Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro hlasy voličů neváhá Miloševič vstoupit do kosovské jámy lvové

  12:14aktualizováno  12:14
Pokud jugoslávský prezident Slobodan Miloševič mnohé zaskočil svým záměrem uspořádat prezidentské a parlamentní volby 24.září i v Kosovu, potom téměř celý svět doslova ohromil tím, že se údajně chystá osobně navštívit jak Černou Horu, tak jihosrbskou provincii pod správou OSN. Miloševič, na kterého byl po obvinění z válečných zločinů v Kosovu Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu vydán loni zatykač, by byl po vstupu do provincie okamžitě zatčen.

Miloševičův plán navštívít Černou Horu a Kosovo oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci v Bělehradě místopředseda jugoslávské vlády a nejbližší prezidentův spolupracovník Nikola Šainovič, aniž upřesnil datum cesty.

Kosovo je srbskou provincií, ale na základě rezoluce 1244 RB OSN dostalo podstatnou autonomii v rámci Jugoslávie a od června 1999 je pod správou OSN.

Severoatlantická aliance okamžitě reagovala na Šainovičovo prohlášení varováním, že Miloševiče, pokud vstoupí do Kosova, zatknou vojáci mezinárodních sil. "Pokud chce Miloševič jet do Kosova, NATO ho zatkne a převeze do Haagu," sdělil mluvčí aliance, který si přál zůstat v anonymitě.

Upozornil, že Kosovo je od loňského června pod správou OSN a na Miloševiče byl po obvinění Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z válečných zločinů v Kosovu loni v květnu vydán mezinárodní zatykač.

Miloševič byl v Kosovu naposledy před třemi lety
Kosovo obydlené převážně Albánci toužícími po nezávislosti a Černá Hora s prozápadně orientovaným vedením, jež hrozí odtržením od federace, jsou pro Miloševiče nepřátelským prostředím. V Kosovu byl Miloševič naposledy v červnu 1997, několik týdnů před tím, než ho federální parlament zvolil do čela Jugoslávie. Jeho poslední známá cesta do vzpurné Černé Hory se datuje z roku 1996.

Mluvčí OSN v Kosovu Susan Manuelová rovněž potvrdila, že Miloševiče, pokud se odváží přijet do provincie, rychle zadrží vojáci KFOR.

Černá Hora z obav před nepokoji Miloševiče asi nezatkne
Prozápadní vedení Černé Hory, která je menším partnerem Srbska v Jugoslávské svazové republice, sice slíbilo, že bude s ICTY spolupracovat, ale dalo na vědomí, že kvůli možným nepokojům se nebude snažit Miloševiče zatknout.

Miloševič se snaží taktikou "ber kde ber" dohnat klasající popularitu
Podle pozorovatelů je zřejmým cílem ohlášené Miloševičovy cesty zvýšení jeho klesající popularity před prezidentskými volbami.

Vinu na snížení Miloševičovy prestiže má nepochybně právě ztráta kontroly Bělehradu nad Kosovem, které je sice stále oficiálně součástí JSR, ale spravuje ho OSN. Po vstupu jednotek KFOR a OSN loni na jaře z něj z obav před násilnostmi páchanými Albánci musely utéci tisíce Srbů.

Hlavní vyzyvatel Miloševiče v prezidentských volbách, které se budou konat na základě nedávných změn v ústavě přímou volbou, představitel opozice Vojislav Koštunica má podle posledních průzkumů veřejného mínění velký náskok.

Volby v Kosovu - pro a proti
Miloševič považuje jugoslávské prezidentské a parlamentní volby v Kosovu za hotovou věc. Chystá se v jihosrbské provincii otevřít na 500 volebních místností a je přesvědčený, že mu do toho nikdo nemá co mluvit. "Federální volby budou na celém území a nebudou se konat (v Kosovu) pod žádnou jurisdikcí OSN. UNMIK a KFOR jsou pověřeny pouze zajištěním bezpečnosti v provincii, to je jejich úkol, prohlásil místopředseda jugoslávské vlády Nikola Šainovič ve čtvrtek na tiskové konferenci v Bělehradě.
Javier Solana, vysoký představitel Evropské Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku, právo kosovských Srbů volit připouští, rozhodnutí ale nechává na šéfovi správy OSN v Kosovu Bernardu Kouchnerovi.
Kouchner tuto možnost důkladně zvažuje a vyjádřit by se měl v pátek po setkání s kosovskými politiky. Velmi dobře totiž ví, že jugoslávské volby v oblasti s převahou Albánců by se mohly stát dobře časovanou rozbuškou, která by opět uvrhla tuto provincii do krveprolití.
Kosovští Albánci, kteří tvoří převážnou většinu obyvatelstva Kosova, usilují o nezávislost provincie na Srbsku a Jugoslávii. Většina z nich se již registrovala pro místní volby, které organizuje OSN v Kosovu koncem října. Jsou však proti federálním volbám. Srbská menšina se ve své většině zase naopak neregistrovala k místním volbám v Kosovu organizovaným OSN. Předák Srbů ze severu Kosova Oliver Ivanovič vyjádřil překvapení nad tím, že Bělehrad se snaží zorganizovat volby i v Kosovu.   "Nečekal jsem to. Ale budu to ignorovat. Nemyslím si, že by byl vhodný čas na volby. Napřed je třeba zlepšit bezpečnost a zahájit návrat uprchlíků," prohlásil.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Najdete na iDNES.cz