Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč jsou volby lepší než finty

  0:01aktualizováno  0:01
Předčasné volby jsou nejlepším východiskem z politické bouře, která začala volbami do Evropského parlamentu a pokračuje demisí Špidlovy vlády. Pokračování současné stojedničky by totiž bylo směšné. Socialistický kabinet s podporou ODS cynický.

Grossova vláda s komunisty v zádech hanebná. Ostatní varianty vládní většiny patří do dějepisu bizarností.

Přesto znalci politiky tvrdí, že předčasné volby být nemohou, neboť pouť k nim je příliš složitá. Mají pravdu. Křížová cesta trojího pokusu o sestavení vlády je zdlouhavá a nutně znervózňuje jednající, ale i přihlížející, tedy veřejnost.

Zkušenost moderní (ale zčásti i prvorepublikové) politiky se řídí zlatým heslem: Když je pravidlo složité nebo se nám nelíbí, pojďme ho obejít! Vzpomeňme na dělení státu.
Místo aby se Klaus s Mečiarem poprali o vládu ve federálním shromáždění nebo se zeptali občanů v referendu, obešli je přes druhořadé národní rady.

Zkrácení volebního období po pádu Klausovy vlády a úřednický kabinet Josefa Tošovského též vzešly z finty. Podobně jako opoziční smlouva. Strany nebyly schopny buď hrát vabank v předčasných volbách, nebo přiznat velkou koalici.

Vymyslely iluzi cesty, jak přebrodit řeku a nenamočit se. Ve skutečnosti jsou všichni mokří a řeka pořád před nimi. Nelze předpokládat, že by se z toho dnešní hráči poučili.

Pokud bude sestavovat vládu Stanislav Gross nebo někdo jiný ze současného vedení ČSSD, jistě je bude pokoušet následující svod: prohlásí, že budou hledat podporu "napříč politickým spektrem". Ve skutečnosti se jen spolehnou na tichou podporu komunistů.

Ocitli by se v křížové palbě konkurentů i médií, ale při troše otrlosti ji lze dva roky vydržet. Spíš než ušlechtilé důvody nespolupráce s komunisty - ti jsou bohužel už dávno ve hře a ukázali to při prezidentské volbě - může tuto variantu vyloučit docela praktická věc.

Slabá sociální demokracie by byla v roli beránka, který chce vychytrale spolupracovat s vlkem. Je možné, že se tak strany ocitnou na toboganu, který vede k předčasným volbám prostě proto, že obejít pravidla se nepodaří. I kdyby to byla zkušenost nedobrovolná, byla by pro politický život léčivá.

Vlády mohou být produktivní jen tehdy, když obstojí v konkurenci. Pokud volby přinášejí pat, nezbývá než je opakovat. Politici by také měli dojít k tomu, že příliš složitá cesta vedoucí k předčasným volbám by se měla zjednodušit. Pravidlo, které příliš svádí k tomu, abychom je beztrestně obcházeli, není dobré.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz