Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč George Bush znovu triumfoval

  1:00aktualizováno  1:00
George Bush zvítězil a je to vítězství mnohem výraznější než ve volbách minulých. Získal téměř o čtyři miliony hlasů více než jeho soupeř John Kerry, tedy o mnoho více, než čekal svět i USA. Amerika je hluboce rozdělenou zemí, ale Bush zkrátka dokázal na svoji stranu získat větší část voličů.

O to silnější může být - a nesporně bude - jeho pozice v čele jediné světové supervelmoci i v čele "jeho" globální války s terorismem.

Amerika prošla nesmírně vyrovnanou a těsnou předvolební bitvou, Bush však přesvědčil mnohé váhající, že je správným mužem na správném místě. Přesvědčil je, že je prostě lepším a ráznějším prezidentem i "jistější volbou".

Evropa má pro takto "jednoduché" postoje často pramalé pochopení. Bushovi američtí příznivci si ho však cení především proto, že je rozhodným mužem, který si stojí za svým. I to zásadně ovlivnilo výsledek voleb.

Kdyby volila Evropa, Bush by neměl šanci. Neboť jeho nekompromisní a "přímočaré" postoje není často snadné pro politiky na našem kontinentu strávit.

Americké volby byly referendem o dalším směřování USA, byť jejich dozvuky pocítí i zbytek světa. Úvaha, na jejímž základě nerozhodnutí volili, byla poměrně snadná, v předvolební Americe ji bylo možné zaslechnout v různých obměnách mnohokrát za den.

Ta úvaha zní: "Jistě, Bush má mnoho chyb. Bylo by lákavé volit Kerryho, třeba by opravdu něco změnil k lepšímu. Ale co když to jsou všechno jen sliby? Můžeme Kerrymu opravdu věřit?" Mezi "ano" a "ne" v odpovědi na tuto otázku se táhne jen nesmírně tenká dělicí linie.

Nyní se zdá, že nemálo nerozhodných raději vsadilo "na jistotu" a také na úvahu, že ve válce není rozumné měnit velitele, ani ve válce irácké ani v globálním "střetu s terorismem".

Irák byl jedním z hlavních bojišť americké předvolební kampaně. Mnoho Američanů Bushovi vyčítá, že zatáhl zemi do vleklého a zdánlivě bezvýchodného konfliktu. Kerrymu jeho "irácký protiúder" však příliš nevyšel. Opakoval jen, že by vše dělal "jinak a lépe, tak jako ve všem". Jenže Američanům, ukázalo se, zkrátka nestačí jen slibovat, že "bude líp".

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz