Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč Grossovi pomohlo, že hraje fotbal

  0:01aktualizováno  0:01
Stanislav Gross miluje fotbal. Rád se na něj dívá a obstojně ho hraje. Možná právě zkušenost z hřiště mu pomohla Grossovi větších zádrhelů zvládnout obtížné tři týdny od pádu Špidlovy vlády a přesvědčit sociální demokraty, že nemají jinou možnost než pokračovat v koalici.

V té, kterou koncem června i s jejím architektem Špidlou zavrhli.

"Vláďa Špidla je maratonec, který má před sebou cíl, a moc ho nezajímají ti, s kterými k němu běží," říká poslanec ČSSD Karel Šplíchal. "Gross je ale zvyklý hrát v týmu."

Jeho nedělní pečlivě zrežírované představení ukázalo hlavně to, jak moc úřadující šéf ČSSD svému týmu rozumí a jak ví, který z hráčů potřebuje co slyšet. V jeho hodinovém úvodním projevu si musel "to své" najít každý sociální demokrat.

Gross tu obratně míchal úvahy o znovuzavedení novomaželských půjček s ujištěním, že jeho vláda nebude bezhlavě utrácet, podporu dostavby dálnic s péčí o životní prostředí anebo starost o mladé rodiny s dětmi s deklarací, jak "strašně si vážíme" podnikatelů.

Vrcholem jeho citu pro nálady v sále pak byla argumentace o spolupráci s komunisty. Tu si velká část sociálních demokratů moc přeje, ale zrovna málo není ani těch, které taková představa upřímně děsí.

"Komunističtí poslanci jsou ve své velké většině rozumní lidé," prohlásil Gross, pak však rychle otočil hlavu k druhé straně sálu: "Ale marnost nad marnost, KSČM se stále nezřekla temných stránek své minulosti." A hned zase rychle zpět k první, přece jen početnější skupině: "Chci ale mít možnost udělat s nimi společnou akci."

Balancování mezi už poznanou nutností staronové koalice a touhou jeho spolustraníků prosadit co nejvíc z programu ČSSD i za pomoci komunistických hlasů se stalo Grossovým hlavním nedělním úkolem.

Gross hrál se svými lidmi šikovnou hru: "Jestli to někdo v požadavcích přepískne, musí si být vědom následků. Nejsme životně závislí na této koalici," hřímal na adresu šéfů koaličních stran Kalouska a Němce. "Nenecháme si zakázat spolupráci s opozicí."

Už méně nahlas a spíš na otázky novinářů připouštěl, že by si koalice měla vytyčit "pět, šest, sedm témat", kde bude postupovat úplně jednotně. Nevysloveno ovšem zůstávalo, že by podle předběžných dohod mělo jít v podstatě o všechny důležité oblasti, v nichž by sociální demokraté rádi hledali zdroje "přilepšení" pro své voliče.

Pak už stačilo jen přidat slib, že se pokusí získat pro ČSSD jedno z ministerstev dopravy, životního prostředí či pro místní rozvoj a Gross měl vyhráno. "Fakt před námi vidím docela dobrou budoucnost," ukončil svůj projev. A sálem zazněl ulehčený potlesk.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz