Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přívaly sněhu pomáhá zvládat armáda

  6:57aktualizováno  6:57
Do boje s přívaly sněhu vyrazili na mnoha místech Česka i vojáci. Armádní záchranáři a ženisté pomáhají především na jihu Čech a na severní Moravě odklízet padlé stromy ze silnic a vyprošťovat automobily uvízlé ve sněhových závějích.

Armáda pomáhá se sněhem - S likvidací velkého množství sněhu v Českých Budějovicích pomáhají vojáci ze záchranného praporu z Jindřichova Hradce. | foto: MF DNES

Vojáci ze záchranných praporů zasahovali v minulých dnech hned na několika místech Česka. Do odklízení následků sněhové kalamity a do záchranných akcí se zapojilo na 150 vojáků s více než 85 kusy techniky.

Například na Jindřichohradecku mezi obcemi Příbraz a Libořezy rozřezávali padlé stromy, které přetrhaly dráty vysokého napětí. - více zde

Do odklízení sněhu se zapojili i olomoučtí armádní záchranáři, kteří pomáhali svým hlučínským kolegům přímo v Ostravě. "Dva dny jsme v ulicích nakládali a odváželi shrnutý sníh," konstatoval mluvčí olomoucké základny František Nepšinský.

Další vojáci s těžkou technikou odklízeli následky sněhové kalamity v okolí Třeboně, v okolí Stráže nad Nežárkou a v Českých Budějovicích.

Sníh trápí města na severu Moravy
Při případných dalších přívalech sněhu není vyloučeno, že by do Moravskoslezského kraje mohla být povolána armáda s těžkou technikou. Podle ČTK to uvedl hejtman kraje Evžen Tošenovský (ODS).

Zvláště v horských oblastech Beskyd je podle něj už nyní situace velmi vážná a sněhová pokrývka dosahuje až dvou metrů. Problematická situace je ale i ve městech. Pokud by na severu Moravy připadl další sníh, musel by kraj zřejmě ve větší míře požádat o pomoc armádu, zatím zde vypomáhali vojáci záchranného praporu z Hlučína.

Na armádu se v úterý obrátil také primátor Karviné. Od časného rána šest příslušníků hlučínského praporu se třemi nákladními vozy T-813 pomáhá ve městě odstraňovat závěje. V Ostravě vojáci odklízejí sutiny po zřícení střechy supermarketu Lidl v Mariánských Horách. - více zde

Vojáci jsou připraveni pomoci
Jak informovala Mira Třebická z tiskové služby ministerstva obrany, vojenští záchranáři odstraňovali sníh a padlé stromy z komunikací či vedení vysokého napětí. Shazovali také sněhové polštáře ze střech všude tam, kde hrozily sesuvy.

"Vyprošťovali havarovaný autobus u obce Bednárec poblíž Jindřichova Hradce," konstatovala Třebická.

Armáda má šest záchranných praporů, které pomáhají obyvatelstvu při závažných situacích, které ohrožují jejich životy lidí, zdraví a majetek. Jednotky sídlí v Kutné Hoře, Jindřichově Hradci, Rakovníku, Bučovicích, Hlučíně a Olomouci.

"Na vyžádání hasičského záchranného sboru, hejtmana, primátora nebo starostů obcí s rozšířenou působností zasahují v případech, kdy kraje nejsou schopny vzniklou krizovou situaci zvládat vlastními prostředky," přiblížila Třebická.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz