Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři oříšky pro VV: co s Johnem, nový ministr školství a soud s Bártou

  12:40aktualizováno  12:40
Jen co Věci veřejné vybruslily z vládní krize, kterou vyvolaly, musí řešit tři zásadní věci. Část regionů tlačí na to, aby VV vyměnily šéfa a místo Radka Johna stranu vedla vicepremiérka Karolína Peake. Straně se nepodařilo prosadit větší výměny ve vládě, a tak musí najít ministra školství. A do toho v pátek padne rozsudek nad Vítem Bártou.

Poté, co skončila koaliční krize, hledají VV nový směr. Řeší, zda vymění předsedu Johna, kdo bude ministr školství a jak dopadne soud s Vítem Bártou. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"VV nejsou Vít Bárta. Kdyby byl odsouzen a odešel ze Sněmovny, nebyla by to pro stranu radikální proměna," řekl iDNES.cz poslanec Viktor Paggio.

Místopředsedkyně Dagmar Navrátilová předpokládá, že by se Bárta zachoval tak, jak avizuje jeho manželka Kateřina Klasnová. Ta již začátkem dubna řekla, že by i v případě nepravomocného odsouzení za korupci Bárta složil poslanecký mandát. (více zde)

"Kdybych byl v pátek odsouzen, končím ve vysoké politice. Znamená to odchod ze všech stranických funkcí i z pozice předsedy poslaneckého klubu," potvrdil to ve čtvrtek Bárta v ČT.

U soudu trval na tom, že statisíce, které od něj v obálkách dostali Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka, byly půjčka a ne úplatek. Případný odchod Bárty ze Sněmovny by ale určitě VV proměnil. Přišel by o významnou část vlivu ve straně: nejenže by už nebyl šéfem poslanců, ale neměl by ani jinou funkci, která by ho opravňovala vyjednávat s ODS a TOP 09.

Nahradí v čele strany Johna vicepremiérka Peake? Šéfa by opět volili véčkaři

Některé krajské organizace Věcí veřejných volají po urychleném svolání volební konference, která by obměnila vedení strany. VV čeká v pátek klíčové jednání širšího vedení. Odpoledne společně zasednou grémium a poslanecký klub, aby vyřešily další směřování Věcí veřejných. Změnit vedení strany chtějí přinejmenším politici VV z jižních Čech, Prahy a Pardubic.

"Podporuji možnost brzké volební konference," řekla iDNES.cz Navrátilová, která patří ve straně mezi spojence vicepremiérky Karolíny Peake. K té se nyní upíná část Věcí veřejných, jíž vadí dosavadní chování VV pod vedením Radka Johna. Sama Peake už řekla, že by na předsedkyni kandidovala. (více zde) "Konference, která by se konala do konce května, by byla šancí na restart Věcí veřejných," tvrdí poslanec Paggio.

Komplikací pro stranu ale je, že podle stanov by předsedu opět měli volit registrovaní véčkaři v internetovém hlasování. A až pak by předsedu potvrzovala konference. Pokud by to mělo být jinak, musely by VV nejdřív změnit stanovy.

Pražské VV vysloveně vyzvaly Johna k odchodu. Je ovšem otázka, zda by veřejnost na hru na "nové VV" přistoupila. Preference strany jsou nyní jen těsně nad jedním procentem (více zde).

Vicepremiérka Peake před Velikonocemi, ještě než se VV domluvily s ODS a s TOP 09 na vyšších daních a škrtech, členům strany napsala, že se Věci veřejné musí zásadně změnit. Strana se podle ní utápí ve vnitřních problémech nebo se soustředí na útočení na všechny ostatní. "Pokud chceme uspět a nemuset se stydět za práci, kterou pro republiku děláme, je nutné ten nevhodný styl práce nadále neprovozovat. Je to poslední šance," napsala Peake (podrobnosti zde).

Hledá se nový ministr školství. Zn.: "Elektrické křeslo"

Už na pátečním grémiu by také VV měly řešit, kdo bude novým ministrem školství místo Josefa Dobeše, který rezignoval, když odmítl při jednání vlády podpořit, aby školství letos přišlo o 2,5 miliardy korun, protože by musel snížit platy učitelů.

Učitelům by podle odborářů mohl od května nebo od června klesnout plat až o tisíc korun, kuchařkám a školníkům zhruba o 600 korun. Poslali už premiérovi a vládě otevřený dopis. V něm žádají, aby se šetřilo jinde než ve školství.

Ten, kdo si sedne do křesla ministra školství, jež podle koaliční smlouvy patří VV, usedne tak trochu do elektrického křesla. Dobešův odchod kvůli vázání výdajů na letošní rok byl pro něj totiž zároveň dobrou záminkou v situaci, kdy si ministerstvo školství neví rady s tím, jak čerpat peníze z Evropské unie. Problém byl už před Dobešem, a nový ministr ho zdědí. Uvnitř VV padlo několik jmen - Dagmar Navrátilová, Milan Šťovíček a Kateřina Klasnová. Právě tu zmínila Peake.

Další možností je, že Věci veřejné vsadí na nestraníka a povýší náměstek Ivan Wilhelm, bývalý rektor Univerzity Karlovy. To by bylo řešení, které by podle předchozích vyjádření některých politiků ocenili koaliční partneři.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz