Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro sociální dávky jsem vezl známou, bránil se řidič fabie

  12:53aktualizováno  12:53
Litvínovští strážníci si počíhali na ty, kteří berou sociální dávky a přitom mají auto. Vyslechli si přitom řadu jadrných výrazů. Jedním z hříšníků byl i řidič červené fabie, který parkoval před městským úřadem.

Když řidič na křižovatce spatří dodávku městské policie, dává rychle opačný blinkr a míří jinam. Strážníci vyrážejí a po pár stech metrech auto zastavují. Kontrolují doklady, upozorňují na chyby při parkování. A jen tak mimochodem zjišťují, že auto patří řidičově družce.

"S tou jistě žije ve společné domácnosti. A pokud si někdo z nich chodí na úřad pro dávky v hmotné nouzi, musí to auto uvést v žádosti. Jestli to neudělal, může mít pěkný problém," říká Jaromír Šudoma, operační důstojník litvínovských strážníků, který řidiče vezoucího pro dávky "známou, která ho o to požádala", kontroloval.

Muž byl jedním ze čtrnácti lidí, které včera strážníci v Litvínově na cestě z odboru sociálních věcí zastavili. Pokračovaly tak kontroly proti těm, kteří ve speciálním formuláři zvaném Prohlášení o majetkových a sociálních poměrech, jenž je součástí žádosti o dávku v hmotné nouzi, neuvádějí pravdivé údaje. A tím právě mohou dávky zneužívat, protože je mohou dostávat zcela neoprávněně.

"Pokud auto přiznají, mají půl roku na jeho prodej, čímž mohou peníze na živobytí získat. Dávky jsou primárně určené na výživu a základní životní potřeby. Pokud ale mají ti lidé auto a platí si jeho pojistku a provoz, jsou to náklady navíc. A k jejich placení dávka v hmotné nouzi samozřejmě neslouží," upozorňuje vedoucí litvínovské sociálky Petra Lafková.

Připomíná i to, že pokud mají klienti auto určené pro přepravu handicapovaného člena rodiny, na něž mohou získat státní příspěvek, je také třeba ho do formuláře uvést.

"Jde pak o majetek se speciálním účelem, který přiznání dávky neovlivňuje. Ale musí být uveden," doplnila.

Strážníci kontrolující řidiče, kteří byli sami nebo s někým na odboru sociálních věcí, si včera často vyslechli dosti jadrné nadávky. Muž z vínového hyundaie strážníkům nadával, že ho vůbec zastavují. Řidič bílého Opelu Corsa zase nadával, že ho městští policisté zdržují. "To auto stejně není moje. Mám ho jen půjčené," bránil se, když mu došlo, proč kontrola probíhá.

Muž na snímku má za sebou už řadu přestupků kvůli řízení. S další pokutou se nechtěl smířit a byl sprostý. (17. 5. 2010)

Muž na snímku má za sebou už řadu přestupků kvůli řízení. S další pokutou se nechtěl smířit a byl sprostý. (17. 5. 2010)

"Dávky ale klidně může pobírat ten, kdo mu auto půjčil. Fint, které zkoušejí, je hodně. Třeba zaparkují v centru a k úřadu dojdou pěšky, navzájem se vozí či mají auta dlouho v přepisu, aby bylo složitější se majitele dopátrat," líčí strážník Pavel Eger.

Kontroly probíhají poměrně sofistikovaně, v jádru jsou přitom jednoduché. Strážníci mají hlídku u úřadu a dalších několik poblíž, aby se auta dala zastavit v různých směrech. Zároveň je několik z nich v civilu přímo před budovou, aby zjišťovali, zda lidé z aut skutečně míří na sociálku.

"Většinu lidí, kterých se to týká, známe z jiné práce," poznamenal Eger.

Ze včerejší kontroly vyplynulo, že někdo třeba auto vlastní, nemá řidičák a nechal se jím stejně pro dávky přivézt, další třeba s autem přijeli před měsícem a po odebrání dávky o ni žádají znovu s tím, že předložili doklad o prodeji auta. Kolik ze 14 zkontrolovaných skutečně auto do žádosti o dávky nepřiznalo, bude jasné až dnes.

"Když ale dodávku volkswagen prodali údajně za pět tisíc, a všude se stejný typ a rok výroby prodává nejméně za třicet, nelze jejich snaze o nápravu příliš věřit," konstatovala Lafková.

Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz