Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příznivci ČSSD se sešli na Řípu

  16:56aktualizováno  16:56
Svou politickou sílu přišli v neděli na pověstmi opředenou horu Říp demonstrovat sociální demokraté. Předseda ČSSD Vladimír Špidla přitom ve svém projevu slíbil lidem sociální stát a neměnnost výsledků druhé světové války. Sociální stát musí být podle něj silný, aby chránil "svobodu proti zvůli". ČSSD se podle něj hlásí k programu Evropské unie, podle něhož do roku 2010 každý, kdo bude chtít pracovat, práci v krátké době dostane.

"Nezaměstnanost je zlo a její potírání si zaslouží velké úsilí," hlásal do reproduktorů Špidla. Sociální demokracie bude podle něj udržovat rovnováhu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Ujistil také, že jeho strana, bude- li vládnout, nepřipustí reformní experimenty pravice na úkor nejstarší generace.

Výsledky druhé světové války označil Špidla za neměnné a nezměnitelné. Zdůraznil, že žádná sociálně demokratická vláda se od tohoto stanoviska neodchýlí. Řekl také, že budoucnost ČR je v Evropské unii. Šéf vládní strany tak reagoval na odpor některých německých, rakouských a maďarských politiků proti Benešovým dekretům, které upravovaly postavení německé a maďarské menšiny v poválečném Československu.

Za Špidlova slova ho jeho straníci obdarovali "mlékem a strdím", jimž podle pověstí okolí hory oplývalo za úsvitu českých dějin.

Sociální demokraté, kteří na Řípu oslavili 124. výročí založení své strany, rovněž rozdávali volební program s novým heslem Člověk na prvním místě, kterým nahradili dřívější heslo "Lidskost proti sobectví". Vedle státní hymny zazněla před Špidlovým projevem píseň Gilberta Bécauda "Podívej, kvete růže". K samotnému projevu pak přítomným vyhrávala dechovka.

Sociálně demokratičtí poslanci vyrazili z parkoviště pod Řípem k vrcholu vyhaslého vulkánu v poledne. Poslanci byli seřazení do skupin podle krajů. Průvod vedli Jihočeši v čele s hlavním volebním lídrem Špidlou.

Na setkání nechyběla ani vlajka Evropské unie, označení krajů a kokardy, červené růže se stuhami v národních barvách.

Humorně pojal účast na demonstraci ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Oblékl se do protichemické gumové kombinézy a všem říkal, že je to vycházkový oblek budoucnosti. Prý po ekologické politice ODS jinak do přírody chodit nebude možné.

Špidla, původní profesí historik, svým blízkým cestou vyprávěl, že tábory lidu na Řípu, jehož okolí podle bájí vybral pro svůj národ praotec Čech, patřily k demokratické společnosti 19. století.

Velkého množství lidí, kterých stoupalo k vrcholu kolem tisíce, využila k propagaci náboženská sekta "Vesmírní lidé".

Volební program ČSSD

Dlouho utajovaný volební program sociální demokracie, který byl k dispozici na dnešní demonstraci vládní strany na hoře Říp, slibuje formou otázek a odpovědí něco každé generaci. V asi třicetistránkové brožuře se na jedné straně ptá jeden ze členů rozvětvené rodiny a na protější straně mu sociální demokracie odpovídá. Obsah je zhuštěním takzvaného střednědobého stranického programu, který ČSSD přijala na programové konferenci počátkem roku.

Například třiačtyřicetileté matce Janě, která chce, aby se moc nezdražovalo, sociální demokraté odpovídají, že nedopustí nekontrolovanou inflaci. Podporu státu zaměří na rodiny s dětmi, nepřipustí daňové a jiné experimenty. ČSSD slibuje, že se bude držet evropského sociálního modelu.

Její dceru Evu, která by si přála pro sebe a svou rodinu byt, ujišťují, že budou podporovat bytovou výstavbu, přijdou s novými projekty nízkoúročených půjček a hypoték. Nádavkem slibují, že prosadí plošné přídavky na děti.

Pro ty, kdo se bojí nezaměstnanosti, prý vytvoří 200 000 nových pracovních míst v příštích čtyřech letech. Nechybí ani slib, že nepřipustí další zvyšování podílu občanů na zdravotní péči, vzdělání zdarma na všech typech škol.

Na každé stránce brožurky se na čtenáře usmívá stranický maskot Socánek a na záložce závěrem všichni krajští volební lídři a opět slibují. Špidla důvěryhodnou vládu, ministr vnitra Stanislav Gross chce zabránit tunelování, šéf obrany Jaroslav Tvrdík hovoří o profesionální armádě a ministr kultury Pavel Dostál slibuje například více peněz pro památky. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková prý nepřipustí nezodpovědné experimenty se školným.


Vladimír Špidla při projevu na shromáždění, které uspořádali sociální demokratě 7. dubna na hoře Řípu na Litoměřicku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz