Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč neoslnil eurošpidla obecný

  1:00aktualizováno  1:00
Proběhlo to tak špidlovsky. To je hodnocení, které po pondělním slyšení komisaře Vladimíra Špidly před europoslanci vyslovil jeden z nich, Richard Falbr. Právě v tom však může být největší svízel pěti let, které si má expremiér v Bruselu odsloužit.

Podle prvního slyšení se zdá, že ve funkci nezklame a nebude horší než další komisaři. Se svou obvyklou obecností se však bude ztrácet v mase jiných eurobyrokratů.

Na většinu otázek odpověděl český komisař nekonkrétně, a pokud by si měla veřejnost udělat představu, co vlastně bude dělat, tak se to nedozvěděla.

Na jeho obranu lze říci, že se ještě nemůže orientovat v rozsáhlé agendě. Jenže ani jeho vize neupoutaly. Jedno z přednesených poselství, že bude usilovat o "dosažení a udržení vysoké zaměstnanosti", je banální. Kdo by nechtěl? Jak toho chce dosáhnout, zaznělo jen v náznacích.

Diskutabilní byla i tvrzení o udržení sociálního modelu státu v unii. Vývoj u nás i v dalších zemích totiž ukazuje, že sociální stát je ve své dnešní podobě neudržitelný. Například důchody se nedají za stávajících podmínek financovat, pokud nechceme větší zadlužování. V tomto směru rozhodují jednotlivé státy a komisař nic nezmůže.

Jenže Špidlu bude v Bruselu limitovat i jeho držení se přežilého sociálního státu. Sociální věci a otázky zaměstnanosti, o které se bude starat, se přitom dotýkají jednoho z největších problémů EU: Jak vyvažovat pozice veřejného a soukromého sektoru.

Pravověrný socialista Špidla si však neumí představit, že i soukromý sektor je schopen dodávat sociální služby ku prospěchu veřejnosti. Ale nekamenujme jenom Vladimíra Špidlu. Hlavně politici členských států unie by sebou měli "hodit", abychom v budoucnosti za odvedené daně vůbec dostávali důchody.

Aby se nezhoršovala sociální i zdravotní péče. Aby bylo dost peněz na vzdělávání. Aby Evropa dokázala vytvářet nová pracovní místa a uspěla v konkurenci s USA a dravými zeměmi Asie.

První slyšení přesto ukázalo, že nových vizí a zajímavých nápadů se v důležitých otázkách nejspíše nedočkáme. Bude to jen potvrzení před časem objeveného druhu: eurošpidly obecného.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz