Vůdce KLDR Kim Čong-il s někdejším prezidentem USA Billem Clintonem na snímku

Vůdce KLDR Kim Čong-il s někdejším prezidentem USA Billem Clintonem na snímku ze srpna roku 2009, kdy Clinton přijel do Severní Koreay lobbovat za propuštění dvou zadržených amerických novinářek. Ty dostaly za natáčení dokumentu dvanáct let nucených prací, americkému exprezidentovi se ale povedlo vymoci jim propuštění a ženy se zanedlouho vrátily do Spojených států. | foto: Reuters

Pro vězněného Američana nejspíš do stalinistické KLDR zaletí Jimmy Carter

  • 8
V KLDR se možná brzy odehraje něco, co se už pomalu stává zavedeným scénářem: do stalinistické země přijede bývalý americký prezident, aby vysvobodil občana USA, který v Severní Koreji dostal dlouhé roky nucených prací. Minule jel Bill Clinton, teď to podle všeho bude Jimmy Carter.

Jmenují se Euna Leeová a Laura Lingová. Obě jsou novinářky. A Američanky. Na jaře 2009 jely do Severní Koreje. Záhy se tam ocitly ve vězení, údajně za ilegální překročení hranice. V červnu toho roku dostaly za tento zločin dvanáct let nucených prací.

Washington protestoval, naléhal na severokorejský režim, aby obě ženy propustil. Posílal přes oceán slovní výhrůžky. Nic nepomohlo. Co KLDR chce, bylo vcelku jasné: aby do Pchjongjangu přijel nějaký prominent, setkal se s (dnes již zesnulým) vůdcem Kim Čong-ilem, nechal se s ním vyfotografovat.

Nic víc? Ne. Ale ani nic míň. Taková fotografie Kima s vysokým americkým politikem, byť třeba bývalým, je z propagandistického pohledu pro KLDR k nezaplacení.

Američané se tehdy podvolili, do KLDR nakonec jel exprezident Bill Clinton. Vyfotil se s Kimem, ten mu předal vězeňkyně a letělo se domů, do USA. Ještě ten samý den (více o Clintonově návštěvě si přečtěte zde).

Carterova mise?

Teď to vypadá, že se bude podobný scénář opakovat. Letos na jaře severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že Nejvyšší soud KLDR udělil patnáct let nucených prací muži jménem Kenneth Bae. Čtyřiačtyřicetiletému Američanovi korejského původu, křesťanskému misionáři, který žil v Číně a do KLDR pravidelně vyjížděl, prý krmit tamní sirotky.

Těch patnáct let dostal Bae za "zločiny proti KLDR". Severokorejci tvrdili, že se k nim během vyšetřování přiznal. Američané protestovali, protestovali, protestovali... Ale nic.

A tak se už chystá vysvobozovací akce? Je to dost dobře možné. Zatím o tom píše jen jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na "diplomatický zdroj". Ale nutno podotknout, že Jonhap má obvykle stran KLDR vcelku přesné informace.

Jimmy Carter

Tím, kdo by tentokrát měl amerického občana vysvobodit, není Bill Clinton, ale jiný exprezident, Jimmy Carter. Jonhap napsal, že úřad někdejšího šéfa Bílého domu již kontaktoval severokorejské představitele. Datum návštěvy ani další podrobnosti ale zatím zveřejněny nebyly.

V KLDR už nevládne zmíněný Kim Čong-il, ale jeho syn Kim Čong-un. Mladý a podle všeho velmi ctižádostivý vůdce, který si po otcově smrti vydobývá a upevňuje autoritu. Kim se už letos stačil postarat o vcelku vážnou eskalaci napětí v regionu, to když v únoru provedl už třetí jaderný test a následně "zasypal" Jižní Koreu a USA hrozbami raketových i nukleárních útoků. Odpovědí mu byly zpřísněné sankce.

Pro Jimmyho Cartera by nešlo o první severokorejskou misi. V roce 2010 tento bývalý demokratický šéf Bílého domu vyjednával (a vyjednal) v Pchojngjangu propuštění muže jménem Aijalon Mahli Gomes, mladého učitele původem z Bostonu. 

Mimochodem, Bílý dům cestu Jimmyho Cartera potvrdil. Ale řekl, že jde o "soukromou akci". "Prezident Carter jede do Koreje soukromě, dělá to v rámci své osobní kapacity," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Což ovšem nikterak nevylučuje, že jde o onu popsanou osvobozovací misi. Bílý dům opravdu nemůže oficiálně sdělit: Posíláme prezidenta Cartera do Severní Koreje, aby vyjednal propuštění našeho občana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video