Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč daně a byrokracie neustále rostou?

  14:04
Existuje mnoho rozborů a analýz, které prokazují, že životní úroveň obyvatel a celková ekonomika státu stoupají výrazně rychleji v těch státech, kde jsou nízké daně a byrokratická zátěž podnikatelů. Naopak státy s vysokou daňovou a byrokratickou zátěží výrazně zaostávají.

Zdálo by se tedy, že když tuto závislost známe, je velice jednoduché opravdový rozvoj všech států  nastartovat snížením daní. Ale tak tomu není, skutečnost je téměř opačná. Většina vlád, včetně té naší, má tendenci daně a stavy úředníků zvyšovat. Proč to tak je? Proč postupují proti zájmům svého státu? Jaký mocný princip je k tomu svádí? Pokusím se odpovědět co možná nejstručněji.

Základním principem je selhávání zodpovědných politiků a úředníků. Raději se snaží upevňovat nebo využívat svoji moc, než aby opravdu konali ve prospěch většiny obyvatel.

To, co dělá z vládnoucích politiků mocné lidi, nejsou pravomoci vládnout, ale pravomoci přerozdělovat. Čím více finančních prostředků mohou přerozdělovat, tím jsou mocnější, tím jsou na nich více ostatní závislí, tím více se ostatní snaží získat jejich osobní přízeň.

Ten, kdo přerozděluje finanční zdroje (daně), má z toho mnoho užitků. Od prosté „obliby“ a pochlebování, až po hmotné či nehmotné korupční přínosy. Čím větší objem peněz může takový člověk přerozdělovat a čím větší rozsah životních a existenčních oblastí tak může ovlivňovat nebo řídit, tím je mocnější.

A proto se taky dál a dál snaží zavádět nové a vyšší daně, další a další úředníky, kteří by je vybírali a dle jeho nařízení přerozdělovali. Zvyšuje tak svoji moc i osobní přínosy současně. A protože rozděluje a určuje komu peníze z daní „dá“, je v pozici dobrodince.

Navíc může některé subjekty upřednostňovat a ostatní omezovat. To jsou velice mocné nástroje i bez využití té nejhorší formy osobní korupce. Naopak, politici, kteří se po svém nástupu do vládních funkcí rozhodnou daně a celou státní byrokracii snižovat, omezují tím své postavení a vliv, až je nakonec větší „slibovači“ z funkcí vystrnadí. U úředníků je to podobné.

Úředník, který neprosazuje rozšíření svého úřadu se stává podezřelým, že vlastně není potřebný vůbec. To je zjednodušeně základní princip, proč ve většině evropských států nakonec vítězí politika „sociální solidarity“ před celkově výhodnější politikou „ekonomického rozvoje“.

Solidarita, neboli pomoc ze společných peněz těm, co se z vážných důvodů o sebe nemohou postarat, stejně jako úhrada výdajů za fungování státu (obrana, zdravotnictví, školství, důchody) jsou věci správné a nikdo je nechce zrušit. Bohužel tato základní solidarita nemá jasné hranice. Plynule pak přerůstá do nadbytečného přerozdělování naprosto škodlivého charakteru.

Příliš vysoké daně utlumují snahu lidí samostatně podnikat a spoléhat na své schopnosti a naopak lákají lidi, aby získávali potřebné peníze přes různé žádosti od státu. Celý tento mechanismus jsme v té nejhorší podobě již zažili za komunismu a naši republiku, tou dobou jednu z nejvyspělejších zemí na světě, tato falešná solidarita a přerozdělování „vysály“ až mezi nejchudší skupinu rozvojových zemí.

Přesto jsme se dostatečně nepoučili a znovu a znovu tomuto klamu podléháme opět. Rádi slyšíme, že nám někdo pomůže naše problémy vyřešit tím, že nám na to poskytne peníze ze státních zdrojů. Potěší nás, když nám nabízí peníze. Tak proč bychom se mu neodvděčili nějakou tou „službičkou“. Vůbec nejsme zvyklí si automaticky uvědomovat, že jsou to nabídky falešné, protože nám ty peníze nejdřív musel vyrvat z našich příjmů, z našich mezd!

A bohužel to není jen „problém“ 17-ti ministrů vlády i když jejich vliv je samozřejmě největší. Stejným „pokušením“, jak přes přerozdělování upevňovat svoji moc jsou vystaveni všichni hejtmani, primátoři, starostové a radní všech obcí a ještě i všichni vedoucí státní úředníci.

Proto je to tak těžká „choroba“ a proto se nám jen tak pomalu rozbíhá ekonomika státu a naše celková životní úroveň. Proto asi nemůžeme čekat nějakou rychlou změnu v této situaci. Nad daněmi a úředníky vítězí jen ty státy, kde se toto poznání zabydlelo v mysli většiny obyvatel a dokáží odolávat falešným nabídkám a lákadlům (USA, Japonsko, atd.).

Možná si ani neuvědomujeme, jak velkého množství různých voleb, výběrových řízení a konkurzů se zúčastňujeme. Od celostátních, přes krajské, až k těm místním a podnikovým. A možná si vůbec neuvědomujeme, jak tím, že podceňujeme jejich vliv, vlastně v konečných důsledcích okrádáme a snižujeme životní úroveň svou a životní úroveň svých dětí.

I v těch nejmenších volbách o zdánlivě nevýznamném úřednickém nebo politickém místě rozhodujeme o celkovém působení společenského systému. Vždyť je to vlastně souboj s falešnou, těžkou nemocí. Zákeřné, zhoubné nemoci není na první pohled moc vidět, ale jejich důsledky bývají strašlivé. A boj s nimi vyžaduje velmi často zásadní změnu životního stylu, filosofie, důslednost a sebekontrolu. Ale určitě se nám chce nejenom dožít, ale především žít lépe. Co říkáte?

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...