Střet příznivců Maďarské fardy s policií | foto: ČTK

Příznivci extremistické Maďarské gardy se v Budapešti střetli s policií

  • 19
Asi dvě stě členů a příznivců zrušené polovojenské Maďarské gardy, se v sobotu večer v centru metropole střetlo s policií. Jeden z extremistů musel být ošetřen, nadýchal se slzného plynu. Budapešťský odvolací soud Maďarskou gardu ve čtvrtek definitivně rozpustil.

Uniformovaní gardisté se shromáždili na budapešťském Alžbětině náměstí, aby demonstrovali proti konečnému verdiktu soudu. Na výzvu policie, aby místo opustili, demonstranti nereagovali a sedli si na zem.

Zasahující policisté je proto začali jednotlivě z náměstí vynášet, zatímco někteří extremisté na ně házeli plastové a skleněné lahve. Policisté poté použili slzný plyn. O střetu gardy s policii informuje agentura MTI.

Jednoho účastníka protestu odvedla policie v poutech. Na místě údajně zasahoval i oddíl těžkooděnců.

Příznivci zrušené Maďarské gardy se v Budapešti střetli s policií. (4.7.2009)Příznivci zrušené Maďarské gardy se v Budapešti střetli s policií. (4.7.2009)

Maďarskou gardu založila v létě 2007 pravicová strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Organizace používala uniformy a symboly, které připomínaly někdejší fašistickou diktaturu v Maďarsku. Členové gardy také často pochodovali místy, kde žije romské obyvatelstvo.

Jobbik i Maďarská garda využívají ve své kampani heslo o takzvané "cikánské kriminalitě", kterým útočí proti přibližně příslušníkům romské menšiny v zemi, kterých je okolo šesti set tisíc.

Při volbách do Evropského parlamentu získal Jobbik téměř 15 procent hlasů, což mu vyneslo tři poslanecké mandáty z 22 křesel vyhrazených pro Maďarsko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video