Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysvětlete, proč si lidé nenaladí vaše novinky, žádají ČT režiséři

  12:55aktualizováno  15:38
Radě České televize doputovaly první stížnosti diváků i tvůrců na nedostupnost dvou nových programů. Podle radních žádné informace předem nenasvědčovaly tomu, že by se k programu neměl dostat větší počet domácností. Programový ředitel Milan Fridrich iDNES.cz řekl, že ČT nemá informaci o tom, kolik lidí vysílání nenaladilo.
Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Vysílání je zatím experimentální, budeme ho vyhodnocovat. Nikdo teď neví, kolik lidí ho nenaladilo," řekl ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Odpověděl tak na otázku iDNES.cz, zda ČT kvůli problémům s přijímání signálu některé pořady vrátí na ČT1 a ČT2, nebo je tam nově začnou vysílat. Podle Fridricha to zatím není jasné.

Fridrich podotkl, že televize už v červnu rozhodla, že na ČT2 zachová Večerníček i Kouzelnou školku. Ta se přesune z ČT1 na ČT2, ranní čas zůstane zachován.

"Nadále pak bude na ČT1 vysílána jedna víkendová pohádka, a to v neděli ve 13:00. Pohádka bude reprízována na ČT vždy v pátek v 17:40 na Déčku," upřesnila mluvčí televize Alžběta Plívová.

Televize oficiálně deklarovala, že způsob šíření Déčka a Art pokryje 82,5 procenta obyvatelstva. Část diváků o tom však pochybuje na základě vlastních zkušeností, které si vyměňují v internetových fórech. V anketě iDNES.cz většina čtenářů uvedla, že novinky si zatím nedokázala naladit. Kromě síly signálu může být problém i v přenastavení antén (více čtěte zde).

Bojíme se ztráty diváků, vzkázali ČT režiséři

Rozčarování sdílejí také tvůrci. Předsedkyně Asociace režisérů a scénáristů Ljuba Václavová proto napsala osobní dopis předsedovi Rady ČT Milanu Uhdemu. Žádá ho v něm, aby televize situaci vysvětlila.

"Ptám se, co s tím v ČT budou dělat, protože žádnou informaci o tomto jsme nedostali a členy asociace zajímá, co se to stalo a proč k tomu došlo. Pokud vypadnou diváci, je to pro nás jako pro autory velmi nepříjemné," řekla iDNES.cz režisérka.

Dodala také, že svým dopisem nechce zpochybňovat kroky vedení televize. "Nechci, aby se celá situace politicky zneužila proti současnému vedení. Toto je první vedení ČT, které začalo řádně jednat s autory a jsme přesvědčeni, že v ČT se mnoho změnilo k lepšímu," podotkla Václavová. "Nedovedu si představit ze strany pana ředitele Dvořáka, který si postavil dětský kanál jako výstavní skříň, že by v tom byl nějaký špatný úmysl. Nejspíš selhalo něco organizačně," doplnila.

"O problému podrobně informován nejsem, jen vím, že existuje. Takže si chci sjednat informace, abych věděl, v jakém rozsahu je možné signál přijímat, jaké to má omezení. Pochopitelně budu žádat, aby mi pan generální ředitel ČT osobně vyložil, jaká je další perspektiva. Zda se to může zlepšit. Pak informuji členy rady a uvidíme, zda se tím budeme zabývat," uvedl předseda Rady ČT Milan Uhde.

Mapa pokrytí signálem regionální sítě 7
Mapa pokrytí signálem regionální sítě 10

ČT šíří Déčko a Art prostřednictvím soukromé regionální sítě 7 a 10. Vlevo je mapa pokrytí RS7, vpravo RS 10 dle dat ČTÚ. Stav je k 1. srpnu 2013.

Rada: ČT předem neřekla, že by mohly nastat větší potíže

Uhde, stejně jako člen rady a spisovatel Antonín Bajaja iDNES.cz řekli, že si nejsou vědomi toho, že by vedení ČT předem zmiňovalo, že mohou nastat větší problémy s přijímáním nových programů. "Takovou informaci jsem nezaznamenal. Jestli zazněla, tak jsem ji přeslechl," uvedl Uhde. "Takové údaje jsme v radě vůbec neměli," dodal Bajaja.

Ředitel ČT Petr Dvořák informoval Radu ČT na jejím posledním jednání 28. srpna o tom, že cesta, kterou ČT zvolila, pokryje 82,5 procenta a televize plánuje pokrytí postupně navýšit na 95 procent. Reagoval tím na dotaz radního Radka Mezuláníka, který řekl, že má obavy, že pokrytí u novinek nebude dostatečné.

"Požádali jsme pana ředitele, aby nám co nejdříve dodal konkrétní přehled, jak se pokrytí bude následně naplňovat, aby v co nejkratší době došlo k plnému pokrytí. Budeme o tom dále jednat. Je ale potřeba říci, že žádný z kanálů nemá stoprocentní pokrytí," uvedl radní Jan Brandejs. Podle něj si rada tvrzení ČT bude následně ověřovat, jak to dělá i v jiných případech.

Situací se nebude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. "Nepřísluší nám to, protože my jsme regulátor obsahu, nikoliv způsobu, jakým se obsah k divákovi dostává. Technické problémy neřešíme. Nejspíš se na nás diváci obrátí, ale pak je budeme odkazovat na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) či na jinou instituci," vysvětlil místopředseda RRTV Milan Bouška.

Do způsobu, jakým ČT šíří signál, se nebude vměšovat ani ČTÚ. Jeho mluvčí Martin Drtina uvedl, že jen regionální sítě RS7 a RS10, které ČT využívá pro Multiplex 1a, pokrývají 75,9 procenta území ČR.

Zahájení vysílání kanádlu Déčko:

Naladíte ČT :D?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. září 2013. Anketa je uzavřena.

NE 22049
ANO 6902
Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz