Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro školáky je Palach prehistorií, jeho čin nechápou

  10:49aktualizováno  10:49
Pro české školáky jsou události kolem sebevraždy Jana Palacha a předcházející srpnové okupace téměř prehistorií. Shodly se na tom učitelky na základních školách. Motivaci Palachova činu podle nich děti nechápou, danou dobu a společenskou situaci si neumějí ani představit.

Jan Palach | foto: ČTK

Tento týden uplyne od upálení pražského studenta Filozofické fakulty UK Jana Palacha čtyřicet let. "Povědomí žáků o těchto věcech je v podstatě nulové," řekla učitelka dějepisu z brněnské základní školy Lucie Vejválková.

Podle ní jsou události kolem Palacha spjaté s politikou, proto se jim děti věnují i v hodinách občanské výchovy. Je prý ale těžké deváťáky přimět, aby si podobnou situaci aspoň dokázali představit.

"Novodobé dějiny nejsou tak dobře zmapované jako například druhá světová válka," myslí si Světlana Ševčíková ze základní školy v Karlových Varech.

Jan Palach

Dvacetiletý Jan Palach se v upálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze na protest proti tehdejšímu stavu společnosti. Jeho pohřeb 25. ledna se stal velkou demonstrací proti okupaci ze srpna 1968. V lednu 1989 se staly připomínkové akce k Palachově sebevraždě novým ohniskem nepokojů a společenských protestů proti komunistické nadvládě.

V učebnicích dějepisu jsou podle ní události let 1968-1969 zmíněny jen pár větami a Palachovou fotkou. Navíc na výuku novodobých dějin většinou není vyčleněno tolik času, přitom 20. století je na události velmi bohaté. Učitelky se prý alespoň snaží upozornit na začátku hodin na aktuální historická výročí, popřípadě vést se žáky debatu.

Palachův čin byl hrdinský, děti to ale nechápou

Ani na gymnáziích ale nejsou znalosti lepší. Podle Lenky Mutinové ze šumperského gymnázia prý sice toto téma hodně probírají, a to například i v hodinách češtiny, ale zájem nebo předchozí povědomí o Palachově činu prý děti nemají. Tuto problematiku prý probírají o to víc, že jeden ze dvou Palachových následovníků Jan Zajíc byl student šumperské průmyslovky.

Učitelky se shodují, že se snaží Palachovo jednání vysvětlit dětem jako hrdinský čin. Děti to prý ale často nechápou. "Nějakou národní hrdost nemají, nechápou, že to někdo udělá, položit život za vlast," dodala Vejválková.

Lepšímu pochopení Palachovy sebevraždy mohou napomoci i vzpomínkové akce, které se chystají v souvislosti s výročím jeho upálení. Filozofická fakulta UK, jejímž byl Palach studentem, připravila obsáhlý sborník, výstavu a DVD s dokumenty a uměleckými filmy souvisejícími s Palachem. Podle autorů výstavy jednají o zapůjčení dokumentů, dopisů a dalších artefaktů i do dalších měst.

O Palachově činu, ale také o srpnu ‘68 či o 17. listopadu, by se v hodinách mohli více dozvědět studenti nového čtyřletého Gymnázia Milady Horákové v Praze. Škola se chce totiž více věnovat novodobým českým dějinám. V současné době se mohou studenti na gymnázium hlásit, s výukou se začne 1. září 2009.

"Naši budoucí studenti budou mít jedinečnou možnost spolupracovat se členy Klubu dr. Milady Horákové, který má již několik let v areálu naší školy své sídlo, a Konfederace politických vězňů," píše se na stránkách gymnázia.  

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz