Proč musí i spořádaní muslimové neustále prokazovat Evropanům svoji loajalitu?

  8:12
Stále početnější přítomnost muslimů v Evropě se stala stěžejním tématem pro všechny evropské země, východní i západní. Četné debaty o "multikulturalismu", "sekularitě", a dokonce i o "identitě", které na celém kontinentu propukají, téměř vždy souvisejí s tímto "islámským" faktorem.

Muslimská modlitebna ve Vídeňské ulici v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Tato souvislost nemusí být nutně náboženská, protože existuje základní vztah mezi hodnotami a zákony na jedné straně, a kulturou a diverzitou na straně druhé. Spíše než debatu o islámu a muslimech potřebuje Evropa seriózní dialog sama se sebou o tomto vztahu, neboť ten dnes čelí krizi.

Správná otázka, kterou bychom si měli položit, zní takto: Může Evropa zůstat v souladu s vlastními hodnotami (demokracií, rovností, spravedlností, úctou atd.) a současně tolerovat a přijímat nové občany s jiným zázemím a náboženstvím? Anebo jinak: Jsou Evropané intelektuálně, jazykově a kulturně vybaveni k tomu, aby dokázali úspěšně skloubit ideál rovnosti se stále rozmanitějším složením evropského obyvatelstva?

Recept na pochybné kroky

Východisko je v podstatě zřejmé: vlády by neměly zaměňovat společensko-ekonomické problémy (nezaměstnanost, násilí, vytlačování určitých skupin na okraj atd.) s otázkami kultury a náboženství. Jinými slovy by neměly "kulturalizovat", "religionizovat" nebo "islamizovat" sociální problémy.

Skutečnost, že většinu Evropanů, kteří se potýkají s nezaměstnaností nebo společenským vytlačováním na okraj, představují černoši, Asiaté, Severoafričané či muslimové, neznamená, že jejich situaci vysvětluje jejich náboženství, etnický původ nebo kultura. Jakýkoliv druh kulturního, náboženského či rasového determinismu je nebezpečný: nezaměstnanost a marginalizace odrážejí společensko-ekonomické procesy a k jejich vyřešení potřebujeme jasnou sociální a ekonomickou politiku. Uchylovat se k vágním kulturně-nábožensky-rasovým vysvětlením je recept na nečinnost, ne-li přímo na pochybné kroky.

podružné faktory

Skutečnost, že většinu Evropanů, kteří se potýkají s nezaměstnaností nebo společenským vytlačováním na okraj, představují černoši, Asiaté, Severoafričané či muslimové, neznamená, že jejich situaci vysvětluje jejich náboženství, etnický původ nebo kultura.

Kulturní, rasové a náboženské dimenze mohou být samozřejmě podružnými faktory, které je třeba zohlednit, ale nepředstavují hlavní příčiny nezaměstnanosti a vytlačování na okraj. Evropské vlády by se neměly řídit návrhy krajně pravicových řečníků, nýbrž spíše se smířit s prosazováním rázné a nápadité politiky zaměřené na řešení hlubších problémů vzdělání (segregované nebo druhořadé školy, školní osnovy atd.), nerovných pracovních příležitostí a rozpadu měst.

Tady nejste úplně doma

Na rozdíl od všeobecně rozšířeného názoru (v němž se tvrzení krajně pravicových stran bohužel stala normou) nemají mladí evropští muslimové problém s náboženskou nebo kulturní "integrací". Spíše je deprimuje absence (či neúspěšnost) sociální politiky, která by řešila jejich potřeby.

Toto selhání neznamená, že je na postupu nový druh rasismu - "islamofobie". Nikdo však nemůže popřít, že někteří občané skutečně čelí diskriminaci kvůli svému náboženství (podle nedávného průzkumu Pewova institutu má 45 procent Evropanů negativní obrázek o islámu). Stěžejním příznakem, že se do současné rozpravy vkradla diskriminace, je posedlost myšlenkou "integrace", a to navzdory faktu, že drtivá většina evropských muslimů dodržuje zákony, zná jazyk země, v níž žije, a je vůči ní loajální - byť někdy kriticky, stejně jako jejich spoluobčané.

občan s imigrantskou minulostí

Vnímání muslimů jako "těch druhých" nebo jako cizinců je základním faktorem, který vyvolává diskriminaci na trhu práce či bydlení.

Ustavičné zmínky o občanech "s imigrantskou minulostí" nebo o "hostitelské společnosti" jen přiživují představu, že muslimové nejsou "pravými" Evropany nebo že zde nejsou "doma". V důsledku podobných tvrzení musí evropští muslimové neustále prokazovat svou loajalitu. Toto vnímání muslimů jako "těch druhých" nebo jako cizinců je základním faktorem, který vyvolává diskriminaci na trhu práce či bydlení.

Pomineme-li nejistotu a strach, je životně důležité spoléhat se na fakta a čísla, která ukazují, že na místní i celostátní úrovni je situace mnohem lepší, než naznačují vášnivé a vyhrocené debaty živené médii a některými politickými kruhy. Navzdory probíhajícím sporům se dnes evropským muslimům daří velmi dobře a jejich budoucnost je slibná.

Klíčem je vzdělání

Chtějí-li evropské země zůstat věrné svému pojetí všeobecných a pro všechny stejných lidských práv, vyhnout se pokušení a nesklouznout k rasismu a xenofobii, musí všichni Evropané jednat. Evropští muslimové by v sobě neměli pěstovat mentalitu obětí, a naopak se přihlásit k zodpovědnosti v rámci své společnosti. Evropské vlády a občané, muslimští i nemuslimští, se pak musí vystříhat jakékoliv formy rasismu.

Klíčové je zde vzdělání. Školní osnovy se musí stát vstřícnějšími (aby vytvářely společnou historickou paměť) a rozšiřovat znalosti žáků o náboženstvích a kulturách. Novináři by se měli učit vyhledávat nejen problémy, ale i "úspěšné příběhy". Rétorika, která dává skrytě do souvislosti pojmy jako "ilegální", "zločinný" a "přistěhovalecký" nebo "muslimský", by měla být ve všech případech chápána jako snaha šířit strach a xenofobní reakce.

Muslimové čelí novému rasismu a za svá práva musí bojovat, ale měli by tak činit po boku svých spoluobčanů a v mnoha různých oblastech: na poli domácí i zahraniční politiky, školství, sdělovacích prostředků i společenského aktivismu. Evropané už nesmějí čerpat sebeuspokojení z víry, že jsou nějakým způsobem chráněni před případným opětovným nástupem rasismu či zradou základních lidských práv. A evropští muslimové už nesmějí řešit své problémy - a reagovat na ně - izolovaně.

© Project Syndicate, 2008.

Autor:

Politolog: Dělnická třída opustila levici a míří k populistické tyranii většiny

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...