Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro lékaře jsou severní Čechy „za trest“, nezabírají ani statisícové pobídky

  14:58aktualizováno  14:58
Severní Čechy jsou nejméně atraktivním místem pro lékaře v Česku. Přestože jim zdejší nemocnice nabízejí statisícové bonusy, o místa se nehlásí. Ani čerství absolventi, natož špičkoví odborníci, díky jejichž umu posléze nemocnice začnou vydělávat.

Společnosti Krajská zdravotní, která se v severních Čechách stará o pět největších nemocnic, chybí 93 lékařů. Ilustrační foto. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Společnost Krajská zdravotní, pod níž spadá pět největších nemocnic v kraji, lákala lékaře do Mostu a Chomutova 150 tisíci korunami. Nově má inzerát na svém webu včetně nabídky na stotisícovou nevratnou půjčkou pro gynekologa, internistu, chirurga a pediatra kadaňská nemocnice. Dosud se jí neozval nikdo. V Chomutově inzerát "s bonusem" zabral částečně.

"Pro absolventy to asi není zajímavé. Často už během studií absolvují zahraniční stáže a domlouvají si místa jinde. Obzvlášť aktivní jsou v tom německé nemocnice. Když pak nabídnou nástupní plat tři a půl tisíce eur, tak našich 20 tisíc hrubého plus příspěvek 100 tisíc zas tak atraktivní nejsou," uvedl Josef Mašek, ředitel Nemocnice Kadaň.

Jako první o stotisícové pobídce informoval místní Deník.

Kromě atraktivních podmínek v sousedním Německu, kam jen z kraje odešly již desítky lékařů, vidí Josef Mašek i další problémy, proč se do regionu a především zdejších menších nemocnic lékaři příliš nehrnou. Jde o systém jejich dalšího vzdělávání, v malé nemocnici se totiž prakticky nemají jak k atestaci dostat. Svou roli hraje i velmi špatná image kraje.

Potřeba jsou hlavně špičkoví odborníci

"Když se zeptáte na fakultě, tak odchod do severních Čech se tu bere něco jako trest. Studenti vidí zdejší sociální problémy, skladbu obyvatel, ekologické zatížení a nechtějí sem. Někteří se zase chtějí úzce specializovat a takového klasického všeobecného internistu, který je potřeba, nikdo nechce dělat," upozornil Mašek.

"Zásadní potíž je také s postgraduálním vzděláváním lékařů v malých nemocnicích. Současný systém jim ho prakticky znemožňuje. To je samozřejmě špatně," dodal. Na absolventy si podle něj mají větší šanci sáhnout spíš krajské nemocnice.

Společnost Krajská zdravotní dokonce před více než rokem přišla s projektem stipendií, která mají mladé lékaře do kraje přivést. Do konce loňského roku jich tak přibylo dvanáct. Během tří let by jich mělo podle plánů vedení společnosti být kolem padesáti. Čerství absolventi ale problém s nedostatkem lékařů neřeší. Potřební jsou zkušení odborníci způsobilí k nejnáročnějším a nejdražším léčebným výkonům.

"Je pravda, že mnohem více potřebujeme zkušené specialisty, kteří do nemocnic přinášejí peníze od zdravotních pojišťoven," řekl před časem MF DNES Jan Lami z vedení Krajské zdravotní. Ta lákala od podzimu do Mostu (potřebuje 19) a Chomutova (18) lékaře za stopadesátitisícový náborový příspěvek. Přidávala pomoc s bydlením i další výhody.

"V mostecké nemocnici byli na základě náborové kampaně přijati celkem čtyři lékaři, s šesti dalšími se jedná. V chomutovské nemocnici k dnešnímu dni nastoupili tři lékaři smluvně zavázaní v rámci náborové kampaně a se dvěma dalšími se momentálně jedná," popsal situaci Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní.

Velká společnost starající se o lékařskou péči v kraji byla tedy o něco úspěšnější než městská nemocnice v Kadani. Podle jejího ředitele Josefa Maška to sice zatím neznamená pro toto zařízení personální problémy, v budoucnu by to ale mohlo být omezující.

"Někteří lékaři se dostávají do důchodového věku, jiní se specializují nebo odcházejí. Zatím hledáme nové kolegy i s pomocí nevratné stotisícové půjčky dopředu, abychom se na obměnu lékařů připravili. Vzhledem k jejich všeobecnému nedostatku nejen v Česku, ale prakticky po celé západní Evropě to ale příliš růžově nevidím," uvažuje Mašek.

Kdyby byli lékaři, byla by onkologie?

Krajské zdravotní chybí 93 lékařů, zejména na odděleních interny, ARO, ORL, gynekologie a pediatrie. Přes toto relativně velké číslo to ale podle mluvčího Jiřího Vondry neohrožuje samotný chod nemocnic.

Ovšem například pro znovuzískání statutu komplexního onkologického centra pro nemocnici v Chomutově by bylo potřeba kromě přístrojového vybavení šest klinických onkologů. Představitelé kraje se ale snaží ještě nedávno vyhlášenému onkologickému pracovišti vrátit lesk a důležitý statut onkocentra získat zpět. Chomutov o něj přišel po administrativním zásahu ministra Julínka v roce 2008.

"Nikdy jsme nepřestali uvažovat o dvou centrech, protože užitek z nich měli hlavně onkologičtí pacienti. Ústecké centrum slouží i pro část Liberecka nebo středních Čech, do Chomutova jezdili třeba lidé ze Sokolovska," upozornil mluvčí Vondra.

"Když jsem při posledním setkání hejtmanů s ministryní tuto otázku položila, odpověděla ministryně zdravotnictví: Tak znovu požádejte. To od ní byla taková výzva. Samozřejmě tato vláda nám to nerozhodne, protože za pár měsíců končí," řekla MF DNES minulý týden hejtmanka Jana Vaňhová.

Naopak nemocnice v kraji se zatím podle dostupných údajů nepotýkají s nedostatkem sester. I to se ale může v budoucnu změnit. "Pomalu se jich to také začíná týkat. Problém je opět ve vzdělávání. Sestry musí po střední škole dál pokračovat v bakalářském nebo magisterském studiu. A po jeho absolvování rozhodně nechtějí být sestrami, jak je znají lidé z nemocnic. Navíc ani nejsou na konkrétní sesterskou práci s pacienty připraveny. Velmi jednoduše řečeno - vzdělávací systém se zcela odtrhnul od praxe," vysvětlil ředitel Mašek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz