Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč hon na Usámu nazvali po indiánovi? Generálové mají Divoký západ v krvi

  16:04aktualizováno  21:06
Potomci původních obyvatel Ameriky se zlobí, že operace na dopadení Usámy bin Ládina dostala jméno po apačském bojovníkovi z 19. století Geronimovi. Po Obamovi chtějí omluvu. Armáda původ kódového označení odmítá vysvětlit, jako nejpravděpodobnější vysvětlení se nabízí obliba metafor z Divokého západu mezi americkými generály.

Apačský bojovník Geronimo na snímku z roku 1886 | foto: Profimedia.cz

Usáma bin Ládin se kácí s kulkou v lebce k zemi a velitel zásahu hlásí do Washingtonu napjatému prezidentovi Obamovi jednoduchý vzkaz: Geronimo EKIA. Geronimo - Enemy Killed In Action čili nepřítel zabit v akci.

Proč operace elitní jednotky amerického námořnictva proti arciteroristovi získala své krycí označení po jednom z nejslavnějších indiánských bojovníků? Americké špičky se k tomu odmítly vyjádřit a nejspíš tak ani nikdy neučiní, ale krátký pohled do historie tzv. války proti terorismu může leccos napovědět.

Po útocích z 11. září 2001 byly výroky amerických politiků a generálů při popisování honu na Usámu bin Ládina prošpikovány metaforami z Divokého západu. George W. Bush s čitelným odkazem na dávné zatykače hřímal, že Usámu chce "živého či mrtvého" a mnozí komentátoři divoké pohraničí mezi Afghánistánem a Pákistánem přirovnávali k pohoří Sierra Madre na pomezí Mexika a Arizony.

Dům Usámy bin Ládina v Abbottábádu (3. května 2011)

Dům Usámy bin Ládina v Abbottábádu (3. května 2011)

Obří obrazovka v Pekingu informuje o Usámově smrti (3. května 2011)

Obří obrazovka v Pekingu informuje o Usámově smrti (3. května 2011)

Dům Usámy bin Ládina v Abbottábádu (3. května 2011)

Dům Usámy bin Ládina v Abbottábádu (3. května 2011)

"Je to, jako byste chtěli po Geronimovi střílet raketami. Možná dostanete pár Apačů, ale nakonec to nemá žádný význam," vysvětloval podle BBC před deseti lety americké vojenské možnosti na afghánských kmenových územích bývalý mariňák Allan R. Millet.

Soutěskami Sierra Madre unikal přes deset let

Sám Geronimo si svoji slávu vysloužil neohroženým bojem proti mexickým vojákům, kterým se mstil za vyvraždění své rodiny. V roce 1875 odešel s poslední skupinkou apačských bojovníků do pohoří Sierra Madre, odkud podnikal své krvavé výpravy.

Neohrožený bojovník

Geronima nakonec nezabily kulky, ale ohnivá voda

Ukrytý v bludišti skal, soutěsek a jeskyní unikal více než deset let pronásledování úřadů. V jednu chvíli ho pronásledovalo až pět tisíc vojáků, ale apačský bojovník armádu vytrvale ztrapňoval. V roce 1886 ho úřady konečně dopadly díky pomoci apačských stopařů.

Jméno odvážného bojovníka se časem přeneslo i do armádní hantýrky. Vykřikovali ho například američtí paragáni při výskoku z letadla, jeho jméno nese i základna amerických mariňáků v afghánské provincii Hílmand.

Geronimo? Proč ne Hitler?

Původní obyvatelé Ameriky ale z výběru kódového jména akce nejsou příliš nadšení. "Jižanský generál Robert E. Lee zabil daleko víc Američanů  než Geronimo a například Hitler se jeví jako zosobnění zla, tak proč si jako kódové jméno pro bin Ládina vybrali Geronima?" ptá se penzionovaný profesor indiánských studií Tom Holm.

Rozhořčení neskrýval ani apačský činitel Jeff Houser. "Srovnávat Geronima či jinou významnou indiánskou osobnost s masovým vrahem a zbabělým teroristou je bolestné a urážlivé," vzkázal americkým špičkám Houser a prezidenta Obamu vyzval, aby se indiánům omluvil.

Obama přijímá gratulace od šéfa armády Mike Mullena. Přihlíží šéf CIA Leon Panetta a ministryně zahraničí Hillary Clintonová (1. května 2011)

Obama přijímá gratulace od šéfa armády Mikea Mullena. Přihlíží šéf CIA Leon Panetta a ministryně zahraničí Hillary Clintonová (1. května 2011)

Barack Obama během diskuse s členy svého bezpečnostního štábu (1. května 2011)

Barack Obama během diskuse s členy svého bezpečnostního štábu (1. května 2011)

Podle listu The Washington Post je za výběrem kódového označení pro Usámu prostý fakt, že ikonografie Divokého západu je v myslích amerických generálů hluboce zakořeněná. "Ještě dnes, když jdou američtí vojáci na nepřátelské území, mluví o něm jako o zemi indiánů," povzdychla si aktivistka za práva původních obyvatel Nového světa Suzan Shown Harjo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...Najdete na iDNES.cz