Diskutovat na webu je podle psychologa hlavně úlevný manévr. Ilustrační snímek

Diskutovat na webu je podle psychologa hlavně úlevný manévr. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proč diskutující na webu nadávají? Je to úlevný manévr, říká psycholog

  • 376
Někdo se přejídá, někdo masturbuje, někdo napíše za den sto příspěvků do webové diskuse. Tak hovoří o diskutujících na webu psycholog Jeroným Klimeš. Podle něj je to takzvaný úlevný manévr. Sám občas do diskusí přispívá.

Podle Klimeše má takzvaný "úlevný manévr" každý člověk, jen se u každého projevuje jinak. "Já jsem také grafoman. To není žádná smrtelná choroba, to má kdekdo," říká psycholog Klimeš, který píše odborné články.

Typologie diskutérů v příloze VíkendČtěte v sobotu, 4. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Úlevný manévr se podle něj u každého projevuje jinak, člověk má obvykle tři až čtyři podobné manévry. Někdo kouří, jiný se přejídá, jiný běhá, další desetkrát za den onanuje. A jiní lidé píšou na internet.

O diskutujících hovoří psycholog jako o subkultuře. "Je to subkultura, která má čas a potřebu - v psychologii se tomu říká autostimulační chování neboli samonasírání. Ti lidé si potřebují vybít špatnou náladu. Ti samí dřív nadávali v hospodě," říká Klimeš. A přiznává, že i on do diskusí občas přispěje.

Dalším motivem, proč lidé na webu diskutují, je podle psychologa exhibicionismus. "Dřív člověk otevřel okno a zařval: Dávám bolševikovi rok, maximálně dva. Kdyby měl internet, napíše to tam," uvádí Klimeš.

Podobně o části diskutujících hovoří i jiní lidé. Například podnikatel Radim Jančura, majitel Student Agency a vlaků RegioJet říká, že v diskusích se objevují útoky na politiku a také závist. Zdaleka ne všichni však píšou nesmysly. "Když se dívám na diskuse na iDNES.cz, je tu těch zhrzených, kteří obviňují všechny okolo, tak polovina. Druhá polovina sem tam řekne i něco zajímavého k věci," říká Jančura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video