Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro ředitele přijeli ráno

  22:13aktualizováno  22:13
Začalo to před sedmou ráno. Detektivové ekonomické kontrarozvědky právě zazvonili u branky pražské vily v Sibeliově ulici. Přišli si pro Vladimíra Železného. Když se ředitel Novy ozval do mluvítka, oznámili mu, že s ním chtějí mluvit na policejní stanici. Museli čekat. Televizní magnát přišel až po chvíli. "Byl evidentně překvapený," popsal výraz Železného jeden z policistů. Kriminalisté pak Vladimíra Železného naložili do služebního auta a odvezli ho do Krakovské ulice, aby mu předali obvinění.

V tu chvíli to byli jen policisté, vyšetřovatel a Železný, kdo o tom věděl. Jeho zatčení bylo absolutně utajené. Detektivové se totiž báli, aby se akce předem neprozradila a na poslední chvíli ji někdo nezhatil.

"Může se stát cokoli. Čím méně lidí o tom ví, tím menší riziko, že se to provalí," zdůvodnil superutajené rozhodnutí již citovaný policista. Když si pro Železného přišli, netušil o tom ani ministr vnitra. Železný na policii strávil přes tři hodiny zcela sám, aniž se mohl opřít o tým svých právníků.

I ti se o všem dozvěděli až dopoledne, a to od novinářů. "Já jsem nemocný. Volali mi to kolegové. Nic nevím," řekl advokát Richard Maleček, který šéfa Novy hájí v trestních věcech. Stejně mluvili i další spolupracovníci.

"Nemám informaci, že by šlo o zatčení. Kdy to budete dementovat?" otázal se mluvčí Martin Chalupský poté, co internetový magazín iDNES vydal v 10:50 zprávu, že šéfa Novy zatkla policie a připravuje jeho obvinění.

Policejní utajování pokračovalo celý den. Dlouho nikdo nechtěl potvrdit ani to, že Železného vyslýchají. Pak zase tvrdili, že přišel sám a jde v podstatě o rutinní rozhovor s vyšetřovatelem.

Novináři tak měli vesměs zkreslené informace. FlashNEWS, internetový magazín deníku Práva, pár minut po jedenácté vydal totožnou zprávu jako před ním iDnes, vzápětí ji však stornoval. Za několik desítek minut se na FleshNEWS objevila tato zpráva:

"Šéf televize Nova Vladimír Železný musí trávit opět nějaký čas ve společnosti policie. Ta jej totiž na čtvrtek ráno pozvala na svou služebnu v Krakovské ulici v centru Prahy k podání vysvětlení."

ČTK teprve pět hodin po zatčení vydala tuto informaci: "Železný se dostavil na policii sám kvůli předvolání vyšetřovatele k podání vysvětlení v souvislosti s celou řadou trestních oznámení." Situaci zlehčovali i Železného lidé. "Pan Železný přišel podat vysvětlení sám," tvrdil dopoledne mluvčí Chalupský.

Dvě minuty po jedné ČTK vydala zprávu s názvem "Policie zpovídá šéfa TV Nova dnes, neboť se to Železnému hodilo". V textu už nebylo, že by se Železný na policii dostavil sám. "Přišel k vyšetřovateli v doprovodu policistů, kteří mu ráno předvolání přinesli.

Podle mluvčí úřadu vyšetřování Soni Jindrákové však předvolání neobsahovalo konkrétní termín, kdy má Železný přijít vysvětlení podat. Pravděpodobně se mu to hodilo hned, tak jel rovnou s policisty, vysvětlila Jindráková," stálo v informaci ČTK.

V 15:50 agentura napsala: "Ředitele televize Nova Vladimíra Železného dnes vyšetřovatel obvinil z poškozování věřitele. Železný je nyní u výslechu a po jeho skončení bude propuštěn." Pět minut po šesté večer vyšetřovatelé v ČTK přiznali, že Železný nebyl na policii dobrovolně, ale že ho kvůli obavě z ovlivňování svědků ráno zatkli.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Najdete na iDNES.cz