? Tak si nejprve pořiďte dlouhé bílé šaty, objednejte hostinu a opatřete kapelu - a pak si stoupněte do fronty na psa vycvičeného k vyhledávání náloží.

Jistý pár z vysoké společnosti požádal řetězec prudce elegantních hotelů Dann Carlton v kolumbijské metropoli Bogotě, aby jim pro nadcházející svatbu, na kterou byli zváni diplomaté a mnoho potentátů, opatřil čichací psy vycvičené k vyhledávání bomb.

Poptávka po těchto zvířatech, která přijdou na 7000 až 13 000 dolarů za jedno, prudce stoupla od únorové exploze nálože v exkluzivním bogotském klubu Nogal. Výbuch připravil o život 36 lidí a dalších 160 zranil.

Zdevastovaný Nogal přenesl mezi městskou elitu krvavou realitu kolumbijské války, vlekoucí se čtyři desetiletí a zuřící do té doby především na venkově. Osm bogotských společností dodávajících čichací psy není s to pokrýt poptávku, která vylétla do výše, jež nemá za třináct let existence této služby v Kolumbii obdoby.

Šéf bezpečnosti metropolitního hotelu Cosmos Luís Sepulveda je zvyklý, že se jeho převážně zahraniční hosté zajímají o počet členů hotelové ochranky a o to, kde jsou umístěni. Nedávno ho ale úplně vyvedlo z míry, když ho jeden z hostů požádal o předvedení speciálně vycvičených psů.

Bez speciálních psů se ochranka neobejde
Opatřil si proto malé množství výbušniny, nastražil ji do nedaleko zaparkovaného auta a pak se díval, jak psisko před pozornýma očima hosta úspěšně vyčenichalo cestu k ukrytému nebezpečí. "Ta žádost mě překvapila, ale nakonec jsem byl potěšený, protože to mé práci dodává na důvěryhodnosti," řekl.

Klienti se teď stále častěji dožadují, aby bylo postaráno o jejich bezpečnost na společenských akcích, koktejlech a schůzkách.

Ale pronájem náležitě vycvičeného psa na 24 hodin stojí od 1100 do 1300 dolarů, takže někteří zájemci nakonec raději najmou místo psů navíc několik lidských strážců, kteří vyjdou levněji.

Tito psi se dokonce stávají terčem útoků. Největší ultralevicová partyzánská ozbrojená skupina bojující za ideje radikálního komunismu FARC nabízí podle mluvčího armády svým členům odměnu 170 dolarů za zabití psa "pracujícího" pro armádu při vyhledávání bomb a min.

V Kolumbii je asi 900 psů schopných hledat bomby včetně 546, kteří patří armádě, a dalších 200 v rukou policie. Podle pracovníků bezpečnostních agentur je to příliš málo pro zemi, kde nejsou exploze nastražených náloží žádnou výjimkou a kde gerila ukrývá výbušniny do bicyklů, aut, mrtvol, oslů, a dokonce i do bible.

V roce 2002 objevila policie díky skvělému čichu labradorů, zlatých retrívrů a německých ovčáků 36 tun výbušnin; letos jich doposud vyčenichali dalších 14 tun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz