Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto: Marie Stránská, MF DNES

Pro návrh omezující Babišovy firmy hlasovali i dva vládní poslanci

  • 360
Pro ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše připravili poslanci ústavně-právního výboru Sněmovny nepříjemné překvapení. Dva vládní poslanci, Lukáš Pleticha z ČSSD a Pavla Golasowská za KDU-ČSL, spolu s opozicí hlasovali pro to, aby se veřejných zakázek nesměly účastnit firmy, které alespoň z deseti procent vlastní člen vlády. A návrh prošel.

„Jsem rád, že jsem na výboru uspěl s tímto návrhem a že můj návrh podpořili kolegové z opozice a někteří odvážní kolegové z vládní koalice,“ uvedl autor pozměňovacího návrhu k zákonu o veřejných zakázkách, poslanec za TOP 09 Martin Plíšek.

„Podpořil jsem to v rámci transparentnosti jako prevenci střetu zájmů,“ řekl iDNES.cz sociální demokrat Pleticha. Neobává se, že kvůli tomu vznikne konflikt v koalici. „To je možné, ale výkon mandátu poslance je podle mého vědomí a svědomí,“ prohlásil Pleticha. Byl by rád, kdyby se nastavila pravidla pro budoucí transparentní fungování státu.

„Při hlasování jsem neměla na mysli konkrétního člověka, brala jsem to obecně, je to hodně o střetu zájmů,“ uvedla pro iDNES.cz lidovecká poslankyně Golasowská. Dotaz, jak by se zachovala na Babišově místě, ji rozesmál. „Asi bych zvažovala, jestli být v politice, nebo vlastníkem nějaké firmy,“ řekla. Že z toho bude „haló“ v koalici, se neobává. „Já to tak neberu, protože jsem to posuzovala jako celek. Možná nějaká bouře bude, ale to uvidíme, jak budou probíhat další jednání,“ řekla Golasowská.

Člen ústavně-právního výboru Radek Vondráček z hnutí ANO po jednání iDNES.cz řekl, že rozumí pohnutkám opozice, proč Plíšek návrh podal, ale že s tím řešením, které odhlasoval výbor, nesouhlasí.

„Dejme stranou Andreje Babiše a zkusme se zamyslet nad tím, že to může vyvolat velké problémy. Ten zákon si to nezaslouží. Paní ministryně pro místní rozvoj na něm odvedla spoustu práce a tady tímto pozměňovacím návrhem to celé ohrožujeme. Je to zbytečné, je to politické gesto,“ prohlásil Vondráček. „Zkusíme je přesvědčit, ať vyhraje zdravý rozum,“ odvětil na dotaz, zda bude hnutí ANO chtít v koalici, aby vládní poslanci při konečném hlasování o návrhu o veřejných zakázkách Plíškův návrh nepodporovali.

Dienstbier: Zasahovat do běžícího výkonu funkce je problém

Otázka toho, že vicepremiér Babiš je zároveň vlastníkem Agrofertu a jeho prostřednictvím vlastní i vydavatelský dům MAFRA, včetně serveru iDNES.cz a deníků MF DNES a Lidové noviny, přišla na přetřes i při projednávání dalšího návrhu zákona v ústavně-právním výboru - zákona o střetu zájmů a jeho novely.

„Zákon se jmenuje o střetu zájmů, ale střet zájmů členů vlády vůbec neřeší,“ řekl pak při projednávání dalšího vládního návrhu, zákona o střetu zájmů, poslanec Plíšek z TOP 09. A připomněl sociálním demokratům, že se k řešení této věci zavázali na loňském sjezdu. Navrhl oficiálně to, co avizoval již ve středu, tedy aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem, tedy kontrolovat větší než čtyřicetiprocentní podíl v nich.

„Debata, zda by měl být ministr omezen z hlediska omezení vlastnictví v korporacích, je legitimní,“ řekl ministr Jiří Dienstbier. „Zasahovat tímto způsobem již do běžícího výkonu funkce by ale bylo problematické,“ uvedl. Vybídl Plíška, aby návrh upravil tak, aby se týkal až členů další vlády. Hovořil také v narážce na Babiše o „posedlosti“ TOP 09 jednou osobou.

Babiš se již ve středu proti Plíškovým návrhům ohradil. „TOP 09 je strana, která za své vlády nechala tuto zemi ve zbídačeném stavu, brala peníze sociálně slabým lidem, úplně uškrtila investice a přinesla lidem jen stagnaci. Ke všemu v jejím čele stojí symbol korupce, který naši zemi zadlužil 670 miliardami korun. Škoda, ze TOP 09 radši nenavrhuje zákony, které by přispěly k regeneraci země poté, co ji svou politikou tahle strana ničila,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš (více zde).

Jednání o novele zákona o střetu zájmů na rozdíl od zákona o veřejných zakázkách poslanci ve čtvrtek nedokončili. Přerušili ho a opět se k němu vrátí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video