Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro krajského lídra ČSSD pracoval agent StB

  12:58aktualizováno  22:52
V těsné blízkosti lídra sociální demokracie v Olomouckém kraji, poslance Miloslava Vlčka, se pohyboval bývalý spolupracovník StB. Vlčkův asistent Milan Pulec je v seznamech veden pod krycím jménem Karel. Jakmile to nyní vyšlo najevo, Vlček s ním ukončil spolupráci.

Miloslav Vlček svého asistenta propustil. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Milan Pulec, který pro Vlčka zpracovával analýzy a rozbory z oblasti zdravotnictví, popřel, že by někoho udával. Svědci a dokumenty ze svazků bývalé StB však dokazují pravý opak.

Pulec byl podle nich nasazen na lidi, kteří měli na Prostějovsku kontakty s cizinou, donášel na ně a slídil v jejich okolí.

"Doneslo se mi, že můj asistent je evidován ve svazcích StB. Tuto skutečnost k mému velikému osobnímu překvapení nepopřel. Domluvili jsme se, že s okamžitou platností naši vzájemnou spolupráci ukončíme," prohlásil dnes poslanec Vlček.

Vlček tvrdí, že o Pulcově spolupráci s StB nevěděl. "Pracoval pro mě na minimální úvazek, takže jsem nepovažoval za potřebné nějak podrobněji zjišťovat jeho minulost. Dlouhá léta se pohyboval ve zdravotnictví, jeho asistentská práce se soustřeďovala pouze na tuto oblast," dodal.

Milan Pulec prohlásil, že za totality nikoho neudával, naopak. Prý StB pomáhal odkrývat krádeže automobilů - veteránů, které končily v zahraničí.

"Tehdy neexistovala jiná složka policie, která by se tím mohla zabývat, protože do toho byli zapletení i vysoce postavení lidé. Když někdo ukradne automobil, tak je to špína dnes i za minulého režimu. Motal jsem se výhradně okolo těchto věcí," tvrdí Pulec.

Nemá pravdu. Co Pulec zjišťoval, vyplývá například ze záznamu, který vypracoval kapitán Gamba z StB v Prostějově v březnu roku 1987: "Pramen sdělil, že zaměstnanec Švécar Václav, který jezdí služebně do KS, je navštěvován vystěhovalci. V létě 1986 ho na Stražisku navštívil v několika případech vystěhovalec z Hamburku Pulkrábek Jiří a vystěhovalec z Velké Británie Kyselák Jaroslav. Byl také navštíven vystěhovalcem Rozehnalem z Rakouska."

StB z toho podle dokumentu vyvodila, že musí udělat hloubkovou prověrku Švécara a na objasnění kontaktů zaměřila svého tajného spolupracovníka Karla. Tedy Milana Pulce. Tyto dokumenty jsou obsaženy ve svazku emigranta Jaroslava Kyseláka, kterého StB sledovala.

Další z listin uvádí: "K prověřování činnosti Jaroslava Kyseláka při jeho cestách do ČSSR byli využiti TS Bořek, TS Karel, TS Josef. Jako perspektivní se jeví opakovaná podstava TS Bořek a TS Karel."

Jaroslav Kyselák emigroval v roce 1968 do Londýna. V osmdesátých letech mu komunisté povolili navštěvovat jeho rodinu v Československu. Nyní žije v Prostějově a na Pulce si dobře vzpomíná.

"On byl člověk, který si šel bez skrupulí za svým cílem. Měl velké kontakty a nedělal to z přesvědčení. Byl to obchodník. Je ostuda, že se dostal na místo, kde může ovlivňovat poslance," je přesvědčen Jaroslav Kyselák.

Historik Jan Kalous z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řekl, že StB získávala tajné agenty nejrůznějším způsobem. "Někdo měl nějaký hřích a mohli ho vydírat, někdo chtěl mít výhody a třeba kontakty s cizinou, někdo to dělal pro peníze a někdo z přesvědčení," vypočítal Kalous.

Případ Králík
Případ agenta Pulce není první, kdy se poslanec Miloslav Vlček dostal do blízkosti lidí spojených s bývalou StB. Na kandidátce sociální demokracie do městského zastupitelstva v Konici na Prostějovsku se před čtyřmi roky objevil bývalý příslušník StB Jaroslav Králík.

O několik let předtím se Králík dostal dokonce až do okresního vedení strany v Prostějově, což pobouřilo tehdejšího poslance Pavla Dostála a prostějovská ČSSD nakonec Králíka odvolala.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz