Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro vysvobození Šalita děláme vše, řekl Olmert židovským vůdcům

  13:46aktualizováno  16:13
Izraelský premiér Ehud Olmert na židovské konferenci v Jeruzalémě prohlásil, že vláda stále usiluje všemi dostupnými prostředky o propuštění vojáka Gilada Šalita, kterého v roce 2006 unesli radikálové z hnutí Hamas. Na pozadí složitých jednání o izraelské vládě se také poprvé po volbách sešli nově zvolení zákonodárci.

"Děláme všechno proto, abychom ho osvobodili a zdravého a živého ho vrátili jeho rodině, přátelům a izraelskému lidu," prohlásil Olmert před židovskými vůdci.

Olmertovo vystoupení si pozorovatelé vykládají jako další nepřímý útok na hlavního vyjednavače s Hamasem Amose Gilada, kterého včera ministerský předseda odvolal z funkce.

Média spekulují, že se tak stalo poté, co Gilad kritizoval Olmerta za spojování budoucího příměří s osudem vojína Šalita, který je od června 2006 v zajetí radikálů z palestinského hnutí Hamas. - přečtěte si Olmert odvolal vyjednavače s Hamasem. Kvůli zajatému vojákovi

Barak ani Livniová do vlády nechtějí

Jeden z posledních projevů Olmerta předtím, než opustí premiérský post, přišel ve chvíli, kdy se poprvé po volbách sešel v novém složení Kneset, tedy izraelský parlament. Sto dvacet zákonodárců, kteří většinou poslanecké lavice důvěrně znají, dnes před tisíci hostů složilo slavnostní přísahu.

Prezident Šimon Peres v projevu k poslancům, kteří zasedli již v osmnáctém Knesetu od vzniku izraelského státu, řekl, že si přeje, aby schválili do konce svého volebního období mírovou dohodu s Palestinci.

Cipi LivniováMezitím stále probíhají jednání o složení budoucí izraelské vlády. V pátek pověřil prezident Šimon Peres sestavením nového kabinetu šéfa strany Likud Benjamina Netanjahua. Olmert dnes prohlásil, že spolu s ním bude usilovat o vybudování stabilní a silné vlády Izraele, která bude usilovat o dosažení míru. - přečtěte si Izraelskou vládu nesestaví vítěz voleb. Prezident pověřil Netanjahua

Netanjahu krátce po svém jmenování oznámil, že chce vytvořit vládu národní jednoty spolu se stranou Kadima (Vpřed) současné šéfky diplomacie Cipi Livniové a Stranou práce Ehuda Baraka. Ani jeden z lídrů se ale ke koaliční spolupráci nemá.

Předseda Strany práce včera prohlásil, že jeho strana hodlá být "odpovědnou, skutečnou a konstruktivní opozicí". Podobně se vyjadřuje i Cipi Livniová, která se s "jestřábem" Netanjahuem sešla naposledy v neděli.

Stranu práce vede do voleb současný ministr obrany Ehud Barak.Livniová po setkání prohlásila, že koaliční jednání s její stranou mohou pokračovat jedině tehdy, bude-li příští vláda vycházet z principu, že Palestinci získají vlastní stát. To ale Netanjahu zásadně odmítá. Oba lídři by se měli opět sejít v pátek. Na sestavení kabinetu má Netanjahu čas do 3. dubna.

Do Izraele přijede Hillary Clintonová

Složení nové vlády je přitom zásadní pro budoucí jednání o trvalém příměří s radikálním palestinským hnutím Hamas. Vláda, ve které by s Netanjahuem zasedla Livniová a Barak, by podle analytiků měla větší podporu Západu a také větší šanci na úspěšné dokončení mírových rozhovorů.

Naopak pokud by se Netanjahu spojil s ultrapravicovou stranou Jisra'el Bejtejnu Avigdora Liebermana, která mírová jednání s Palestinci zásadně odmítá, tak by to mohlo zkomplikovat izraelsko-americké vztahy.

Ty příští týden přijede prověřit americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V Jeruzalémě se sejde s odcházejícím izraelským premiérem Ehudem Olmertem a na Západním břehu Jordánu s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Ještě předtím bude nová šéfka americké diplomacie čestným hostem dárcovské konference pro Gazu, která se koná v Egyptě.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz